Merhaba, WordPress’e hoş buldum! Bu benim ilk blog yazım. Bu yüzden silmeye kıyamadım ve düzenlemeye karar verdim. Uzun bir süre sonra tekrardan kişisel blog sitemi aktif etmenin mutluluğunu yaşıyorum. Yıllardır içimdeki yazma isteğini kaybetmem ve yazacak vakit bulamamam sebebiyle kapalı olan internet sitemi sonunda içimi ısıtan bir tasarım ile tekrardan açmış bulunuyorum.

Kurgu aşamasında tasarımı seçerken ince eleyip sık dokudum ve yazma isteğimi kaybettirmeyecek bir tasarım kullanmaya karar verdim. Günümüzün şartlarında WordPress ile tam uyumlu tema bulmak kolay olmuyor. Bu sebeple gerçekten iyice araştırdım diyebilirim. Umarım sizlerde tasarımı beğenirsiniz.

Mevlüt Kimdir?

90’ların hemen başında dünyaya geldim ve hobi olarak internet sitelerine küçük bir ilgim bulunuyor. Onlarca kalıcı projeye hayat verdim, boş vakitlerimin tamamında keyifle binlerce içerik ürettim. Sadece öğrenmek istediğim için hazır sistemlerin tamamına hakim oldum ve gerekli gereksiz yüzlerce bilgiyle doldum. Bu öğrendiğim bilgileri gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmak, canım sıkıldığında bir şeyler zırvalamak veya sadece yazmak için bu siteye tekrar hayat verdim.

“Tekrar” dememin sebebi belki ilginizi çekebilir. Belki bazılarınız tanıyor da olabilir. Eskiden buralar dutluktan çok daha fazlasıydı. Zamanla tekrar öyle olacağını ümit ediyorum. Hakkımda daha fazlasını öğrenmek için ilgili sayfaya alalım sizleri..

Neden Kişisel Blog?

Projeler kısmında göreceğiniz üzere birçok projeyi aktif olarak yönetiyorum. Fakat kişisel bir şeyler yazmak istediğim zaman oraları kullanamıyorum. Sosyal medya sitelerinde ise toksik kitle sebebiyle vakit geçirmeyi eskisi kadar sevmiyorum. Bu yüzden kişisel bir blog sitesinin şu dönemlerde tam aradığım kan olduğunu düşünüyorum. Elbette tek sebebin bu olduğunu söyleyemem. Sosyal medya bu kadar yaygın değilken kişisel bloglar kendi aralarında paslaşır, herkes birbirinin yazısını okur ve saygılı bir ortamda buluşmalar düzenlenirdi. Yani blog tutmak sadece bir terimden çok daha fazlasıydı. Sosyal medyanın yaygınlaşması ise bu durumu fazlasıyla çökertti. Arama motorlarının bazı sitelerin önüne geçememe durumu da eklenince sektör çok fazla aşağıya doğru yöneldi. Siteyi henüz kurmadan kafamda kurgularken küçük bir araştırma yaptığımda da kişisel blog sitelerinin kişisellikten tamamen çıktığını fark ettim.

“Kişisel” adını verdiğiniz yerde sağlıktan dekorasyona birçok alakasız içerik paylaşılıyordu. Mimarsan tamam, sağlıkçıysan tamam ama hepsi bir arada oluyorsa gerçekten sektörün tekrar canlanmaya ihtiyacı olduğunu düşündüm. Şahsen bunu tek başına yapabilir miyim? Bilmiyorum. Tek olduğumu düşünüyor muyum? Elbette hayır. Halen ayakta kalan çok güzel blog siteleri mevcut. Eskisi kadar güncel olmasalar bile tutunmaya çalışıyorlar. Eminim ki kısa süre içerisinde onların arasında yerimi alacak, uzun vadede ise birçoğunun önüne geçmeyi umacağım.

Hangi Konular Üzerine Yazıyorum?

Bu sitenin kurgusunu yaparken kategori anlamında çok fazla çeşitlendirmek istemedim. Uzman olduğum konuları dahil etiket sistemiyle kategorize edeceğim. Bu yüzden ana başlıklar halinde gördüğünüz kategorilerin altında yüzlerce alt başlık olacağını düşünebilirsiniz. Başlık başlık gidelim ve kısa bir açıklama yapalım!

Kişisel: Tamamen kendi yaşantımdan veya blog içerisinde gelişen olaylardan bahsedeceğim bir köşe olacak. Gittiğim yerleri, katılacağım etkinlikleri veya o an aklıma eserse bomboş bir karalama gibi içerikleri bulabileceksiniz.

Ütopya: Bilimden sanata kadar birçok konuda kendi yorumumu yapabileceğim bir kategori olsun istedim. Bazen teorik düşünceler bazen bilimsel gelişmeler bazense çok alakasız şeyler. Öyle ki adını da buradan alıyor (:

Nedir?Nasıl Yapılır?: Yeni veya eski fark etmeksizin öğrendiğim birçok şeyin yapımını ve ne anlama geldiğini unutmamak için açtığım bir not defteri. Ayrıca bilgi ve tecrübelerimin sizlere aktarılacağı önemli başlıklardan iki tanesi.

Yeni Sekme: Adı ilginç gelebilir. Fakat internetin bir kapısından diğer kapılarına nasıl ulaşabileceğinizi anlatabileceğim en iyi terimlerden bir tanesi. WordPress, seo, blog yazarlığı, hazır yazılımlar, grafik tasarım, kodlama ve benzer tüm internet içerikleri hakkında bilgi ve öneri paylaşımı için açılmış başlık. 96 yılında başlayan hobimin günümüze uzanan birikimi.

Sinemania: Boş vakitlerimi değerlendirirken çok fazla dizi veya film izleyen birisi değilimdir. Bunun en büyük sebebi çok fazla seçici olmam diyebilirim. Özetle izlediğim veya izlemeyi planladığım dizi ve filmler hakkında kişisel yorumlarımı katacağım bir başlık.

Oyunlar: Bilgisayar veya konsol üzerinde oynadığım oyunların haddi hesabı yok. Gerçekten çok küçük yaştan beri oyun oynuyor ve büyük bir keyifle bu yaşımda oynamaya devam ediyorum. Bu yüzden oyunlar hakkında edindiğim bilgileri, rehberleri veya incelemeleri paylaşacağım bir köşe olsun istedim. Başlığını Oyunlar, adını Atari Köşesi koydum.

Özetlemek gerekirse;
Son zamanlarda vakit bulamadığım ve aktif projelerimin kişisel olmaması sebebiyle özlediğim kişisel blog sitemi tekrar aktif ettim! Umuyorum ki bu blog benim için büyük bir eğlence ve motivasyon, sizler içinse büyük bir bilgi kaynağı olabilir. Selam Dünya Gezegeni!

Kategoriler: