Valorant İncelemesi

Valorant İncelemesi

Açıklandığı günden bu yanan pek çok kişinin beklediği Valorant sonunda resmi olarak çıkışını yapmış bulunmakta. Bildiğiniz gibi Valorant oyunu duyurulduğu il günden bugüne kadar Counter Strike Global Offensive ve Overwatch ile kıyaslanmaktadır. Oyunun rekabetçi bir FPS oyunu olduğu düşünüldüğü zaman bu kıyaslanmalar normal karşılanmalıdır.

Valorant’ta ilk dikkat çeken etkenlerin en başında oyunda aldığınız pingi söyleyebiliriz. Bildiğiniz gibi Türkiye’de Riot Games’in sunucuları bulunmakta ve oyunda bu sunuculardan fayda sağlamaktadır. Bundan dolayı bir FPS oyununda düşük pingin ne kadar önemli olduğunu görmekteyiz. Çok pürüzsüz bir oyun deneyimi sizleri bekliyor olacak. Ayrıca unutmadan belirtmeliyim ki oyun üzerindeki Türkçe seslendirmeler çok güzel bir hava katmış.

Valorant Grafik İncelemesi

Valorant çıkışını yaptıktan sonra en çok tepkiyi grafikler üzerinden aldı. Diğer oyunlara nazaran Valorant’ta, animasyonlar çok ağır ve kötü durumda. Hatta bazen yapılan kaplamalar gözünüzü almakta. Bu kadar kötü mü, hayır tabi ki de. Karakter ve silah çizimleri, çevre çizimlerine göre daha iyi durumda.

Denge Dengeoğlu

Yıllardır LOL’e gönül vermiş biri olarak söylemeliyim ki Riot’u eleştirebileceğim en önemli nokta karakter dengelemeleri olmuştur. Yeni çıkardıkları şampiyonlar, doğal olarak satın alınsın diye çok aşırı güçlü bir şekilde çıkarılmaktadır. Ama bazen ise, şampiyonun gücünü aşağıya çekeceğiz diye iyice oyun içinde yok ediyorlar.

Karakterlere bağlı olan Valorant’ta da bu olay beni gerçek anlamda endişelendiriyor. Böyle oyunlarda olabilecek herhangi bir dengesizlik, tüm oyunu olumsuz anlamda etkilemektedir. Örnek verecek olursak, oyunun beta zamanında Raze adlı karakter, herkesin nefret duyduğu bir isim haline gelmişti. Tabi şunu da unutmamakta fayda var, LOL’de yüzlerce şampiyon bulunmakta ve bu yüzden yapılan dengelemeler bazen sapıtabilir. Valorant’ta ise şuan çok sınırlı karakter sayısı var ve görece dengelemeler daha kolay yapılabilir. Evet, az karakter var ama ilerleyen zamanlarda bu sayı artacaktır.

Rush B, Go Go Go!

Valorant, resmi çıkışıyla birlikte yeni bir harita da eklenmiş bulunuyor. Ama harita sayısı hala çok az durumda. Riot, espora çok önem veren bir firma olduğu için, yetersiz harita durumu biraz rahatsız edecektir. Ama haritaların genel olarak tasarımları çok güzel. Özellikle haritalarda bulunan ışınlanma olayını şahsen çok beğendiğimi söylemeliyim. Işınlanırken çıkardığınız ses tüm haritada duyulabiliyor. Bu olayda heyecanı bir tık ileri taşıyor. Bunlara ek olarak oyunda iki adet mod bulunmaktadır. Bunlara bir de eğlence modu eklense çok daha iyi olur diye düşünüyorum. Diğer bir eksiklik ise oyunda henüz botlara karşı oynanmaması. Dereceli maçlara girmeden önce biraz elimizi ısındırsak fena olmazdı hani.

CS:GO’yu Yerinden Edebilir Mi?

Evet, herkesin aklında bu soru dolaşıyor. Benim görüşüme göre durgun olan FPS rekabetine yeni bir soluk getirecektir. Ama CS’nin yerini alabilir mi diye sorarsanız, alamaz ama yanında ufak tefekte olsa bir yer edinebilir. Her geçen gün kendi kitlesini oluşturmayı başaran Valorant, LOL’de ki espor alanında bulunan süper starlarını (Faker vs.) kullanarak popülaritesini daha da artıracaktır. Örnek verecek olursak, nasıl ki eski Dota oyuncuları LOL’e geçtiyse, yavaş yavaş CS ve Overwatch’tan sıkılan kitle de Valorant’a geçiş yapacaktır.

Sonuç olarak Valorant, FPS dünyasına yeni bir soluk getirecektir. Özellikle klasikleşmiş oyunlardan sıkılan ve rekabet duygusunu barındıran kişiler için Valorant tam bir biçilmiş kaftandır. Ayrıca oyunun Türkçe oluşu ayrı bir cazibe merkezi olmaktadır. Arkadaşlarınızla eğlenceli vakitler geçirmek için Valorant’ı deneyebilirsiniz. Şimdiden herkese iyi oyunlar dilerim.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

29 yaşında, futbol tutkunu ve simülasyon oyunları aşığı. Aynı zamanda boş vakitlerini süper kahramanlık yaparak geçirmeye çalışan blog yazarı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

Subscribe