Hakkımda

Benim hikayem nasıl mı başladı? 90’lı yılların başında dünyaya gözlerimi açmamla beraber milyarlarca hikayeye yenisi eklendi. Evet, benim hikayem. Bazı zamanlarda acı, bazı zamanlarda ise tatlı bir tat bırakan bu hikayenin zaman çizgisine hep beraber bir bakalım!

#Çocukluk

Hayat sokaklardadır mottosu ile yaşayan ve çocuk olmanın ne olduğunu bilen eski fosillerden bir tanesiyim. Anadolu’nun güzel bir şehrinde başlayan yaşantım boyunca hiperaktif bir çocukluk dönemi geçirdim. Koştum, tırmandım ve düştüm. Bazen başaramadım, tekrar tekrar denedim. Bu süreçte hiç pes etmedim. Benim karakterimi oluşturan en önemli şeylerden bir tanesi yaşadığım bu dönem oldu diyebilirim. 10 yaşına kadar olan dönemi fazlasıyla dolu dolu yaşadım. Sonra elbette işler değişti. Çünkü büyümeye başladım.

İşin gerçeği delilik için tam bir tedavi yok. Bu sadece bir hayal. Delilikten kurtulmak için geçilen yolların tamamı çetrefillidir. Sadece en şanslı olanlar gerçek dünyaya giden yolu aşağı yukarı bulabilirler.

Fringe

Büyümek o kadar değişik bir eylem ki. O zaman çocuk aklıyla keşke hemen büyüsem diye dualar eder ve zamanın geçmesini iple çekerdim. Şimdi geriye baktığım zaman durum ne kadar ironik değil mi? Çünkü en büyük keşkelerimden bir tanesi tekrar çocuk olabilmek üzerine kuruludur.. Hayatın insanlara en büyük cilvesi bu sanırım.. Evet, nerede kalmıştık? En son büyümekten söz ediyordum. Aklım ermeye başladıkça yeni yeni hobiler ediniyordum. Sürekli yeni şeyler deniyor ve kendimi keşfediyordum. Çok küçük yaştayken edindiğim bir bilgisayar dergisi sonrasında en büyük hobimi keşfedecektim.

Evet, bazılarınız bilgisayar dünyasına hobi olarak bakmayabilir. Fakat benim için kesinlikle büyük bir eğlence kaynağı diyebilirim. Çok çok çok küçük yaşta aldırmış olduğum ilk bilgisayar ile dünyanın sadece çevremde gördüklerim üzerine kurulu olmadığını, aslında çok farklı hayatların ve yaşantıların olduğunu keşfedecektim. Benim bilgisayarı almamla beraber interneti keşfetmem belirli bir araya sahip değil. O dönemin şartlarında her şeye kolaylıkla erişebiliyordum. Bu durumda hayatımın geri kalanına güzel bir yön verecekti. Peki ne mi oldu?

#Keşif

İnternete bağlanmak o dönem beni iki farkla şeye yönlendirdi. Bunlardan bir tanesi “demo” bile olsa yeni çıkacak oyunlara erişebilmekti. Fakat benim burada bahsedeceğim bir diğer şey olan güzide internet siteleriydi. O dönemde şuan olduğu gibi milyonlarca kaynak yoktu. Belli başlı internet siteleri vardı. Benim ilgimi çeken ise bu internet sitelerinin nasıl tasarlandığı ve yayına geçirileceğiydi. Çocuk aklıyla böyle şeyleri merak edince öğrenmek gerçekten zor oluyor. Çünkü bahsettiğim gibi çok az kaynak vardı ve neyi nasıl yapacağınızı deneyerek öğrenebiliyordunuz. Tahmin edeceğiniz üzere ilk internet sitemi o zamanlarda oluşturdum. O yaşta alan adı ve hosting alabilmek ve bunları kavrayabilmek benim için büyük şeylerdi. Hazır programlar yardımıyla site oluşturmuş ve her yeni içerik girdiğimde html dosyalarının tamamını güncellemek zorunda kalmıştım. O şekilde başlayan serüvenim günümüze kadar devam etti.

💡Aktif projelerimi göz atmak isterseniz projeler sayfasına göz atabilirsiniz.

#Gelişme

Html ile oluşturulan internet sitelerinden sonra Blogspot gibi servisler birçok insan için nimet niteliğindeydi. Elbette bu durumu şuan halen severek kullanmaya devam ettiğim WordPress geliştirdi. Rekabeti tetikleyen Ghost gibi yazılımlarda arkadan geliyor. Bu rekabetin ileride çok daha olumlu olacağını düşünüyorum.

Blog sektörüne girmem ise yine çocukluk çağımdaydı. Kafam estikçe, canım sıkıldıkça veya sadece yazmak istediğimde bir defter misali ilk blog sitemi açtığımda Türkiye’de sayılı birkaç blog vardı. Bu blog siteleri şuan sosyal medya platformları yüzünden acı çekse bile halen küçük bir kitle son kale rolünü oynamaya devam ediyor. Bende bu kitlenin içerisine dahil olarak bu kişisel blog sitesini tekrar hayata döndürdüm. Tüm bunların yanında;

Hiçbir zaman gelir amacı gütmeden açmış olduğum internet siteleri ile kullanıcıları ilgili ve doğru içeriğe yönlendirmek için zaman harcadım. Bu konuda halen projelerim devam ediyor. Bunlara yakın zaman önce açmış olduğum yeni projelerde dahil. Her zaman en iyisini ve en doğrusunu yapmaya çalıştım ve bu konuda da başarılı olduğumu düşünüyorum. Kendimi kodlama konusunda geliştirmesem bile SEO, WordPress ve diğer hazır yazılımlar için oldukça geliştirdim. Sadece hobi olarak çıktığım yolda halen gerçek işimden bağımsız olarak hobimi sürdürmeyi seviyorum.

#Sonuç

30’lu yaşları çoktan geçtiğim şu zamanlarda bu kişisel blog üzerinden bilgi birikimimi aktarmaya ve ütopik konular üzerinden beyin fırtınası yapmaya çalışacağım. Boş zamanlarımda bir şeyler yazmak oldukça ilgimi çekiyor. Bu bir şeylerin içerisinde yılların birikimi ve deneyimi olduğuna işaret ederek umuyorum ki yararlı şeyler yapabiliriz.

Bu sayfanın içerisinde çok fazla özele değinmek istemedim. İnsanlara biraz internet geçmişimden bahsetmenin daha uygun olduğunu düşündüm. Son kale olarak buradayız, henüz yıkılmadık ^^

Sıkça.Sorulan.Sorular.

Daha önce bana sorulmuş olan sorulardan küçük bir sıkça sorulan sorular bölümü hazırladım. Eğer hakkımda sizin de merak ettikleriniz varsa bana sosyal medya hesaplarımdan veya iletişim sayfasından yazabilirsiniz.

1. Hangi takımı tutuyorum?

Spor branşları içerisinde sadece futbolu takip ediyorum. Bunun yanı sıra koyu bir Galatasaray taraftarıyım. Takımımın oynadığı maçları coşkuyla izliyor, kalitesiz ligimizde olabildiğince futbol tutkumu yaşamaya çalışıyorum. Genç yaştayken aktif olarak birçok ligi takip etsem de artık sadece takımımın maçlarını izliyorum.

2. Kişisel blog sitemi neden yeniledim?

Eski takipçilerimin bildiği üzere internet sitem kişisel blog dünyasında oldukça önemli bir yere sahipti. Fakat hızlı bir şekilde değişen hayatım sonrasında içerik girecek vakit bulamamaya başladım. Zamanla aktif bir site olmaktan çıktığı için içime sinmedi ve kapattım. Sonrasında birkaç kere tekrar açsam da içime sinecek bir şekilde açamadığım için yine kapattım. Artık tekrar güzel bir blog tutacak vakte ve motivasyona sahip olduğum için siteyi “son kez” yeniledim.

3. Neden birçok bilgiyi gizli tutuyorum?

Sosyal medyanın özel hayata çok fazla dahil olması sonrasında internet üzerinde kendimi bir nebze olsun gizlemeyi başardım. Yakın çevrem haricinde hakkımda detaylı bilgiye sahip olan kimse kalmadı diyebilirim. Ayrıca son zamanlarda popüler hale gelen yapay zekalar sonrası gelecekte rahat bir yaşam sürme sebebiyle bu durumu devam ettirmek istiyorum. Kişisel blogum ve birkaç sosyal medya hesabımda paylaştığım küçük detaylar dışında hakkımda birçok şeyi gizli tutuyorum. Kim olduğumu zaten biliyorsunuz. Ama nasıl biri olduğumu bilmiyorsunuz.

4. Neden internet dünyası?

Projeler sayfasını ziyaret ettiyseniz birçok internet projesine yer verdiğimi görmüşsünüz. Bu projelerin tamamını tamamen hobi amaçlı oluşturdum. Boş vakitlerimde bu tarz girişimler yapmayı seviyorum. Bazen sigaranın son dumanında bazense yastığımın altında ütopik projeler üretebiliyorum. Çocukluğumdan beri en büyük hobim olan internet sitelerine vakit ayırırken kafa dağıtabiliyorum. Bu yüzden onlarca gelir amacı gütmeyen projeye vakit ayırmaya çalışıyorum.

5. Sitenin Altyapı Detayları?

Kişisel blog sitemin teknik detaylarını merak edenler için küçük bir açıklama yapmam gerekiyor. Öncelikle yazılım olarak WordPress kullanmaktayım. Tasarım kısmında ise devreye EstudioParagon giriyor. Sitelerimi kendi sunucularımda barındırıyorum. Bu noktada ise devreye müşteri desteği ve hizmet kalitesi anlamında oldukça memnun olduğum Turhost giriyor. Elbette bu bahsettiklerim sadece altyapının ana başlıkları. Arka planda dönen çok daha büyük bir entegrasyon ve optimizasyon mevcut olduğunu söylemeliyim.

İletişim.Bilgilerim.

Benimle iletişime geçmenizin birçok yolu mevcut. İlk olarak iletişim sayfası içerisinde bulunan formu doldurabilirsiniz. Form yeterli olmadı mı? O zaman sizleri diğer iletişim bilgilerime alalım.. Aşağıda yer alan iletişim adreslerim haricinde herhangi bir telefon, kanal, internet sitesi, mail veya başka ağlarda hesabım vs. bulunmamaktadır.

Telefon: +90 530 144 8108
E-Posta: mevlut.ua@gmail.com
Twitter: @imprecieux
Instagram: @imprecieuxy
Twitch: @imprecieux
R10.NET: @Mevlut

Hakkımda bilgiler içeren bu sayfayı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Eğer sizde tanışmak, fikir alışverişi yapmak veya sorular sormak istiyorsanız yukarıda bulunan iletişim yöntemlerinden bir tanesini seçebilirsiniz. Sevgiyle kalın <3