The X Files / Gerçekler orada bir yerde!

Uzun zamandır bilim kurgu dizilerinden uzak kalmış biri olarak oldukça eski bir yapım olan The X Files dizisini izlemeye başladım. 1993 yılında ilk bölümü yayınlanan The X Files dizisi yapım yılı itibariyle şu an bile binlerce dizinin önünde demek mümkün. Kendi televizyonlarımızda “Gizli Dosyalar” olarak yayınlanan bu baş yapıt aynı zamanda bir çok kişinin bildiği gibi “Fringe” dizisinin atası olarak gösteriliyor..

The X Files

Ajan Mulder ve Scully

Dizinin Adı: The X Files
Yapım Yılı: 1993
Başrol Oyuncuları: David Duchovny, Gillian Anderson
Yönetmen: Frank Spotnitz

Ajan Fox Mulder çok küçük bir yaştayken bir anda kız kardeşi kaçırılır. Fakat bu kaçırılma normal bir kaçırma olayı değildir. Mulder kardeşinin uzaylılar tarafından kaçırıldığını düşünmektedir. Dünyaya başka gezegenlerin ve yaşam formlarının olduğunu ispatlamak ve kız kardeşinin başına ne geldiğini bulmak için FBI’da işe başlar. Onun FBI içerisindeki görevi The X Files ismini verdiği olayları çözmektir.

Oldukça farklı düşünce yapısına sahip olan Mulder diğer ajanlar için alay konusu olsa bile o inancını kaybetmeyecek ve olayların peşinden gitmeye devam edecektir. FBI’ın depo olarak kullandığı bodrum katında ofisi bulunan Fox Mulder bu durumu garipsemez. Bir gün kendisine yeni bir ortak gelir. Bu kişi ise doktorluk lisansına sahip olan bir FBI ajanı Dana Scully olur. İkili birbirine sahip çıkacak ve gerçekleri aramaya durmadan devam edeceklerdir.

The X Files İzlenir Mi?

Diziyi ilk izlemeye başladıktan sonra Fringe sonrası bu tarz başka bir diziyi kolay kolay izleyemem diyordum. Araştırdığım kadarıyla The X Files fazlasıyla iyi yorumlara sahip bir dizi gibi gözüküyordu. Ama 1993 yılında çekilmiş olması ve o zamanın fikirlerine karşı çok ön yargılı davranışım beni hep engelliyordu. Bir gün boş vaktimin olması sebebiyle 1-2 bölüm izlemeye karar verdim. Fakat gerçekten aldığım en iyi kararlardan bir tanesiydi. Belki bir Fringe değil fakat o yılın düşünce yapısına göre gerçekten dedikleri gibi Fringe dizisinin esinlenme kaynağı belli oldu.

Diziyi izlerken canımı sıkan tek nokta görüntü kalitesiydi. O yıllarda iyi bir kamera yoktu. Buna alışmak gerekiyor. Bunu bilerek izlemek gerekiyor. Ama çok fazla takılacak bir durum yok. Çünkü senaryo sizi öyle içine çekiyor ki bir noktadan sonra görüntüye alışıyorsunuz..

Ayrıca belirtmek gerekir ki dizinin senaristleri ve yönetmenleri aynı kişi. Yani senaryoyu yazan kişiler o duygu ve düşünceleri tamamen aktarabilmişler. Oyunculuklar fazlasıyla yeterli. Eğer bilim kurgu dizilerini seviyorsanız ve boş vaktiniz varsa kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Fringe izleyip sevdiyseniz şiddetle en yakın zamanda başlayın!

Yazının bu kısımdan sonrası  spoiler içermektedir.

Gerçekler Oradaysa Bunlar Kim?

Henüz diziyi bitirmedim. Hatta yarısına bile gelemedim. Fakat ana konu beni gerçekten merak içinde bıraktı. Dizide bundan sonra ne olacağını bilmiyorum. Bir sonraki bölümü adeta televizyonda haftalık diziyi bekleyen insanlar gibi bekliyorum.. Bu aralar çok vaktim olmadığı için ardı ardına izlemem mümkün olmuyor. Fakat gelinen şu noktada ise aklımda yüzlerce soru var!

The X Files başladığından beri ilk defa farklı yaşam formu görebildim sonunda. Fakat öyle bir gösterdiler ki.. Acaba dünya dışı mı? Yoksa bilim insanlarının yaptığı  bir çeşit deney sonucu ortaya çıkan bir şey mi? Bu sorunun cevabını öyle çok istiyorum ki.. Zamanla izledikçe göreceğim artık..

Başlıkta belirtmiş olduğum “bunlar kim?” sorusuna gelelim. Gerçekleri saklamak isteyenler kim bilmiyorum. Hükümet mi? Yoksa derin devlet mi? Başka bir şey olma ihtimali de var. Tek bildiğim ise bu denli gizli çalışmaların yavaş yavaş ortaya çıktığı. Bir noktadan sonra eminim ki gerçekler sıra sıra dökülmeye başlayacak. Fakat o nokta neresi? Dizinin final bölümü mü? Yoksa finalden sonra yıllar sonra tekrar çekimine başlanan yeni sezonlar mı?

Aşağıdaki tek paragraf çok fazla spoiler içerir..

O kısımlara daha çok var! Ayrıca merak ettiğim bir diğer şey ise Mulder’ın kız kardeşi teminat olarak alındıydı. Fakat babası öldürüldü.. Neden o teminat tekrar geri gelmedi. Kızın dönmesi gerekiyordu. Samantha.. Bilmiyorum ilerleyen bölümlerde diziye katılacak mısın? Ayrıca sigara içen kanser adam… Bu adam kim? Devlet içerisinde rütbesi ne?

The X Files yıllar sonra tekrar açıldı. Fakat oyuncuların yaşı da bir hayli ilerlemişti..

Aklımda çok fazla soru var. İzlemedikçe cevap alamayacağım. Ama gerçekten tadını veren bu diziyi ve yapımcılarını tebrik etmem gerekiyor. 1993 yılında çekilen bir dizi için bu kadar çılgın fikirlere sahip olan bu senaryo.. Günümüzde bile böylesi yok. Sadece helal olsun demek düşer bize..

Özetlemek gerekirse The X Files fazlasıyla iyi bir dizi. Boş vaktiniz varsa ve değerlendirecek bir dizi bulamıyorsanız başlamanızı şiddetle tavsiye ederim. Boş vaktiniz yoksa ama bilim kurgu seviyorsanız benim gibi sizde merak içinde kala kala sanki televizyondan haftalık dizi izler gibi izleyebilirsiniz..

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

29 yaşında, futbol tutkunu ve simülasyon oyunları aşığı. Aynı zamanda boş vakitlerini süper kahramanlık yaparak geçirmeye çalışan blog yazarı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

Subscribe