Limbo

Limbo

Limbo 21 Temmuz 2010 tarihinde çıkışı gerçekleşmiş, belli bir kesim tarafından fazlasıyla sevilmiş ve halen oynanan sıra dışı bir oyundur. PC platformu için çıkan Limbo oyunu daha sonrasında diğer platformlara da gelmiştir.

Limbo: Kardeşimi Gördünüz Mü?

Oyunda ki amacımız, kahramanımızın kaybolan kız kardeşini bulmak. Bu arada Limbo karakterimizin ismi değil, içinde bulunduğumuz dünyanın ismi. Oyuna başlar başlamaz, kendimizi kapkaranlık bir ormanın içinde buluyoruz. Diğer oyunların aksine herhangi bir yardımcı ya da rehber yanımızda olmuyor. Bundan dolayı da her şeyi kendimiz çözmek zorunda kalıyoruz.

Ormanda ilerlerken başınıza yapışkan bir şey düştüğünde yön tuşlarınız tam ters yönde işleyecek. Yani sağa bastığınızda sola, sola bastığınızda ise sağa gideceksiniz. Bu da oldukça sinir bozucu bir şey olsa gerek. Bundan kurtulmak içinse ormanda bulunan kutulara ihtiyacınız var. Sonrasında ise rahatça eskisi gibi hareket edebiliyorsunuz.

Eyyy Oyun! Bana Garezin Mi Var

Oyun size öyle sürprizler yapıyor ki, içinizden “ben sana ne yaptım sevgili oyun” diyorsunuz. Aniden çıkan yaratıklar, hiç beklemediğiniz anda çıkan tuzaklar ve daha birçok sürpriz sizleri bekliyor. Hatta oyun sizi çok düşünmüş olacak ki yüzmeniz ve biraz serinlemeniz için küçük havuzlar da koymuş. Girip rahat rahat yüzüp eğlenebilirsiniz, desem sakın inanmayın. Çünkü küçük bir elektriğe kapılabilirsiniz. Bundan dolayı oyunda zararsız görünen şeyler bile çok zararlı olabilir. 

Limbo oyun içi görüntü
Limbo oyun içi görüntüsü

Siyah Beyaz Film Gibi Biraz

Oyun tamamen siyah ve beyaz üzerine kurulu sade bir grafik yapıda. Ayrıca çok boğucu bir havası var. Ama bu kötü anlamda değil, tam tersine sizi içine çekerek biraz korku filmi havası vermekte. Oyunda bulunan diğer canlılar da siyah beyaz.

Biraz Gerildim Gibi Gibi

Ufacık Tefecik bir oyundan mı korkacağım demeyin. Sesler ve müzikler o kadar güzel işlenmiş ki acaba karşıma ne çıkacak, şimdi ne olacak gibi sorularla ilerleyeceksiniz. Hatta birkaç yerde yerimden zıpladığımı biliyorum. Korku ve gerilim dozunu, müzik olarak çok iyi ayarlamışlar.

Limbo Oynanışı Nasıl?

Oynanış açısından çok zor diyemeyeceğim, tabi çokta kolay değil. Daha önceden bu tarz bulmacalı oyunlar oynadıysanız 2 ile 3 saat arasında oyunu tamamlayabilirsiniz. Bazı yerler çok zor diyebilirim. Mesela bulunduğunuz yerde ki bir yeri geçmek için, çok daha geride bulunan bir cismi oraya getirmeniz gerekebilir. Ayrıca birçok Steam başarımı da mevcut. Bu da sizi oyunda daha fazla tutarak, daha dikkatli oynamanızı sağlıyor.

Sonuç olarak Limbo gerek oynanışı, gerek verdiği hislerle gerçekten verdiğiniz paranın hakkını alıyorsunuz. Size resmen 3 saatlik bir resital sunuyor. Oyunu alıp kahramanımızın kız kardeşini bulmasına yardım edin. Şimdiden herkese iyi oyunlar dilerim.

Aynı zamanda daha fazla oyun rehberleri için ilgili kategoriye göz atabilirsiniz. Bu oyuna sahip olmak içinse Steam kullanabilir yada alternatif platformları tercih edebilirsiniz.

Steam: https://store.steampowered.com/app/48000/LIMBO/

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

29 yaşında, futbol tutkunu ve simülasyon oyunları aşığı. Aynı zamanda boş vakitlerini süper kahramanlık yaparak geçirmeye çalışan blog yazarı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

Subscribe