Tehlikenin farkında mısınız? Korona dönemi sonrasında Dünyada hiçbir ülkede normal bir yaşantı kalmadı. Hayat her millet her devlet için tehlikeli bir şekilde ilerliyor. Artan Dünya nüfusu, çöken ekonomiler, tekelleşen firmalar ve yaşam standartlarının düşmesi gezegenimiz genelinde belirli bir seviye gerginlik yaratıyor. Sözde Dünya Devletleri dediğimiz ABD ve İngiltere gibi iki amiral ülkenin diğer ülkelerin politikalarına sürekli çomak sokmasına ilk tepki Rusya’dan gelmişti.

Etrafına Avrupa ve diğer ülkelerin üst kurma, stratejik ordu yerleştirme ve benzeri politikalar yüzünden Ukrayna’ya karşı savaş açan Rusya cephesi şimdi de iç savaşın eşiğinden döndü. Paralı askerler ayaklandı, halkın bazı kesimleri destekledi sonrasında ise olaylar hızlı bir şekilde yatıştı. Bu ayaklanmaya vesile olanlar ise yine Rusya’nın komşu ülkeleri oldu.

Diğer bir yandan ise Çin-Amerika arasında teknoloji ve ticaret ambargosu devam ediyor. Büyük devletler birbirleri ile aşık atmaya devam ederken günden güne olayların yoğunluğu büyümeye devam ediyor.

Yine bir yerlerde oyunlar oynanıyor ve biz masada mıyız bilemiyorum. Evet, güçlü ülkelerden bir tanesiyiz. Ama en güçlüsü değiliz. Yaklaşan büyük bir fırtına var ve biz bu fırtınanın neresindeyiz?

İnsanoğlu ve Savaş

Tarihin en kirli sayfalarında adı geçen insanoğlu için savaş temel bir içgüdüdür. Güçlü olma isteği her zaman vardı hep var olacaktır. Bu istekler büyük hırslara dönüştüğü zaman yer yerinden oynar, insanlar insanlara, ülkeler ülkelere savaş açmak zorunda kalırlar. Bu yakın geçmişte değil, insanoğlunun var olduğu ilk günden beri böyledir.

World War I, World War II ve şimdi de yaklaşan bir World War III gerçeği varken biz bunun neresinde olabiliriz ki? Teknolojik ve alt yapı olarak yeni yeni gelişen bir devletiz. Ekonomimiz oldukça sorunlu. İnsanlar gergin.. Böyle bir şeyi nasıl kaldırabiliriz? Bazılarınızın böyle bir şeyin mümkün olamayacağını söylediğini duyar gibiyim. Bir önceki Dünya Savaşı içinde aynı şeyleri söylüyorlardı. Ondan önceki içinde.. Veya bazılarınız “bizi ilgilendirmez” diyor da olabilirler.. Fakat Dünya üzerinde bir çatlak oluştuğu zaman tüm insanoğlu nasibini alır. Ülkeler ambargo koyarlar, dış ticareti kapatırlar veya benzer şeyler yaparlar. Böyle bir şeyin yaşanacağını düşünmek bile tüyler ürpertici değil mi?

Para ve Savaş

Ülkelerin güç gösterisi devam ederken birde yakın zaman önce bahsettiğim bir gerçek ortaya çıktı. Şimdilerin yeni trend olayı yapay zeka yüzünden şirketler birbirlerine girdi. Microsoft’un ön ayak olduğu yapay zeka teknolojisine Google ve Amazon’da katıldılar.

Şirketler savaşın neresinde diye soruyor olabilirsiniz. Bu denli büyük şirketlerin yapacağı atılımlar Dünya üzerinde büyük bir denge değiştirici rol oynayabilirler. En ufak bir örnek verecek olursam; İnternet üzerinde paylaşılan ve illegal yöntemler ile elde edilmiş veriler yapay zekaya bir şekilde işlenmişti. Kısa süre önce yasak gelene kadar! Düşünün, yapay zeka bir başka insanın kimlik numarasına kadar bilgi verebiliyordu. Bu denli havuzu geniş ve ilerleyen yıllarda limitsiz bilgiye sahip bir teknoloji neleri getirir?

Para için, güç için veya hırs için. Ne için başlar bilmiyorum. Ne zaman başlar bilmiyorum. Fakat büyük bir şeylerin geldiğini hissetmemek şaşırtıcı olurdu. Umuyorum ki sadece hislerden ibaret kalır. Çünkü ne ülkemiz ne dünya böyle bir şeye hazır değil. Hiçbir zaman olmadı ve olmayacak.

Kategoriler: