Yaga Oyun İncelemesi

Yaga

Slav ve İskandinav mitolojisiyle bezeli rol yapma oyunları son yıllarda fazlaca popüler. Fantezi taktiksel rol yapma oyunu The Banner Saga benzer biçimde büyük kitlelere ulaşan oyunlar ile bu mitolojiye olan ilgi biraz daha arttı. Yaga da Slav mitolojisini kendine tema olarak almıştır. Sadece keyifli anlatım şekli, her oynanışta değişen hikayesi ile Yaga benzerlerinden ayrılmayı başarıyor.  Oyunun aksiyon tarafı için ise aynı olumlu eleştiriyi yapmak pek de mümkün olmuyor. Şimdi beraber bu oyuna göz atalım.

Bırak Peşimi Kötü Şans

Kötü şansın bir türlü yakasını bırakmadığı tek kollu demirci olan Ivan’ı kontrol ettiğimiz Yaga, adeta masal kitaplarından fırlayan bir açılışla bizi karşılıyor. Kısaca masal kitapları dediysek lafın gelişi değil. Yaga hakikaten bir masal kitabını ya da bir çizgi filmi andıran öykü anlatımıyla adeta bir animasyon benzer biçimde başlıyor. Tam olarak kralların, cadıların, kötü ruhların, ilginç ağaçların, tılsımların olduğu bir dünyadan bahsediyorum. Karakterimizi size aktarırken kötü şansın peşini bırakmadığı Ivan demiştim. Lafın gelişi değil tek kollu demirci Ivan, hakikaten de kötü şansın daha yani lanetin etkisi altında. Bundan dolayı anneannesi ile beraber yaşadığı köyünden de kovuluyor. Çar, Ivan’ın üzerinde bulunan lanetin köyü yıkıma uğratacağını düşünerek tekmeyi basıyor ve onu köyden sepetliyor. Tek şartla Ivan köye geri dönebilecektir. Ivan, Baba Yaga’dan yardım alıp üzerinde bulunan lanetten kurtulmalıdır. Ancak Baba Yaga’ya ulaşmak o denli da kolay olmayacaktır. 

Yaga rol yapma öğeleri ile hack and slash türünü aynı anda eritmeye çalışan bir oyun. Oyunda etkileşime gireceğiniz karakter sayısı çok yüksek. Yaga’nın keşfetmeye açık haritasında karşılaşmış olduğumuz bu karakterlerden çeşitli görevler de alabiliyoruz. Kişiliklerle ilişki kurduğumuzda diyalog seçenekleri ile karşılaşıyoruz. Bir karaktere kötü hareket etmek, iyi hareket etmek, politik bir cevap vermek, asılsız söylemek veya bir ürün, eşya için pazarlık etmek tamamen sizin elinizde. Bu da diyalogları ve öykü ilerleyişini daha canlı ve eğlenceli bir hale getirmiş. 

Yaga Karakter ve Silah Gelişimi

Oyunun rol yapma kısmının en çok hissedildiği yer ise karakter gelişimi, silah çeşitler ve tılsım dinamiği. Tek kollu Ivan’ın tabanca olarak kullanabileceği fırlatıldığında geri gelen bir çekici bulunuyor. Ancak bu vaziyet cenklarda Ivan için bir dezavantaj yaratmıyor. Ivan tek kollu olmasını koluna taktığı protez araç gereçler yardımıyla avantaja çevirebiliyor. Örneğin protez kol olarak taktığımız kemente benzer bir aleti daha hızlı ilerlemek için ya da düşmanlara uzak mesafe hücum yapmak için kullanabiliyoruz. Çeşitli tılsımlı silahlar ile karakterimizin vuruş gücünü artırabiliyoruz. Düşman üzerinde ek hasar veren, sersemleten anlık şok geçirmelerini elde eden tılsımlar da oyunun aksiyon kısmına çeşitlilik getiriyor. 

Yaga Boss Savaşları

Özellikle kalabalık biçimde gelen düşmanlar savaşlarda sizi çok zorlayabiliyor. Sadece her ne kadar tabanca çeşitliliği, alana vuran yıldırımlar şeklinde çeşitli tılsımlarla oyunun dövüş kısmında belirli bir çeşitlilik getirilmiş olsa da, vuruş hissi çok zayıf olduğundan oyunun aksiyonundan çok fazla zevk alamıyorsunuz. Bunda hem karakterimiz Ivan’ın hem de düşmanların animasyonlarının çok sıradan ve kütük benzer biçimde görünmesinin de rolü büyük. Farklı stratejiler uygulamadıkça alt etmenin çok zor olduğu boss savaşları oyunun göze çarpan iyi yönlerinden. Siz siz olun karakterinizi yeterince geliştirmeden bir Boss ile kapışmaya kalkmayın.  

Yaga’nın rastgele oluşan haritasının keşfetmeye açık bulunduğunu söyleyebilirim. Korunaklı ormanından ayrılıp tekinsiz ormanlara dalan Ivan’ı gideceğiniz yönün tam tersine götürdüğünüzde genelde işinize yarayacak değerli bir eşyayla ödüllendiriliyorsunuz. Bu eşyaları bir silah üretmek için, ya da takas malzemesi olarak da kullanabiliyorsunuz. Bir oyuncu dışı karakter için vazife yaparak para biriktirebiliyor ya da vazife için gittiğiniz yerlerde yeni eşyalar keşfedebiliyorsunuz. Mesela bir çiftçinin kaybolan büyülü koyununu bulmak size hiç ummadığınız şeyler kazandırabilir. Bu biçim mini görevler oyunun öykü kısmının da çeşitlenmesine yardımcı olmuş. Yaga’nın temel mantığı risk eşittir ödül denklemi ile çalıştığı için daha riskli görevlerin de daha büyük ödülleri olabiliyor.

Yaga’nın en iyi yanlarından biri de Ivan’ın kaderini tamamen sizin belirliyor olmanız. Öykü ilerleyişinde ve tanıştığınız karakterler ile gerçekleştirmiş olduğunuz diyaloglarda meydana getirdiğiniz seçimler hikaye ilerleyişine tesir ediyor. Ivan’ın gaddar, mülayim ya da barışçıl bir hayat seçip seçmeyeceği size bırakılıyor. Bu da oyunun yine oynanabilirliğini oldukça arttırıyor.  Sık sık kullanılan kara gülmece öğeleriyle gülümseten anlarıyla Yaga’nın öykü anlatımının eğlenceli bulunduğunu söyleyebilirim. Masalsı dünya fazlaca ilgi çekiyor. Ancak özellikle aksiyon kısmındaki temel eksiklikler de göze batıyor. Yine de Yaga düşük fiyatıyla ve Türkçe dil yardımıyla değişiklik arayan oyuncular için denenmesi ihtiyaç duyulan bir yapım olarak öne çıkıyor. Şimdiden herkese iyi oyunlar dilerim.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

29 yaşında, futbol tutkunu ve simülasyon oyunları aşığı. Aynı zamanda boş vakitlerini süper kahramanlık yaparak geçirmeye çalışan blog yazarı.

İlgili Yazılar

2 yorum

Bu oyunu duydum fakat denemedim. Bu içerikten sonra mutlaka deneyeceğim. 🙂

Cevapla
Enes Talha Ucar  -  16 Ocak 2021 / 17:34

Elleriniz sağlık çok güzel bir inceleme olmuş

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

Subscribe