Son zamanlarda tasarımlarını sıklıkla görmeye başladığımız ve hızıyla dikkat çeken ghost yazılımı hakkında sizlere ufak çaplı bilgilendirmeler hazırladım. Bu makale içerisinde ghost yazılımının ne olduğu, hangi alanlarda kullanıldığı ve buna benzer birçok bilgiye ulaşabileceksiniz.

Ghost Yazılımı Nedir?

Ghost, tıpkı WordPress gibi açık kaynak kodlu olarak sunulan ve aktif olarak geliştirilmeye devam edilen bir içerik yönetim sistemidir. Henüz diğer yazılımlar kadar geniş bir tasarım ve eklenti desteğine sahip olmasa bile Envato gibi büyük platformlar tarafından destek almaya başlamıştır. Bu sebeple gün geçtikçe desteklediği tema ve eklenti sayısı artış göstermektedir.

WordPress şuan dünyayı ele geçiren bir yazılım olsa bile yıllardır devam eden hantallığı yüzünden büyük çaplı projelerde kullanılamıyor. Bu sebeplere ek olarak düşük kaynak tüketimi gibi özelliklerde eklenince özellikle yurt dışında webmaster topluluğu ziyaretçi odaklı internet sitelerinde artık Ghost yazılımını tercih ediyorlar.

Ghost Yazılımı Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Ghost, açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi olduğu için içerik odaklı internet sitelerinde tercih edilmektedir. Fakat rakip yazılımlarının yaptığını yaparak mağaza varyasyonu sağlamış ve birçok sektöre yayılmayı hedeflemiştir. Ghost yazılımı ile kişisel blog, genel blog, haber sitesi, genel bilgilendirme sitesi, alışveriş sitesi ve aklınıza gelebilecek her türlü internet sitesini oluşturabilirsiniz.

Özellikle anlık ziyaretçisi desteği ile haber sitelerine göz kırpan Ghost yazılımı aynı zamanda tanıtıcı veya kurumsal sitelerde de tercih edebilir. SEO konusunda farklılık sunmak isteyen uzmanlar tarafından tercih edilebilir.

Ghost Yazılımı Nasıl İndirilir?

Hosting yönetim panelinizde bulunan hazır kurulumu destekleyen yazılımlar arasında muhtemelen Ghost görünmeyecektir. Ghost yazılımını kurmak diğer yazılımlara göre biraz daha karmaşıktır. Kişisel blog sitemde de tercih etmeme sebeplerimin başında bu durum gelir.

Ghost Yazılımı: ghost.org
Envato Temalar Sayfası: themeforest.net/category/blogging/ghost-themes

Kendi internet sitesinde indirme ve kurulum talimatlarını görebilir ve direkt oradan bir paket satın alarak Ghost yazılımını kullanmayı tercih edebilirsiniz. Eğer bunlar size cazip gelmediyse Google üzerinden küçük bir arama ile Ghost yazılımını destekleyen hosting firmalarından satın alabilirsiniz. Sunucu yönetimi hakkında bilginiz varsa kendi sunucunuza kurmanız en mantıklısı olacaktır. Eğer sunucu yönetimi konusunda bilginiz yoksa ve bütçeniz yeterliyse ghost.org üzerinden paket satın almayı tercih edebilirsiniz.

Sizde piyasada bulunan klasik yazılımlardan bıkmış ve farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız benim gözümde en hızlı CMS olan Ghost yazılımını tercih edebilirsiniz.

Kategoriler:

Etiketler:

,