Mass Effect: Andromeda

Uzay ortamında geçen bir RPG oyunu Mass Effect Andromeda. Birçok kişi tarafından beğenilen Mass Effect üçlemesi E3 2015’te büyük bir sürprize imza atarak yeni oyunu ile tekrardan kendini sahnelerde görmemizi sağlamıştı.  Electronic Arts, BioWare ile olan iş birliğine devam ederek seriyi daha da ileriye götürme kararı almışlardı.

Açıkça söylemem gerekirse Mass Effect Andromeda için olan beklentim çok yüksek seviyedeydi. Çok çok iyi bir üçlemeyi bitirdikten sonra Mass Effect Andromeda haberini duyduktan sonra gerçek anlamda yerimde duramıyordum. Fakat oyunu oynadıktan sonra yüksek seviyede olan beklentim bir anda yerin dibine kadar gelmişti. Şimdi bu oyunumuzun artılarını ve eksilerini birlikte inceleyelim.

Mass Effect Andromeda İncelemesi

Hikaye ile başlamak gerekirse; eski Mass Effect üçlemesinde canlandırdığımız karakter olan “Shepard” karakterinden hiç ama hiç bahsedilmiyor. Reaper tehdidinin giderek büyümesi üzerine Initiative isimli bir şirket Samanyolu Galaksisi’nin yok edilme ihtimaline karşı yeni bir proje geliştiriyor.

Mass Effect Andromeda İncelemesi

Samanyolu Galaksisi’nde bulunan ırkların desteklediği projede ki amaç her ırkın kendi gemisine yerleştirdiği 20000 kişiyi, dondurma yöntemini uygulayıp Andromeda Galaksisi’ne gönderip orada kolonileşmek. 600 yıl civarı sürecek bu yolculuktan önce Andromeda’da ki tüm yaşanabilir gezegenleri işaretlenip, planlar yapılıyor ve herkes uyuduktan sonra yolculuğumuz başlıyor.

Irkların uzay gemilerinin başında, görevi Andromeda Galaksisi’ne ulaşıldığı zaman işaretlenen gezegenleri araştıran Pathfinder’lar bulunmaktadır. Ve biz, insan ırkının Pathdinder’ı olan Scott Ryder’ı canlandırıyoruz. Ayrıca dip not vermek istiyorum. Bu “Scott Ryder” ismini değiştirebiliyoruz. Yukarıda oyun hakkında hayal kırıklığına uğradım dememe rağmen, hikaye kısmını sevdiğimi söyleyebilirim. Gerçekten akıcılığa sahip ve oyuncuyu saran bir hikayesi bulunmakta. Hikayeyi daha da fazla anlatmak isterim ama bu kadar spoiler yeter.

Grafikler

Frosbite 3 oyun motoru kullanılan Mass Effect Andromeda, grafik açısından çok başarılı bir profile sahip olduğunu söyleyemem. Oyun içi grafikler; gezegen yapıları, çevre vs. güzel olmasına rağmen, yüz hatları ve animasyonlar BioWare’a yakışmayacak kadar kötü durumda. Hikayenin devamını animasyonlar sağladığı için ve seçimlerin farklı sonuçlar doğurmasından dolayı animasyonların ve yüz hatlarının önemli olduğunu da ele alırsak Andromeda bu konuda sınıfta kaldı diyebiliriz.

Mass Effect: Andromeda oyun içinden bir görüntü

Nomad

Mass Effect üçlemesine göre gezegenlere indiğimiz zaman bizi çevre etkenlerinden koruyan ve hedefe hızlı bir şekilde gitmemize yarayan yeni bir araç. En azından bu oyun için artı yazabileceğim başka bir konu. Gerçekten sürerken çok büyük keyif aldım.

Aşk

BioWare firmasının oyunları,  bol bol cinsellik, aşk, duygusallık gibi öğeleri içinde bulundurmasıyla bilinir. Mass Effect üçlemesinde bunu az sayıda görmüş olmamıza rağmen, son oyunda bunu fazlasıyla görmekteyiz. Oyunda verdiğiniz cevaplara ya da seçtiğiniz yollara göre karşılaştığınız kişiler ile flörtleşme, aşka yaşama ya da daha da ilerisine gitmek isteyenler yani cinsel ilişkiye girme bile mümkün. Bunun için seçimlerinize dikkat etmenizde fayda var. ☺

Genel olarak beklentimi çok altında kalmasına rağmen Mass Effect üçlemesinin hatrına kesinlikle oynanması ve bu deneyimin yaşanması gereken bir oyun. Ama tekrar söylemeliyim ki grafik konusunda gerçekten bir beklentiye girmeyin, çok büyük hayal kırıklığına uğrarsınız.

Daha fazla inceleme için oyunlar bölümüne göz atabilirsiniz. Ayrıca Steam üzerinde bulamayacağınız bu oyuna aşağıdaki linkten sahip olabilirsiniz.

https://www.ea.com/games/mass-effect/mass-effect-andromeda?isLocalized=true

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

29 yaşında, futbol tutkunu ve simülasyon oyunları aşığı. Aynı zamanda boş vakitlerini süper kahramanlık yaparak geçirmeye çalışan blog yazarı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

Subscribe