Punch Club Oyun İncelemesi

Punch Club

Punch Club, LazyBear Games Firması’nın 8 Ocak 2016 tarihinde çıkardığı rol yapma ve simülasyon tarzında 8 bit bir oyundur. Oyun 8 bit olduğu için oldukça küçük bir boyuta sahiptir. Ama boyutu küçük olsa da oldukça keyifli olan bu oyunu beraber inceleyelim.

Punch Club Nedir? Nasıl Bir Oyundur?

Punch Club tam olarak bir boks simülasyonu oyunudur diyebiliriz. Babasını kaybeden bir boksörün boks dünyasında sırayla merdivenleri tırmanma mücadelesi ve babasının ölümü ile ilgili sır perdesini aralamaya çalışması oyunumuzun amacını oluşturmaktadır. Oyun menüsünde boksörümüzün açlık, uyku ihtiyacını, mutluluğunu ve sağlığını gösteren bir bar bulunmaktadır. Bu barın hemen yanında da boksörün kondisyonunu gösteren güç, hız ve çeviklik isminde üç büyük gösterge yer almaktadır. Oyun da ki ilk hedefimiz yiyecek için para temini ve yukarıda gösterilen bu kondisyon göstergelerini yaptığımız antrenmanlar ile oldukça yukarı çıkarmak. İlk oynanışta kolay gibi gözükse bile oyun zamanı günlük dilimlere ayrıldığı için ve her gününden sonra güç, hız ve çevikliğinizden belirli bir miktar kaybettiğinizden dolayı antrenman olmadan ya da çok az yaparak geçirdiğiniz her günde bu kondisyon göstergeleri çok hızlı bir şekilde düşmektedir. Bu da kahramanınızın vuruş gücün, hızını kısacası arenada göstereceğiniz performansı direkt olarak etkilemektedir.

Punch Club Para Kazanma

Punch Club’da küçük bir harita bulunmaktadır. Bu harita içinde, market, spor salonu, restorant, bar gibi görev yapabildiğiniz veya ihtiyaçlarınızı satın aldığınız bölgeler bulunmaktadır. Oyunda parayı başlangıç olarak, ağır işlerde çalışarak ya da restoranda kuryelik yaparak elde edebiliyorsunuz. Restoranda kuryelik yapma işi sizi daha az yormaktadır ama alacağınız yevmiyeniz daha az olmaktadır. İnşaatta çalışır iseniz daha çok yoruluyorsunuz ama bu seferde alacağınız yevmiyeniz daha fazla olmaktadır. Haritada bu bölgeler arasında giderken eğer yanınızda yüksek miktarlarda paranız varsa gaspçılar size saldırmaktadır. Bu gaspçılar ile yapılan sokak kavgasını kazanırsanız paranız cebinizde kalmaktadır, eğer kaybederseniz paranızın büyük bölümü çalınmaktadır. İlk başlarda yüksek miktarlarda para ile haritada gezmemeye özen gösterin. Çünkü saldırganların zorluk seviyeleri çok yüksek ve genellikle sizi yenmektedirler.

Punch Club Spor Aletleri

Kahramanımızın kondisyonunu arttırmak için kullanabilecek birçok farklı spor aleti bulunmaktadır. İlk olarak bu aletleri spor salonunda kullanabiliyorken daha sonraları kendi evinize de satın alarak spor salonuna gitme zahmetinden kurtulabilmektesiniz. Her bir spor aleti güç, çeviklik ve hız seçeneklerinden birisini çok miktarda arttırıyor veya üçünü birden daha az arttırıyor. Başlangıç olarak amatör ligde dövüşmeye başlayan kahramanımız kazandığı maçlar sonrasında yeni vuruşlar ve dövüş teknikleri açabileceği puanlar toplamaktadır. Bu puanlar ile yetenek ağacından istediğiniz özellikleri elde edebiliyorsunuz. Dövüşler otomatik olarak gerçekleşmektedir ve oyun sizin istatistikleriniz ve seçtiğiniz hareketler ile rakibinizin istatistikleri ve seçtiği hareketlere istinaden müsabakayı simüle etmektedir. Oyunda dövüş kazandıkça illegal sokak dövüşleri ve bar kavgaları gibi gayri resmi müsabakaların dışında görevler açılmaktadır. Bu liglerde de başarı elde edip para ve yükseltme puanı kazanmak mümkün. Ama sokak liginde boksörünüzün sakatlanma ihtimali de bulunmaktadır.

Punch Club Popülerlik

Amatör ligde şampiyon olunca oyundaki eviniz değişmekte ve bir malikaneye yerleşmektesiniz. Bu malikane sizdeki ışığı gören zengin bir menajerin de evi durumundadır. Artık sadece para için dövüşmüyorsunuz aynı zamanda da ün puanı yapmak ve popüler olmak için de çalışmanız gerekmektedir. Reklamlar filmlerinde oynamak, film çevirmek gibi seçenekleri kullanarak ün puanınızı daha da arttırarak dünya çapında ünlenmiş başka boksörler ile karşılaşmak amacınız olmaktadır. Oyunun güzel kurgulanmış mantığı da tam olarak burada karşımıza çıkıyor. O seviyeye gelmiş bir boksör olarak artık para önceliklini yitirmektedir. Oynayacağınız bir reklamdan alacağınız miktar size uzun süre yetiyor. Tek amacınız ise her gün sonunda düşen kondisyon puanlarınızı yüksek seviyelere çıkarabilmektir.  Bu puanlar yükseldikçe gün sonunda azaldığı miktar da bir o kadar fazla olduğundan dolayı bu döngüyü kırmak için her günün büyük bir bölümünü antrenmanlar ile geçirmek zorundasınız. Oyunda steroid de satın alınabilmektedir. Bu steroidler size birkaç günlüğüne yüksek kondisyon puanları yüklemektedir. Ama etkisi geçtikten sonra size geri dönüşü çok ağır olmaktadır.

Sonuç olarak, Punch Club 8 bit oyun severlere ve boksa ilgili olan oyuncular için tam bir biçilmiş kaftan. RPG öğeleri oyun içinde çok güzel işlenmiş ve bizlere sunulmuş. Aynı zamanda bizlere çok güzel gerçekçi bir boks deneyimi de yaşatmaktadır. Oyunun tek eksisi diyebileceğim nokta ise, oyunun ilerleyen dönemlerinde kondisyon puanları toplamak bazen çok sıkıcı olabilmektedir. Yine de bu durum göz ardı edilebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

29 yaşında, futbol tutkunu ve simülasyon oyunları aşığı. Aynı zamanda boş vakitlerini süper kahramanlık yaparak geçirmeye çalışan blog yazarı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

Subscribe