Son dönemlerde artan ekonomik sıkıntılar ile beraber insanlar yeni gelir kapılarını aralamak istiyorlar. Açık konuşmak gerekirse üşengeç bir millet olduğumuz için birçok insana pasif gelir çok çekici geliyor. Bu konuda tecrübe sahibi birisi olarak pasif gelir kazanmanın yolları hakkında sizlere tecrübelerimi aktaracağım.

Pasif Gelir Nedir?

Belirli bir bütçe ile kurulan, kısa süre ilgilenilen ve daha sonrasında ilgi gerekliliği olmadan kazanç getiren sistemlerin getirdiği kazanca pasif gelir denir. Pasif gelirler genellikle sanal ortamdaki projeler üzerine kurulur. Bu yüzden kurması, ayarlarının yapılması ve yönetilmesi oldukça kolaydır.

Fazlasıyla rekabetçi bir sektördür. En ufak bir kapıdan bile 50 kişi adım atabilmektedir. Bu yüzden gün geçtikte rakipleriniz artış gösterdiği için rekabette doğru orantıda artmaktadır.

Pasif Gelir İçin Bilinmesi Gerekenler

Pasif gelir kazanmanın yolları hakkında rehber niteliğindeki yazıma başlamadan önce ilk olarak bunları bilmeniz gerekiyor;

  • Bu konuda kimseden özel ders veya e-book almayın. Çünkü almış olduğunuz o dersler, dersi veya e-book’u aldığınız kişinin pasif gelir yöntemi. Kimse sizlere milyonlar kazandığı yöntemi o fiyatlara satmaz. Kimse kendisine rakip istemez. Bu yüzden bu tarz satışlara aldanmayın!
  • Belirli bir sektörde yüksek kazanç sağladığını iddia eden ve ortak arayan kişilere kanmayın. Çünkü aylık 20.000 ₺ kazanan birisi 2-3 ayda kazandığı ücrete sizi ortak yapmaz. O tarz projelerde mutlaka bir bit yeniği vardır.
  • Niche hizmeti veren kişilerden uzak durun. Bilindiği üzere niche siteler düşük kullanıcı yüksek kâr marjı ile işlemektedir. Bu yüzden tek sayfa sitelerle bile niche site yapılabilirken kimse bu kârı iki üç bin gibi komik fiyatlara başkasına satmaz.
  • Kopya içerikten oluşan projelere para yatırmayın. Bu tarz projeler 2-3 ay belki kazandırır, sonrasında patlar. Kazandırma olasılığı ise oldukça düşüktür. “Belki” diyerekten yatırımınızı çöp etmeyin!
  • Proje sahibinin ilgilenememesi sebebiyle satışa çıkardığı projelerden uzak durun. Eğer kazandıracak bir proje ise her türlü ilgilenirdi.

Pasif gelir kazanmanın yolları hakkında bilgi arayan insanların ortak noktalarından bir tanesi genelde düşük bütçeler ile iş yapmak istemeleridir. Bu yüzden çarkı çevirebilmeleri adına sektöre hatasız giriş yapmak zorundadırlar. En ufak bir hata bile ayırdığınız bütçeyi eritebilir. Yukarıda yazdığım maddeleri sürekli aklınızda bulundurmaya özen gösterin!

Pasif Gelir Önerileri

Pasif gelir kazanmak için sizlere farklı alternatiflerde öneriler sunacağım. Aklınıza en çok yatan yöntemi kullanarak pasif gelir elde etmek için uğraşabilirsiniz. Uğraşabilirsiniz diyorum çünkü bu tarz işlerin garantisi asla yoktur. Garantisi olmadığı gibi ne kadar getireceği de tahmin edilemez.

Sadece 200 ₺ ile başladığınız bir proje ayda 500₺-500₺ kazandırabilirken 20.000₺ yatırdığınız bir proje belki sadece 1000₺ bırakabilir. Bu yüzden sektöre adım atmadan önce detaylı bir araştırma yapmanız ve o sektör hakkında edinebileceğiniz tüm bilgileri elde etmeniz oldukça önemlidir.

Bu konuda bir diğer hususta yapabileceğinize inandığınız bir sektöre adım atmanızdır. Örneğin daha önce kodlama hakkında temel bilgi bile edinmediyseniz mobil uygulama sektörüne girmeniz yanlıştır! Mobil uygulamadan bahsetmişken gelin hep beraber trend pasif gelir yöntemleri hakkında biraz konuşalım!

Mobil Uygulama Yayınlama

Şuan piyasada en rahat gelir elde edilebilen pasif gelir yöntemi mobil uygulamalardır. Fakat ilk kurulum, aso ve benzer detayları yapılandırmak oldukça zordur. Eğer yaratıcı fikirlere sahipseniz mobil uygulama sektörüne giriş yapmanızı tavsiye ederim. Fakat bu girişi yaparken güzel bir bütçe ile kendi uygulamanızı yazdırmalısınız. Güzel bir bütçe ise en az XX.XXX₺ bandında olmalıdır.

Piyasada dolanan hazır uygulama ve oyunlar ile bu sektöre girmeniz hiç doğru olmayacaktır. Çünkü hesabınızın kapatılma riski oldukça yüksektir. Ne kadar tekrar giydirme ve değişiklik yaptırırsanız yaptırın kazanç gelmeye başladığı zaman hesabınız riske girer.

Niche İnternet Siteleri

Niche siteler yapıları gereği fazla içeriğe ihtiyaç duymazlar. Bu yüzden pasif gelir kazanmak için oldukça iyi bir tercihtir. Eğer kelime ve sektör analizinizi kendiniz yapabiliyorsanız onlarca niche internet sitesi kurabilir ve güzel bir kazanç ağı oluşturabilirsiniz. Eğer ki analiz bilginiz yoksa ve niche kelimesinin dahi ne olduğunu bilmiyorsanız farklı kazanç yöntemlerine bakmanız daha sağlıklı olacaktır.

Dijital Ürün Satışı

Rekabeti oldukça yüksek bir sektörden bahsedeceğim. Bu sektörün nasıl pasif gelir olduğunu da soracak kişiler olacaktır. O yüzden küçük bir açıklama ile başlamak istiyorum. Dijital ürünler iadesi olmayan ürün kategorisine girer. Bu yüzden otomasyonlar ile satış gerçekleşebilir. Piyasada nadir bulunan dijital ürünlerin tedarikçisine ulaşabilir ve anlaşma sağlayabilirseniz güzel bir kazanç elde edebilirsiniz.

Dijital ürün sektörü oldukça fazla rekabete sahip bir sektördür. Bu yüzden piyasada olmayan ürünler ile giriş yapmak kazanç olasılığını yüksek katsayılar ile artıracaktır. Herkeste bulunan bir ürün ile bu sektöre giriş yapmak intihar olarak adlandırılabilir.

Modüler Siteler

Pasif gelir kazanmanın yolları içerisinde sizlere önerdiğim ve az bilinen yöntem olan modüler sitelerden bahsedeceğim. Bu siteler küçük bir zincir mantığı ile başlamaktadır. Nasıl mı?

Proje Sahibi – Müşteri – Müşterinin Müşterisi

Tamamen en alttaki müşteriyi hedef alan modüler siteler son zamanlarda Envato içerisinde de oldukça popüler hale gelmiştir. Yurt dışında rekabet çok uzun zaman önce başlamış fakat ülkemizde çok fazla bu sektöre adım atılamamıştır. Anlayabileceğiniz en basit haliyle sistemi sizlere açıklamaya çalışacağım;
Mesela bir apartman yönetim sistemi satın alıyorsunuz. Bu sistem içerisinde zincir özelliğini taşıyor. Yani sizin açacağınız apartman.kom (örnektir) projesine x apartmanı aylık belirli bir miktar öderken referansla beraber yine müşterileriniz onların bir altındaki müşterilere sistemi iletebiliyorlar. Tamamen otomasyona bağlı bir yöntem kurulabilir ve hiçbir gerekliliğe ihtiyaç kalmadan sistem kendi çarkını döndürmeye devam eder. Bu konu biraz karmaşık olduğu için anlayamamanız normal olabilir. Fakat Envato tarafını biraz incelediğiniz zaman yüzlerce yazılıma rastlayabilir ve kafanızda ışık oluşturabilirsiniz. Eğer yine anlamadıysanız iletişim sayfamdan bana ulaşabilir ve merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yazılım Satışı

Yüksek bütçe ile giriş gerektiren bir sektörden bahsedeceğim. Satış haklarını alarak yüzlerce yazılımı tek bir site üzerinden satabilirsiniz. Ülkemizin dijitalleşme yolunda daha bilinçli hale gelmesi sebebiyle özellikle kurumsal firmalar internet sitelerine yönelmiş durumda. Bu yüzden bu pastada söz sahibi olabilirsiniz. Elbette bu konuda dikkat etmeniz gereken birçok şey mevcut.

Mesela bir yazılımı satın aldığınız zaman tamamen bitmiş ve hatasız olmasına özen gösterin. Bu sayede çok fazla bilgi ve birikiminiz olmadan yüksek kazançlar elde ederken teknik açıdan bir zorlanma yaşamazsınız.

Pasif Gelir Sektörlerine Giriş Yapılır Mı?

Pasif gelir kazanmak için alternatif olarak daha onlarca sektör vardır. Ben sadece örnekleme amacıyla sizlere birkaç tanesini yazdım. Peki bu veya benzer sektörlere giriş yapılır mı?

%100 kazanacağım kafasıyla giriş yapacaksanız pasif gelirden uzak durarak daha net gelirler getiren sektörlere giriş yapabilirsiniz. Örneklendirmeyi niche siteler üzerinden vereceğim. 2000₺ gibi bir fiyata 10 tane niche site açmak mümkün. Fakat açacağınız 10 sitenin belki sadece bir tanesi gelir getirecek. Bu yüzden başarısızlıklara her zaman hazırlıklı olmalısınız. %100 kazanç diye bir durum olsaydı herkesin pasif gelir projesi olurdu değil mi?

Pasif gelir ile para kazanmak istiyorsanız sabırlı olmalı, girmek istediğiniz sektöre adım atmadan iyice araştırmalı ve analiz yapmalısınız. Eğer yapabileceğinizi düşünüyorsanız kapıyı sonuna kadar aralayın. Fakat içinizde en ufak bir şüphe varsa uzak durun. Bu konularda bilgisi olan çevrenizdeki kişilere danışmayı unutmayın.

Kategoriler:

Etiketler: