WordPress Nedir? Nerelerde Kullanılır?

WordPress Nedir?

Daha önceleri sadece belirli bir kesimin bildiği ve küçücük bir kesimin ise sadece adını işittiği WordPress nedir? sorusuna detaylı bir açıklama yapmak için bu başlığı açtım. Aslında içinde bulunduğumuz 2020 yılında böyle bir başlık açmayı absürt bir şey olarak görebilirsiniz. Fakat halen WordPress’in ne olduğunu bilmeyen bir çok kişi mevcut.

PHP ve Mysql kullanılarak kodlanan ve ilk defa 2001 yılında temelleri atılmaya başlanan CMS yazılımının adı WordPress’tir. İlk çıkış amacı blog sektörüne kolaylık getirmek olan WordPress hızlı bir şekilde yaygınlaşmış ve dünyaya açılmıştır. Günümüzde ise internet üzerindeki sitelerin bir çoğunun alt yapısını oluşturmaktadır. Buna şuan bu okuduğunuz makaleyi yazmış olduğum mevlüt.net’te dahil!

Neden WordPress Kullanıyoruz?

Eskiden oldukça hantal bir sistem olarak nam salan ve büyük projelerde kesinlikle uzak durulması gerekenler listesinin en başında yer alan bu içerik yönetim sistemi daha sonrasında kendini geliştirmeye devam etti ve günümüzde idare eder bir seviyeye ulaştı. Neden idare eder bir seviye dediğimi merak edenleriniz olacaktır. Bunu ise en kısa şekilde ücretsiz bir sistem olmasına bağlayabilirim. Çünkü; hali hazırda satın aldığınız tema ve eklentilerde dahil halen yüksek trafikte tercih edilebilir bir sistem değil. Elbette özel olarak el atmazsanız!

Fakat o kadar kararlı bir şekilde yoluna devem ediyor ki.. Her gün piyasaya çıkan onlarca tema ve eklenti bu yazılımı kullanmamızda büyük rol oynuyor. Çünkü hiçbir şeyi özel olarak teker teker kodlamak zorunda kalmıyoruz. Bizi büyük bir yükün altından kurtarıyor. Üstüne açık kaynak kodlu olması da WordPress’e kullanılabilir bir neden daha ekliyor.

Sadece Blog Yazılımı Değil!

Her ne kadar ilk çıktığı günleri hatırlayanlardan biri olsam bile eski geliştiriciler bu yazılımı ilk piyasaya çıkardıkları zaman içerik yönetim sistemi olmasını amaçlamışlardı. Fakat bu yazılımı dünyaya tanıtan ise kişisel blog siteleri oldu. Bir dönem o kadar çok blog açıldı ki! O dönem sonrasında ise WordPress hızına hız katarak yayılmaya devam etti.

Bu yayılma sürecinde en büyük tetikleyici unsur ise ücretsiz bir açık kaynak yazılım olmasının yanı sıra yüzlerce eklenti ve temanın da temayı kullanan geliştiriciler ve kullanıcılar tarafından yine ücretsiz bir şekilde piyasaya sunulması oldu.

WordPress Nerelerde Kullanılıyor?

Günümüzde haber sitelerinden tutun aklınıza gelebilecek her türlü projeye alt yapı hazırlayan bu yazılım tek sayfa sitelerin bile kullanım tercihi olmayı başardı. Seçimlerde partiler tarafından, bazı büyük tv ve gazetelerin internet siteleri tarafından veya aklınıza gelebilecek her türlü projede wordpress alt yapıya rastlamak mümkün.

Flash oyun sitelerinin internet dünyasında çocuklara ışık tuttuğu dönem yine bir çok site wordpress kullanmayı tercih etti. Yerli veya yabancı bir çok video izleme platformu yine wordpress kullanıyor. Say say bitiremeyeceğimiz onlarca sektörde en çok tercih edilen yazılım olmayı başardı. Özetlemek gerekirse; O kadar çok tema ve eklenti havuzuna sahip ki başka yazılımlar tercih edilmiyor. Ayrıca açık kaynak olması da işin ehli kişileri büyük bir zahmetten kurtarıyor ve yazılımı düzenleyerek kısa sürede istedikleri projeyi ortaya koyabiliyorlar.

Eğer sizde wordpress kullanmak istiyorsanız wordpress.org adresinden kendi alan adınız ve sunucunuz üzerine kurabilir yada wordpress.com ücretsiz blog servisinden bir blog açabilirsiniz. WordPress nedir diye çok fazla düşünmenize hiç gerek yok!

Projeye Göre Seçim Yapmalısınız!

Eğer webmaster dünyasında yeni iseniz ve bu makaleye denk geldiyseniz eminim wordpress kullanmalıyım sorusu aklınızda belirmiştir. WordPress geçmişte her ne kadar hantal bir sistem olsa bile modern temalar ve kaliteli cache sistemleri ile bu hantallığı üzerinden kolaylıkla atabiliyor. Size en güzel örneği şu şekilde verebilirim;

Geçen yıl açmış olduğum bir projede premium nitelikte oldukça ağır ve görsel bir tema kullandım. Projenin üst seviyelere ilerlemesi sonrasında sunucu konusunda aklımda soru işaretleri vardı. Fakat e3 işlemciye ve Türkiye lokasyon konuma sahip bu projede anlık 10k hiti rahatlıkla kaldırdım. Projenin içeriği gereği sayfa gezintisi oldukça yüksekti. Bu durumda bir çok yükü beraberinde getirmeliydi. Fakat beni bu dertten kurtaran sorgu sayısını azaltıp önbellek sistemi kurmam oldu. Kısacası oldukça başlangıç düzey bir sunucu ile ağır bir yükü kolaylıkla karşılayabildi.

Bu yüzden proje seçimi yaparken wordpress tercih sebebiniz olabilir. Fakat yüksek beklentiniz olan projelerde kesinlikle işe girişirken her şeyi düşünerek başlamalısınız. Yani en üst noktayı görmeli ve temeli ona göre atmalısınız.

Umuyorum ki bu yazıda wordpress nedir? ve wordpress nerelerde kullanılır? sorularının yanıtını almışsınızdır. Aklınıza takılan yerler varsa iletişim sayfasından iletişime geçebilir yada bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz. Aynı zamanda kişisel bloglar için en iyi seo eklentisi makalesine de göz atabilirsiniz!

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

29 yaşında, futbol tutkunu ve simülasyon oyunları aşığı. Aynı zamanda boş vakitlerini süper kahramanlık yaparak geçirmeye çalışan blog yazarı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

Subscribe