Türkiye’de yapılmış kaliteli yapımlardan bir tanesi “Mucize Doktor” dizisidir. Yabancı dizi olarak “The Good Doctor” olarak tanımış olduğumuz bu dizi diğer ülke yapımlarından biraz daha farklı olarak uyarlandı. Malumunuz insanımız drama, entrika ve aşk üçgenini çok fazla sevdiği için Mucize Doktor zamanla orijinal yapımla alakasız bir diziye doğru evrim geçirdi.

Bu durumu elbette kötülemek için belirtmedim. Bölüm süreleri biraz uzun olsa bile Türkiye’de kendini sevdirmeyi başarmış ve tutmuş bir projeden söz ediyoruz. Mucize Doktor birçok ödüle aday olmuş ve aday olduğu ödüllerinde neredeyse tamamını kazanmış bir dizi. Reyting rekorlarını alt üst etmiş bir dizi.. Bu yüzden uyarlama konusuna gönül rahatlığı ile eleştirilerimi katabilirim diye düşünüyorum.

Mucize Doktor Dizisi

İyi bir ekip ve farklı bir senaryo üzerinden yola çıkan dizinin farkındalık üzerine olması gerçek anlamda mutluluk verici. İlk defa ABD versiyonunu izlediğim zamanda zaten sürekli takip ettiğim bir yapım olmayı başarmıştı. İlk sezonu oldukça güzel çekilen dizi zamanla reyting kaygısı yüzünden farklı aksiyonlara yöneldi. Pandemi sebebiyle bazı oyuncular diziden ayrıldılar, çekimler duraksadı ve en sonunda final yapma kararı aldı. Dizi toplamda 64 bölümden oluşuyor.

Mucize Doktor Dizisinin Konusu Ne?

Ali Vefa otizm ve savant sendromuna sahip birisidir. Ailesi tarafından terk edilen Ali Vefa’ya Adil Hoca’sı sahip çıkmıştır. Onu okutmuş, eğitmiş ve büyütmüş biri olarak bir gün baş hekimliğini yaptığı Berhayat Hastanesi için işe almak ister. İnsanların otizmli bir bireyden doktor olamayacağı kaygısına karşın Adil Hoca Ali’yi savunur ve sonunda işe başlatır. Dizinin konusu ise Ali’nin doktor olduktan sonra yaşadığı şeyler üzerine kurulmuştur.

Mucize Doktor Neden Final Yaptı?

Mucize Doktor dizisinin erken final yaptığını hepimiz az çok sosyal medya üzerinde dönen dedikodulardan biliyoruz. Dizi orijinal kalıbın dışına çıkmış ve bu sayede istenildiği kadar uzatılabilecek bir kapasitedeydi. Fakat özellikle pandemi sürecinde düşen reytingler sonrasında yapımcılar dizinin trendi kaybolmadan final kararı aldılar. En azından bildiğimiz kadarıyla durum böyle. Bu kararda elbette bazı oyuncuların beklenmedik ayrılıkları da etkili olmuş olabilir.

Dizinin Kalıp Senaryodan Farkları Çok Mu?

Eğer benim gibi sizde The Good Doctor izlediyseniz Mucize Doktor’u izlediğinizde şaşıracaksınız. Çünkü ciddi anlamda orijinal senaryoya çok az bağlı kalan bir dizi olduğunu görüyoruz. Türkiye uyarlaması adının hakkını gerçekten vermeyi başarmış. Dizide bolca aşk ve entrika mevcut. Ali Vefa ise Shaun’dan çok daha farklı bir tat bırakmayı başarıyor. Bazı şeylerin biraz abartıldığı dönem dönem konuşuldu. Benim kişisel fikrime göre de durum böyle. Shaun karakteri çok daha gerçekçi rol yaparken Ali Vefa biraz daha işin drama tarafına ağırlık verdi diyebiliriz. Bu yüzden eğer The Good Doctor dizisini izlediyseniz Mucize Doktor’a tamamen farklı bir dizi olarak bakabilirsiniz.

Mucize Doktor İzlenir Mi?

Daha önce dizinin gerçek orijinal yapımı olan Kore versiyonunu veya ABD uyarlamasını izlemiş olabilirsiniz. Fakat Mucize Doktor senaryo dışına çok fazla evrim geçirdiği için farklı bir dizi tadı verebiliyor. Bu yüzden diziyi izlerken keyif alabileceğinizi düşünüyorum. Oyunculuklar tam, senaryo güzel ve dizide çok fazla sıkılmıyorsunuz. Kişisel fikrime göre birçok yönden izlenebilir bir dizi olduğunu düşünüyorum. Dizinin kendisine ait bir Youtube kanalı mevcut. Tüm bölümler orada var. Youtube videolarının altında dizinin hayran kitlesinin bölümlere özel yorumlarını da bulabilmeniz güzel bir ayrıntı. Çünkü absürt yorumdan uzak, bölüm ile alakalı ve dikkat çekici detayları barındıran yüzlerce yorum atılıyor. Mucize Doktor izlenir mi? Evet, izlenir.

Genel olarak Mucize Doktor dizisinin Türkiye uyarlaması hakkında sizlere bilgiler vermeye çalıştım. Diğer diziler ve filmler hakkında yorumlarımı ve önerilimi görmek isterseniz sizleri Sinemania‘ya alalım! Keyifli seyirler.

Kategoriler: