Stardew Valley

Stardew Valley

Uzun bir süredir hemen hemen tüm platformda oynanabilir olan Stardew Valley çok bilinen bir şirket tarafından piyasaya sürülmüştür, desem asla inanmayın. Çünkü saatlerimizi çalan ya da çalacak olan böylesine muhteşem bir oyunu sadece ama sadece tek bir kişi tarafından yapılmıştır. Sen ne büyük adamsın Eric Barone. Stardew Valley’i diğer oyunlardan en büyük özelliği çok sade bir oynanışı olmasıdır. Ama bir o kadar da detaylıdır.

Stardew Valley Hikaye İncelemesi ve Oynanış

Kahramanımızın dedesinden bize büyük bir çiftlik miras kalmıştır. Biz de bu mirası kendimize göre özelleştirip hayatta kalmaya çalışıyoruz. Bu oyunda öyle aman aman bir hikaye beklemeyin. Çevrede ki insanlarla iletişime geçtiğimiz zaman parça parça küçük hikayeler oluşmaktadır. Hikayesi yok diye ne yapacağım demeyin. Arka planında keşfedilmeyi bekleyen çok büyük şeyler barınmakta.

Oyuna başladığımızda ilk zamanlarda aynı şeyleri yapıyormuş hissine kapılabiliriz. Ama mantığı kavradıktan sonra bize verilen küçücük alanı büyültüp kocaman bir üretim çiftliği yapabiliriz. Ayrıca oyunda bulunan craft mekaniği sayesinde farklı ürünler de elde edebiliyoruz. Mesela; şeftaliden, şeftali suyu elde etmek gibi. Burada en önemli şey meyve ve sebzelerimizi ürettikten sonra satabilmek.

Stardew Valley / Madencilik

Oyunda sadece tarım yapmıyoruz. Madencilikte bizim bir parçamız konumunda. Minecraft mantığı biraz hakim durumda. Elimizde bulunan kazma ne kadar iyi ise o kadar fazla nadir maden çıkarma olasılığımız artmaktadır.  Bu madenler bize ileri aşamalarda yapı yapmamızı ya da eşyalar geliştirmemizi sağlıyor. Yani ne kadar iyi maden o kadar iyi yapı. Tabi olmazsa olmazımız yaratıklar. Bu oyunda da madende bizleri çeşitli yaratıklar karşılayacak. Bundan dolayı çok dikkatli olmanızda fayda var.

Stardew Valley / Hayvancılık

Yapılar ile birlikte hayvancılıkta önemli rol kazanmaktadır. Çünkü oyunun başlarında ki mahsüller ancak bize yetmektedir. Oyunda ilerledikçe ve daha da büyüdükçe hayvanları da çiftliğimize misafir etmemiz gerekiyor. Bu da oyunun içerik zenginliğini artıran diğer bir husus. Hayvanlarınızın yemini, suyunu hiç aksatmadan her gün vermeniz gerekmektedir. Meyve ve sebze de olduğu gibi hayvanlardan da elde ettiğiniz ürünleri başka bir ürüne çevirip öyle satabilirsiniz.

Mesela; ineğinizden aldığınız sütü, peynir yapıp satabilirsiniz. Dikkatinizi çektiyse bu satıra gelene kadar öyle satabilirsiniz böyle satabilirsiniz dedim. Oyundaki amaç sadece satma değil. Birazdan detaylarına geleceğim.

Stardew Valley / Balıkçılık

Diğer sektörlere göre balıkçılığa çok önem verilmemiş. Haritada belirtilen noktalarda balık tutabilirsiniz. Mevsimlere özel balıklar tutabiliyorsunuz. En azından böyle bir çeşitlilik var. Ayrıca ne kadar büyük balık yakalarsanız, o kadar fazla paraya satabilirsiniz.

Stardew Valley / Mutfak

Üst satırda belirmiştim amacımız satmak değil. Satmanın dışında kendimizin de enerji toplaması ve hayatta kalmamızı düşünmemiz lazım. Ondan dolayı bu topladığımız ürünlerle çok çeşitli yemekler yapabiliyoruz. O kadar çok seçenek oluyor ki bazen işin içinden çıkamıyorsunuz. Ama keşfetmeye seven biriyseniz saatlerinizi orada geçirebilirsiniz.

Stardew Valley / Sosyal İlişkiler

Yazımın başlarında çevrenizde ki insanlar ile etkileşime girebildiğinizi söylemiştim. Yaklaşık olarak 30 ile 40 arasında bir insan bulunmakta. Çevrenizde her türden insan bulabilirsiniz. Marketçisinden tutun da, müze görevlisine kadar farklı tiplemelerde kişiler mevcut. Bunlarla tek tek sohbet edip hikayelerini öğrenebiliyorsunuz. Hatta onlara hediyeler vererek, arkadaşlık seviyenizi yükseltebiliyorsunuz. Daha da abartayım mı? Hatta oyunda evlenebiliyorsunuz. Şaka değil, yanlış da duymadınız. Ama bunun için tabi gerçek hayatta ki yazılı olmayan kuralları uygulamanız lazım. Yani hödük olmamanız lazım, yoksa sizden hoşlanmazlar.

Tabi gerçek hayatta onları da sevenler var ama oyunda işlemiyor maalesef, öhööö öhööö, neyse konumuza geçelim. Oyunda çok kibar ve centilmen olmanız gerekmekte. Mesela hoşlandığınızı düşündüğünüz kızın doğum gününe katılıp ona hediye verebilirsiniz. Ya da bir parti de dansa kaldırabilirsiniz. Zaten bu taktikleri biliyorsunuz fazla uzatmaya gerek yok, kısacası etkileyin işte.

Sonuç olarak Stardew Valley gerçek anlamda bizi kendine bağlamayı başarıyor. Bazı kesim grafiklerine takılabilir, yıl olmuş bilmem kaç hala niye böyle 2 boyutlu oyunlar yapıyorlar diye. Bende şunu söylemek istiyorum, her şey grafik, görünüş değil; size ne hissettirdiği daha önemli. Size temin ederim ki hiç pişman olmayacağınız bir yapım. Oyun biraz zor olduğu için başta çok sıkılacaksınız ama biraz sabrettikten sonra ise saatlerce başından kalkamayacaksınız. Oyunda o kadar fazla seçenek var ki zaten onları keşfetmeye başlasanız ohooo. Ayrıca oyun sürekli olarak güncelleme de almaktadır. Şimdiden herkese iyi oyunlar dilerim.

Aynı zamanda daha fazla oyun rehberleri ve incelemeler için ilgili kategoriye göz atabilirsiniz. Bu oyuna sahip olmak içinse Steam kullanabilir yada alternatif platformları tercih edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

29 yaşında, futbol tutkunu ve simülasyon oyunları aşığı. Aynı zamanda boş vakitlerini süper kahramanlık yaparak geçirmeye çalışan blog yazarı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

Subscribe