Napoleon: Total War

Napoleon Total War, SEGA tarafından, Şubat 2010 yılında çıkışını geçekleştirdi. Oyunun hikayesi, Napoleon’un yapmış olduğu seferleri konu alıyor. Eski bir oyun olmasına rağmen hala sunucular üzerinden büyük bir oyuncu kitlesi tarafından oynanmaktadır.

“Düşmanlarım çok. Dengim yok. Zeytin ağaçlarının gölgesinde, İtalya’nın asla fethedilmeyeceğini söylediler. Pharos ve kralların topraklarında Mısır’ın asla aşılamayacağını söylediler. Orman ve kar alanında, Rusya’nın asla evcilleştirilmeyeceğini söylediler. Şimdi hiçbir şey söylemiyorlar. Diyorum ki, ben Napolyon’um! Ben imparatorum! Yak onu!”

– Napolyon

Napoleon: Total War Senaryosu


Oyuna, yazımın başındaki Napoleon’un sözü ile başlıyoruz. Ardından 1. Bölüm yani İtalya seferine geçiyoruz. Napoleon Mısır seferine gitmeden önce İtalya’nın Fethi ile görevlendirilmiş ve 30.000 kişilik ordusuna karşın 120.000 kişilik Avusturya ve diğer İtalyan ordularına karşı zafer kazanmıştır. Bu bölümde sizlerden istenen Güneyden kuzeye doğru bütün İtalya’yı ele geçirmeniz. Ben bu seferi oynarken biraz sıkılmıştım. Bu sefer biraz fazla kolay gelmişti bana.

Sırada ise ikinci bölümümüz olan Mısır seferine gidilen bölüm var. Sefere elimizde bulunan İskenderiye şehri ile başlıyoruz. Hedefimiz de ise Mısır’ı ele geçirmek var. Ama en başta Memlüklüleri yenmemiz gerekiyor. Ancak doğuya doğru ilerlerken güneyden gelecek olan Bedevi saldırılarına karşı dikkatli olmamız gerekiyor. Aynı zamanda ise çöllerde askerlerimizi bıraktığımızda askerlerimiz ölmektedir. Bu durum ilk başlarda çok zorlamaktadır. Askerlerimizi gemilerle geçirmeye çalıştığımızda ise İngilizler fark ediyor.

Son olarak ise Avrupa seferi var. Bu seferi daha önce hiç bitirememiştim. Çünkü çok uzun sürüyor ve fazlasıyla yoruyor. Bu seferimizde hedefimiz Viyana’yı ele geçirmek. Bütün Avrupa Napoleon’a düşman durumda. Bütün ülkeleri yenerek Viyana’yı almamız gerekiyor. Oyunda isteğe bağlı olarak Avusturya, İngiltere ve Prusya da olunabiliyor. Oyunun bitimi ise Waretloo savaşı ile oluyor. Ama sakın üzülmeyin! Çünkü oyun daha yeni başlıyor.

SAVAŞLAR

Bu oyunun en güzel kısmı ise tabi ki savaşlar. Oyunun müzikleri ile bizi gerçekten çok fazla gaza getiriyor. O hırs ile birlikte savaşlarda yenilmeniz mümkün değil.

Evet, savaşlar bu oyunun güzel bir kısmı olduğundan bahsetmiştik. Çünkü bu oyundaki savaşlar çok büyük bir strateji gerektiriyor. Her birimin ve her ırkın özellikleri çok çok farklı.

Kısacası bu oyun senaryoyu bitirdikten sonra başlıyor. Diğer ülkeleri seçtikçe yeni birimler ve stratejiler öğreniyorsunuz. Çünkü tüm birimleri öğrenmeden iyi bir taktik geliştiremezsiniz.

Strateji Tavsiyeleri

Savaşlarda dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri generaliniz. Generaliniz ölürse ordunuz başıboş koyun sürüsü gibi etrafa saçılır.
Her milletin birimlerinin ne işe yaradığını iyi bilmelisiniz. Örnek vermek gerekirse, Light Cavalry’ler hızlıdır. Ama savunması çok düşük olan atlı birliklerdir. Vur kaç taktiği yaparak güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür. Birimlerin özelliklerini oyunun wikisinden öğrenebilirsiniz.Artillery yani ağır silahları mutlaka ama mutlaka kullanmaya özen gösterin.

Light Cavalry ile rakibin kanatlarına doğru gizlice saldırı düzenleyin ya da direkt olarak rakibin generaline doğru saldırıya geçin. Light Infantry’leri dağınık olarak yerleştirin. Bu sayede daha çok avantaj elde etmiş olacaksınız.

Napoleon: Total War Oyun İçi Görüntü

Çevre koşulları savaşın gidişatını değiştirebilir. Özellikle gemi savaşlarında çevre koşullarını mutlaka göz önünde bulundurun.
Linet Infantry ise ordunuzun asıl birimleridir. Rakip atlılara karşı kare dizilim avantaj sağlayacaktır.

Ağaçların ve çalıların arasına birimlerinizi yerleştirirseniz, birimleriniz rakip tarafından kolaylıkla görünmez. Bu sayede rakibinize karşı avantaj elde edebilirsiniz.
Son olarak sürekli mini haritadan rakibinizi kontrol etmeyi unutmayınız.

Multiplayer

Bu oyunu en iyi öğrenme yolu multiplayer modunda oynamaktır. Aynı zamanda en zevkli oyun modudur. Diğer modlarda botlara karşı çok fazla eğlenemezken, bu mod sayesinde çok eğlendiğinizi fark edeceksiniz. İsterseniz dereceli maçlara da katılabilirsiniz.

Sesler ve Grafikler

Oyunun grafikleri gerçekten çok mükemmel. Karakter animasyonları özellikle önemsenmiş durumda. Yakınlaştırdığınız zaman generalin yüzünün ana hatlarına kadar görebildiğinizi fark edeceksiniz. Sesleri önceden de söylediğim gibi şahane ötesi. Ölen atların, askerlerin sesini, patlayan topların sesini yani kısacası tüm sesleri duyabiliyorsunuz. Ama askerlerin konuşmaları Türkçe değil.

Sonuca gelecek olursak oyun gerçekten mükemmele yakın durumda. Oyuna 10 üzerinden 7,5 vermek istiyorum. Oyunu oynarken süper keyif aldım. Umarım sizde benim aldığım keyfi alırsınız. Botlarla oynamaktan sıkılırsan multiplayer moduna geçmenizi öneririm. Oyuna eksi yazdığım bir durum ise 5 millet seçme gibi bir kısıtlama olması. Ama bu da güncelleme ve paketlerle düzenlenecektir.

Daha fazla oyun incelemeleri için takipte kalmaya devam edin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

29 yaşında, futbol tutkunu ve simülasyon oyunları aşığı. Aynı zamanda boş vakitlerini süper kahramanlık yaparak geçirmeye çalışan blog yazarı.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Popüler Yorumlar

Güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık.

Yoruma git

Tüm Yorumlar

Güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

Subscribe