Sıkça Sorulan Sorular

kafalarda deli sorular??

Bana sıklıkla sorduğunuz soruları bu sayfada derleyerek hem kendime hem size zaman kazandırmış olmayı umuyorum. Türkiye’de blog sahibi olan ilk kişilerden biri olarak blog dünyasında oldukça büyük bir deneyime sahibim diyebilirim. Bu sayfada da hem kişisel hemde blog sitem için sorulan soruları soru – cevap şeklinde yanıtlayacağım. Umarım aklınızdaki tüm soruları yanıtlamış olurum. Ayrıca aradığınızı burada bulamadıysanız, hakkımda sayfasını ziyaret edebilir yada iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

 

S: Kaç yıldır blog sektörü içerisindesin?
C: Yaklaşık olarak 13 yıldır blog tutuyorum.

S: Neden blog?
C: Bazen sadece saatlerce bir şeyler anlatabileceğim bir dosta ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Sorgusuz sualsiz saatlerce beni dinleyebilecek, hiç bir zaman sıkılmayacak ve sırlarımı ben istemedikçe başka biriyle paylaşmayacak bir dost. Sanıyorum ki ilk blog sitemi açma sebebim buydu. Sanırım şuan halen sıklıkla bir şeyler yazma istememin sebebi de bu olsa gerek..

S: En iyi blog yazılımı hangisidir?
C: WordPress. Oldukça kolay bir arayüze sahip olmanın yanı sıra milyonlarca ücretli veya ücretsiz eklenti ve temanın bize sunulmuş olması aklımızdaki şablonu tam olarak ortaya yansıtıyor. Ayrıca SEO açısından da  oldukça etkili olduğunu söyleyebilirim.

S: Makale yazarken esinlendiğin, ilham aldığın şeyler var mıdır?
C: Yazıları sadece yazmak için yazmıyorum. Bazen içimden sadece yazmak geliyor ve saatlerce sıkılmadan tek bir konu üzerine yazabiliyorum.

S: Uzun makale yazarken sıkılmıyor musun?
C: Eğer bir yazıyı yazarken keyif almıyorsanız o yazının okuyucularınıza vereceği hissi anlamanız mümkün değildir. Bu yüzden kendinizi iyi hissettiğiniz zamanları seçmeniz daha uygun olacaktır.

S: Hangi takımın taraftarısın?
C: Koyu bir Galatasaray taraftarı olsam da son yıllarda takıma bir küskünlüğüm olduğu aşikar.

S: Hangi hosting firmasını tercih ediyorsun?
C: Belirli bir firma ile sürekli çalışmışlığım yok. Hangi firma performans ve verim açısından daha iyiyse seçimim de ona göre oluyor. Sitenin alt bölümünde kullanmış olduğum firmanın ismini görebilirsiniz.

S: Sürekli kullandığın eklentiler var mı?
C: Optimizasyon ve bir kaç bileşen eklentisi harici kullandığım sabit eklentiler yok.

S: En sevdiğin işletim sistemi hangisi?
C: Tüm bilgisayarlarımda işletim sistemi olarak Windows kullanıyorum. Şuan 10 sürümü yüklü durumda. Mobil cihazlarım da ise tercihim daima Android olmuştur. Tabi bu iOS’u kötülediğim anlamına gelmez. Sadece bir tercih diyebiliriz.

S: Hangi FTP yazılımını kullanıyorsun?
C: WinSCP ile tanıştıktan sonra diğer FTP programlarının ne işe yaradığını unuttum diyebilirim. Dosya transferi veya diğer işlemlerde hatayı en aza indiren yazılım diyebilirim. Ayrıca henüz denemeyen var ise kesinlikle denemenizi öneririm.

S: Sigara kullanıyor musun?
C: Ne yazık ki, evet..