Cities Skylines

SimCity efsanesini adeta ayaklar altına alan Cities Skylines şu ana kadar yapılmış en iyi şehir kurma ve yönetme simülasyon oyunu..

Fazlasıyla severek oynadığım şehir kurma simülasyonu oyunları arasında benim gözümde 1.sırada bulunan ve çıktığı günden beri bu listedeki sırasını hiç bir zaman kaybetmeyen Cities Skylines oldukça akıcı ve kaliteli oynanış tarzıyla dikkat çekiyor.

Eğer benim gibi simülasyon oyunlarına karşı bir ilginiz varsa sanıyorum ki rakiplerini de düşünürsek Cities Skylines kolay kolay en iyi şehir kurma & yönetme oyunu olma özelliğini kaybetmeyecek gibi.

SimCity gibi bir efsaneden sonra yenilikçi özellikleri ve kaliteli grafikleri ile bu kategoride yer alan bir çok oyuncuyu bünyesi altına çekmeyi başaran oyun aynı zamanda klasik bir Paradox yapımı diyebilirim.

Oyunun temelinde bulunması gereken bir çok eklenti yine ek paketler (dlc) ile geliyor. Kısacası Paradox oyunlarında görmeye alıştığımız tablo burada da karşımızda.Fakat ek paketleri almak için büyük indirim zamanlarını beklerseniz bu durum pek canınızı sıkmayacaktır.

Oyunu temel fiyatından yargılamak gerekirse yine indirim döneminde alırsanız oldukça uygun bir fiyata denk geliyor. Yanlış hatırlamıyorsam büyük indirim dönemlerinde 12 TL gibi çok cüzi bir fiyata kadar düşüyor.

Oyunun benim için en büyük özelliği SimCity sonrasında çok akıcı olması. Temel mekaniklerinin klasiğin dışına çıktığı oyunda aynı zamanda bir çok mod bulunuyor.

Modlarla Cities Skylines

Atölyeye bağlanarak kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklere ulaşabilir ve oyununuza yeni haritalar, özellikler ve bir çok şeyi ücretsiz şekilde ekleyebilirsiniz. Ayrıca oyundaki harita boyutunun Simcity’e oranla adeta devasa olduğunu söyleyebilmek mümkün. Şimdilik çok oyunculu seçeneği olmasa da zamanla ekleyeceklerini düşünüyorum.Aslında Paradox firması yaptığı resmi açıklamalarda multiplayer özelliğinin geleceğini bir çok kez açıkladı. Fakat uzun süre geçmesine rağmen henüz yeni bir gelişme yok.

Steam atölye öğeleri arasında oyununuzu %80 civarında Türkçe yapan bir mod mevcut. Eğer teknik terimlere hakim değilseniz belirli bir süre kullanabilirsiniz. Fakat daha sonra kaldırmayı unutmayın. Çok fazla güncellenen bir yama olmadığı için oyuna gelen yeni güncellemeler sonrasında bu mod yüzünden hatalarla karşılaşmanız mümkün.

Cities Skylines
Çıktığı günden sonra efsanevi seri olan SimCity oyununu ayakları altına alan Cities Skylines yeni bir efsane olma yolunda ilerliyor…

Oyun çıkalı uzun süre olduğu için tüm detayları uzun uzun yazmak istemiyorum. Kısa ve öz konuşmak gerekirse Cities Skylines şuan en iyi şehir kurma & yönetme simülasyonu diyebilmek mümkün.

Stardew Valley – Atari Tadında Çiftçilik Oyunu

Uzun zamandır basit ve çocukluğumu hatırlatacak bir oyun ararken Steam üzerinde gördüğüm Stardew Valley oyunu oldukça ilgimi çekti diyebilirim. Piksel grafiklerden oluşan ve küçücük bir oyun içinde yüzlerce işlev barındıran bu yapıt sanırım hepinizi eskilere götürecektir. Oyun tamamen piksel grafikler ile kodlanmış ve tat olarak ise atari tadı vermekte. Sürekli oynayabileceğiniz bir oyun değil. Lakin bitirene kadar sanıyorum ki saatlerce bilgisayar başından kalkmayacaksınız.

Oyunun ufacık bir hikayesi de mevcut. Ofis ortamından bunalan ve rutin hayatında değişiklik isteyen kahramanımızın büyük babası vefat eder. Ve ona bir çiftlik miras olarak kalır. Ama bu çiftliği adam etmek için oldukça uzun bir süreye ihtiyacınız var. Bu süre zarfında ise işlerin yanı sıra kasaba halkı ile olan ilişkilerimizde oldukça önemli. Kısacası sizi kendine bağlayacak olan Stardew Valley’i oynarken oldukça keyif alacaksınız.

İndirimsiz fiyatı 24 ₺ olan oyunu indirim vaktinde 10 lira gibi uygun bir fiyata sahip olabilirsiniz.

FM 2017’de Geleceği Parlak 6 Kaleci

Football Manager 2017 oynayanların özellikle takımlarına transfer etmek isteyecekleri geleceği parlak, wonderkid kaleciler…

Football Manager 2017 oynayan oyuncular özellikle kaleci mevkisinde oyuncu bulmakta büyük bir zorluk yaşıyorlar. Bu makalemizde sizlere oyun içerisinde geleceği parlak olan 6 oyuncu paylaşacağız. Oldukça iyi bir potansiyele sahip bu oyuncular FM tabiri ile “wonderkid” olarak biliniyor. Eğer kaleci mevkisinde takımınızın eksiği var ise sizde geleceğe yatırım yaparak bu oyunculardan herhangi birini transfer edebilir ve dilerseniz de ileride çok büyük miktarlarda paralara satabilirsiniz.

Gianluigi Donnarumma

Gianluigi Donnarumma - A.C. Milan - FM 2017
Gianluigi Donnarumma – A.C. Milan – FM 2017

Oyuna başladığınız zaman karşınıza 17 yaşında çıkacak olan Gianluigi Donnarumma, bildiğiniz gibi gerçek hayatta da A.C Milan takımının kalesini adeta “çocuk” yaşta korumaya başladı. Büyük bir potansiyele sahip olan Donnarumma yeni “Buffon” olarak adlandırılıyor. Ayrıca oyuna ilk başladığınız sezon A takımda oynayabilecek nitelikte güzel bir profile sahip olduğunu belirtmemiz gerek. İtalyan pasaportuna sahip oyuncuyu oyuna ilk başladığınız transfer döneminde 26-35 milyon euro arasında bir rakama transfer edebilirsiniz.

Airline Manager 2

Metin tabanlı işletme oyunu olan ve havacılık tutkunlarının vazgeçemediği oyun artık mobil platformlarda da oynanabiliyor. Airline Manager 2 oyununu henüz oynamadıysanız çok şey kaçırmış olabilirsiniz.

Yıllar önce piyasaya çıkan Airline Manager 2 bir çok kişiyi kendisine adeta bağımlı yapmıştı. Oyun artık mobil cihazlar için yayınlandı ve sonrasında oldukça dikkat çekmeyi yine başardı. Kullandığım mobil cihazlarda oyun oynamaktan oldukça uzak birisi olarak bu oyunun fazlasıyla ilgimi çektiğini söyleyebilirim.

Oyuna bize başlangıç için verilen 1,000,000 $ para ve 1 adet uçak ile başlıyoruz. Oyundaki amacımız kendi hava yolu şirketimizi yönetmek. Eğer yazı tabanlı oyunları seviyor ve işlemle oyunlarından da tat alıyor iseniz bu oyunu fazlasıyla beğeneceğinize eminim. Oyun yazı tabanlı olsa da ciddi anlamda bağımlılık yapıyor. Aynı zamanda oyun sadece uçak almak ve o uçağı uçurup indirmek gibi basit bir kaç işlemden oluşmuyor.

Airline Manager 2
Kendi hava yolu şirketinizi kurun ve uçaklarınız ile dünyanın en iyisi olun…

Airline Manager 2 oynarken hesaplamanız gereken bir çok incelik var diyebiliriz. Yakıt fiyatları, doğru rota seçimleri ve uygun uçuş zamanlarını kendinize göre ayarlamak oldukça önemli. Oyunda yakıt fiyatları belirli aralıklar ile güncelleniyor. Size en uygun yakıt fiyatını beklemek ve o fiyatı yakaladığınız zaman tonlarca yakıt almak fazlasıyla önemli bir detay. Bu sayede ciddi bir maliyetten kurtulmuş olacaksınız. Yine oyun içerisinde yüzlerce farklı uçak çeşidi mevcut. Doğru rotaya ve doğru uçaklara yatırım yapmak fazlasıyla önemli. Tabi bunları bulmak içinde ciddi bir araştırma içerisine girmeniz gerekiyor.

Uçak tutkunları için Airline Manager 2

Oyun içerisinde bir çok uçak modeli ve yüzlerce rota olması iyi bir avantaj. Ayrıca rota araştırırken talep oranlarını görmemizde bize ekstra bir kolaylık sağlıyor. Her şeyi yaptıktan ve uçuşlara başladıktan sonra sıkıntımızın bittiğini söyleyemeyiz. Airline Manager 2 oynarken uçaklarınıza belli aralıklarda bakımlar yapmanız gerekiyor. Çalışanlarınızın moralini yüksek tutmalı, rotaları güçlendirmek adına reklam yönetimi yapmalı ve daha bir çok şeyi hesaplamanız gerekiyor. Ayrıca oyun içerisinde yeni uçak alırken ikinci el uçak pazarı da mevcut. Bu sayede başlangıç için ikinci el uçakları tercih edebilirsiniz. Aldığınız uçakların koltuk düzenini değiştirebilir ve donanımını güçlendirebilirsiniz.

Oyunda onlarca farklı teknik ve detay olduğu için hepsini buraya sıkıştırmak doğru olmaz. Eğer sizinde havacılık ve uçaklara tutkunuz varsa Airline Manager 2 oyununu Android veya iOS market üzerinden ücretsiz bir şekilde indirebilir ve oynamaya başlayabilirsiniz.