The House of Da Vinci

Lenaonardo Da Vinci’nin cazibesi son yıllarda oyun sektöründe büyük bir yer tutuyor. Assasin’s Creed görevinde gökyüzündeki kaykaya benzeyen aracın pilotluğunu kim unutabilir ki?

Öncelikle oyunun temel özelliklerinden biraz bahsedeyim. Blue Brain Games tarihi taslakların etrafında bir oyun hazırlamaya karar vermiş olsa gerek. Oyun mekaniğini Rönesans ustasının icatlarını yönetmenizi gerektiren mobil cihazlar için geliştirilmiş ama sonrasında PC için de çıkmış 3D bulmaca, macera oyunudur. Oyun çoğu bulmaca ve macera oyunu gibi “kaçış odası” formülünü kullanıyor. Bir sonraki odaya nasıl geçileceğini bulma için ipucu arayıp farklı eşyalar ve çeşitli odalar keşfediyoruz. Peki bu oyunu efsane yapan ne derseniz size birkaç başlık altında açıklayayım.

Gerçek Konsept, Tarihi Doğruluk

House of Da Vinci’yi farklı yapan en önemli özellik; yapımcı firmanın gerçek konsept kullanması ve hayal gücünüzün etrafında kurulan bulmacaların tarihi doğruluk dozu. Oyunu açtığınız andan itibaren Da Vinci’nin kaybolmasının gizemini, evinin çevresinde bulunan birçok nesneyi inceleyerek çözmeye çalışan çırağı gibi hissediyorsunuz.

The House of Da Vinci Oyun İçi Görüntü

Belli ki yapımcı firma Da Vinci’nin hayatı ve buluşlarıyla ilgili ne kadar kitap varsa okumuş. Hatta sadece kitapları okumakla kalmamışlar bütün tarihi belgeselleri de izlemişler. Özellikle oyunda kullanılan resimler adeta tarih kokuyor diyebiliriz.

Emek Kokan Hareketler Bunlar

Oyunda herhangi bir nesneye veya mekanizmaya dokunduğunuzda çıkan ses salise salise entegre edilmiş. Bir kapının kolunu büktüğünüz zaman veya bir yerdeki kapağı kaldırmak çok gerçekçi ve doğru hissettiriyor. Özellikle oyunun bir bölümünde Da Vinci’nin meşhur üçlü varil topu taslağını görüyoruz. 2011 yılında Hırvatistan’da bu taslağa çok ama çok benzeyen bir top bulundu. Da Vinci’nin tasarımları dikkate alınarak yapıldığı söylenmektedir.

The House of Da Vinci Alınır Mı?

Bu yazımızda The House of Da Vinci tecrübelerimi naçizane anlatmaya çalıştım. Tabi ki daha fazla detaylara girip spoiler vermek istemiyorum. Bunun sebebi oyunun içinde bulunan gizemi ve atmosferi bizzat sizin yaşamanız gerektiğinden dolayı. 

Şuan oyun Steam Platform’unda yaklaşık 50 TL gibi bir fiyata satılmaktadır. Oyunun Steam sayfasına erişmek için bu bağlantıya gidebilirsiniz; https://store.steampowered.com/app/522470/The_House_of_Da_Vinci/

Bu fiyata değer mi diye soracak olursanız, Blue Brain Games Firması gerçekten güzel oyun yapmış. Fakat indirim günlerinde çok daha uygun fiyata alınabilir. Bu arada oyun IOS ve Android içinde satışa sunulmuştur. Kısacası oyunu mobilden de oynayabilir ve eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Tercih tamamen sizin.

Daha fazla oyun incelemeleri için göz atmayı unutmayın. Ayrıca oyun hakkında ipucu veya bilgi vermek isterseniz yorum olarak yazabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

29 yaşında, futbol tutkunu ve simülasyon oyunları aşığı. Aynı zamanda boş vakitlerini süper kahramanlık yaparak geçirmeye çalışan blog yazarı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

Subscribe