Oxygen Not Included

Son 1 yıldır oynayacak bir oyun bulamamak iyice canımı sıkmaya başlamışken Oxygen Not Included oyunu bir anda yardımıma koştu! Özellikle simülasyon oyunlarının bu aralar bir değişim evresi geçirmesi sebebiyle yeni oyun çıkmaması canımı fazlasıyla sıkıyordu. 2019 yılının son yarısıyla beraber 2020 yılının ilk çeyreğinde ciddi bir oyun açıklığı vardı. Bu açıklığı gidermek için her gün Steam sayfalarına saatlerce göz atıyor ve bir haber bekliyordum. Fakat! Daha önceleri ismini duymuş olduğum ve zor olduğunu okuduğum için almaya yeltenmediğim Oxygen Not Included oyununa bir şans vermeye karar verdim.

Mini Mini Kolonist Kopyalar!

Oyunun açıklanan resmi bir hikayesi yok. Fakat biraz reddit ve benzeri platformların derinliğine gömüldüğüm zaman bir kaç farklı hikaye dikkatimi çekti. Bunlardan em sevdiğimi sizlere şöyle kısaca özetlemek isterim;

Minik Tatlış Kolonistler!

Dünya’da kopya (klon) yapmanın yasaklanması ile beraber bilim adamları bu deneylerini sürdürebilmek için başka bir gezene açılmak isterler. Elbette ellerinde güçlü bir klon makinesi olduğu için kendileri gitmeden önce oraya bu makineyi uzaktan kontrollü yönetilebilecek şekilde gönderirler. Bulundukları gezegene iniş sırasında oluşan bir hata nedeniyle bu icat yerin altına gömülür! Ayrıca bu duruma zorunlu iniş şeklinde de isim verenler olmuştur. Oksijenin sıkıntılı olduğu toprak altında hayatta kalıp klonlar ile beraber büyük bir mücadele vermek zorundasınız!

Elbette simülasyon oyunlarından bir hikaye beklemek fazlasıyla lüks bir durum. Fakat okuduğum hikayeler arasında aklıma en yatanı ve en beğendiğimi sizinle paylaştım. Eğer daha iyi kaynaklardan bileniniz var ise benimle paylaşabilirsiniz!

Oxygen Not Included / Klei Sunar!

Klei Entertainment firmasının adını daha önce duymuş muydunuz? Benim çok beğendiğim bir oyun olan Don’t Starve serisine imzasını atan bu firma gerçekten başka bir başyapıt daha ortaya koyarak bizleri Oxygen Not Included ile tanıştırmış. Klei benim için oyunlarda renk paletini oldukça düzgün bir şekilde kullanan nadir firmalardan bir tanesidir. Bu yüzden kendilerini çok severim.

Bu oyuna da en az Don’t Starve kadar emek harcandığı o kadar bariz bir şekilde görülebiliyor ki! Özellikle oyuna başlamadan önce izlemiş olduğum oynanış videoları eski tarihliydi. Oyunu aldığımda ise görmüş olduğum gelişme tam anlamıyla beni büyülemeyi başardı. 2 sene içerisinde çok fazla gelişim göstermiş ve optimizasyon anlamında büyülü bir hal almayı başarmıştı.

Biri Mühendis Mi Çağırdı?

Bir çok sözlük sitesine baktığım zaman okuduğum yorumlarda bu oyunu oynamak için mühendis olmak gerekiyor gibisinden abartılı yorumlar ile karşılaşmıştım. Oxygen Not Included gerçekten zor bir oyun. Oluşturduğunuz yapıları kurarken ciddi anlamda 5 adım ilerisini görmek zorundasınız. Fakat bu oyunu çözebilmek için kesinlikle mühendis olmanıza gerek yok! 4-5 saatlik bir oyun süresinin ardından temel bir çok şeyi rahatlıkla kavrayabilir ve yeni oyun açtığınızda karşınıza çıkan zorluklar ile bu şekilde mücadele edebilirsiniz.

Oyunun zorluklarından bir tanesi de isminden anlaşılacağı üzere oksijen bulunamaması. Yerin altında kurmuş olduğumuz bu koloniyi hayatta tutmak için sürekli oksijen sağlamalı ve bir çok zararlı toksinden, zehirli gazlardan arındırma işlemi yapmalısınız. Her ne kadar kolonistlerimiz birer kopya olsa da sonuçta onlarda insan değil mi?

Oxygen Not Included Atölye ve Mod Desteği!

Genellikle bu tarz oyunları satın aldığımız zaman atölye ve mod desteğine pek sık rastlamamız mümkün olmuyor. Fakat Klei Entertainment Don’t Starve oyununda olduğu gibi burada da bu gerekliliği bizler için yapmayı başarmış. Oyunun vanilya halinden sıkıldığınız zaman atölye sayfasında bir çok yararlı ve eğlenceli mod bulabilirsiniz. Fakat ben halen vanilya halinde oynamayı tercih ettiğim bu oyundan sıkılmış değilim. Elbette bir çok işlevsel mod mevcut. Ama vanilya oynamayı sevdiğim için henüz hiçbirini denemek istemedim. Belki ileride denerim!

Oxygen Not Included Alınır Mı?

Simülasyon ve hayatta kalma oyunlarını seviyorsanız bu 2 türü içerisinde barındıran ve 39 ₺ gibi oldukça uygun bir fiyata sahip olan bu oyunu kesinlikle alabilirsiniz. Kısa sürede oynanıp bırakılacak bir oyun olmadığı gibi oyunun Steam sayfasından yorumlara da bakarsanız bu oyuna hayatını adayan bir kitle olduğuna da şahit olacaksınız. Ara ara %10 veya %20 gibi indirime giren bu oyun kesinlikle kütüphanenizde olması gereken oyunların başında geliyor!

Oxygen Not Included Steam Sayfası: https://store.steampowered.com/app/457140/Oxygen_Not_Included/

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

29 yaşında, futbol tutkunu ve simülasyon oyunları aşığı. Aynı zamanda boş vakitlerini süper kahramanlık yaparak geçirmeye çalışan blog yazarı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

Subscribe