En İyi WordPress Resim Sıkıştırma Eklentileri

İçinde bulunduğumuz 2019 yılı şartlarında fazlasıyla hantal bir yazılım olan WordPress’i optimize etmek artık tamamen biz kullanıcıların elinde diyebiliriz. Bu noktada ise site içi SEO için oldukça önemli bir kriter olan sayfa açılış hızlarını %300’e kadar artıran wordpress resim sıkıştırma eklentileri kullanmamak büyük bir hata olacaktır.

Site içi SEO anlamında karşımıza çıkan zorlukların belki en büyüğü olan resim sıkıştırma konusunda bizlere yardımcı olacak bazı wordpress resim sıkıştırma eklentileri mevcut. Bu eklentiler ise sırasıyla;

Imagify Image Optimizer

Eklentinin Tam Adı: Imagify Image Optimizer
Eklentinin İnternet Sitesi: imagify.io
Eklentinin WordPress Sayfası: https://tr.wordpress.org/plugins/imagify/

Imagify eklentisi wordpress resim sıkıştırma eklentileri arasında sık kullanılan ve bilinen bir eklenti değil. Fakat benim test ettiklerim arasında en iyi sonuca ulaştığım Imagify oldu. En yüksek boyutta sıkıştırmayı elde ettiğim bu eklentiyle aynı zamanda en az görüntü bozulmasını yaşadım. Sanıyorum ki bu eklentinin bu kadar az kullanılma sebebi belli bir limite sahip olması.

Ücretsiz abonelikte aylık 25 mb sıkıştırma hakkı veren bu eklentinin bir üst aboneliği ise aylık 5$ gibi bir fiyata sahip. Eğer bir üst aboneliğe geçerseniz aylık 1gb resim sıkıştırma hakkının yanında belli başlı özelliklere sahip olacaksınız. Fakat kişisel blog için kullanıyorsanız 25mb oldukça yeterli bir boyut.. Ortalama olarak 50-60 resim sıkıştırabilirsiniz. Bu resim sayısı ise tahminen 20 konuya tekabül ediyor.

Smush Image Compression and Optimization

Eklentinin Tam Adı: Smush Image Compression and Optimization
Eklentinin İnternet Sitesi: wpmudev.org
Eklentinin WordPress Sayfası: https://tr.wordpress.org/plugins/wp-smushit/

Piyasanın en çok kullanılan ve en basit eklentisi olan Smush eklentisi yine wordpress resim sıkıştırma eklentileri arasında oldukça kaliteli. Fakat ben artık kullanmıyorum. Kullanmayı bırakma sebebim hem Imagify eklentisinin daha iyi sonuç vermesi hem smush eklentisinin reklamlar yüzünden can sıkıcı bir hal almaya başlaması oldu. Smush eklentisinin + özelliği tamamen limitsiz sayıda resim sıkıştırılabilir olması. Fakat bu resimlerin boyutunun 1 megabayt boyutunu aşmaması gerekiyor.

Yine ücretli bir abonelik sistemi olan Smush eklentisinin üst sürümü aylık 49$ gibi bir fiyata sahip. Fakat ihtiyacınız olur mu? Bilemiyorum.. Bu tamamen sizin kullandığınız kaynaklarla ve kazandığınız gelirle alakalı bir durum.. Eğer özel aboneliğe geçerseniz sadece limitler kaldırılmıyor, bir çok ekstra özelliği kullanmaya başlıyorsunuz. Daha iyi sıkıştırmalar gibi..

Robin Image Optimizer

Eklentinin Tam Adı: Robin Image Optimizer
Eklentinin İnternet Sitesi: – Bilinmiyor / Henüz Yok
Eklentinin WordPress Sayfası: https://tr.wordpress.org/plugins/robin-image-optimizer/

Yine bilinmeyen bir eklenti daha. Paranızı kurtarın sloganıyla çıkan bu eklenti performans olarak oldukça iyi sonuçlara imza atmayı başarıyor. Tamamen ücretsiz olması ve herhangi bir limitinizin olmaması bu eklentiyi fazlasıyla çekici kılıyor. Fakat wordpress resim sıkıştırma eklentileri arasında popüler olmamasının bir sebebi var.

Her ne kadar limitsiz bir hizmet sunsa bile bu eklentiyi paylaşımlı web hosting hesaplarınızda kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Eklentinin otomasyonunu açtıktan sonra oldukça yüksek bir kaynak tüketimi harcıyor. Boyut olarak resimleri istediğinizden 3 kat aşağıya çekecek olan bu eklenti ayrıca görüntü kayıplarına neden oluyor.. Eğer çok hafif bir site istiyorsanız tercih sebebiniz olabilir..

EWWW Image Optimizer

Eklentinin Tam Adı: EWWW Image Optimizer
Eklentinin İnternet Sitesi: ewww.io
Eklentinin WordPress Sayfası: https://tr.wordpress.org/plugins/ewww-image-optimizer

Ülkemizde WordPress kullananlar tarafından pek tercih edilmeyen EWWW wordpress resim sıkıştırma eklentisi Dünya üzerinde milyonlara yakın WordPress kullanıcısının ilk tercihi. Bu eklentinin arayüzü ve kaynak tüketimi oldukça düşük olsa da benim beğenmeme sebebim yüksek bir performans sunmaması oldu. Diğer wordpress resim sıkıştırma eklentileri ile kıyasladığım zaman en düşük sonuçları EWWW eklentisinde gördüm.

En düşük sonuçları görmüş olmam sizleri yanıltmasın. Yine optimizasyonu yapılmamış resimlerle kıyasladığımız zaman bu eklenti bile %800 civarında sonuçlara imza atabiliyor. Daha iyi fikir sahibi olmanız için denemenizi öneririm.

Eklentisiz Resim Sıkıştırma Mümkün Mü?

Aslında tüm bu eklentilerden daha iyi sıkıştırma sunan bir çok yazılım ve çevirimiçi internet sitesi mevcut. Bu detaylara daha sonra başka bir yazıda değineceğim. Bu tamamiyle başka bir dünyanın konusu diyebilirim.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

29 yaşında, futbol tutkunu ve simülasyon oyunları aşığı. Aynı zamanda boş vakitlerini süper kahramanlık yaparak geçirmeye çalışan blog yazarı.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Sevgili Mevlüt; sıkıştırma için eklenti harici https://squoosh.app/ kullanıyorum. Neredeyse hepsini denedim ve en iyi sonucu burada aldım. Selametle!…

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

Subscribe