Journey Oyunu İncelemesi

Journey

Journey isimli oyun sessizce izlediğiniz Mona Lisa tablosu gibi kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir yapım olmuştur. İlk olarak 14 Mart 2012 tarihinde PlayStation 3 platformuna çıkan Journey, That Game Company tarafından geliştirilmiş, Sony ise oyunun yayıncılığını üstlenmiştir. Journey’nin çıkışından 7 yıl sonrasınra piyasaya sürülen PC versiyonunu ise Annapurna Interactive yayınlamıştır. Epic Games Store’a özel olarak piyasaya sürülen Journety’nin PC versiyonunun oldukça başarılı port edildiğini söyleyebiliriz. Hatta ve hatta grafik olarak oyunun PC versiyonu, PlaySation 4 versiyonundan çok daha iyi görünüyor. Journey ilk çıkışının üzerinden 7 yıl geçmiş olmasına rağmen hala oldukça iyi görünen bir yapımdır. PC versiyonu için çekilen yağlamada oyunun iyice parlamasını sağlamış.

Journey Nasıl Bir Oyun? 

Journey’nin çok karışık bir kontrolcü şeması yoktur. Hatta oyun boyunca sadece bir kaç tuş kullanmaktasınız. Durum böyle olunca oyunun konsoldan PC’ye aktarılması sırasında kontrolcü kısmında büyük bir dezavantaj yaşanmamış. Klavye mouse ile rahatça Journey isimli oyunu oynayabiliyorsunuz. Bu arada her ne kadar hiç gereksinim duymasanız da Journey’nin PC versiyonunda Türkçe dil desteğinin de olduğunu söyleyelim. 

Peki hiç bilmeyenler için Journey nasıl bir oyundur? Journey, shadow of the colossus, ICO gibi atmosferin, ilginç anların, tüyleri diken diken sahnelerin sahip olduğu sanat filmi gibi oyunlar türünün bir başka örneğidir. Biraz limbo gibi, Inside gibi bir yol hikayesi tadındadır. Adını dahi bilmediğimiz, garip bir şekilde konuşan, uzun çarşafı ile maviliğe yükselebilen karakterimizi ufukta beliren kocaman dağa ulaştırmak için çabalıyor, mini platform bulmacalarını çözmeye çalışmaktyız. Daha uzun süre havada kalmamızı sağlayan pelerinimizi büyütmek için çevredeki beyaz toplanabilir eşyaları toplamaya çalışmaktayız. Oyunun mekanikleri bu kadar basit olmasına rağmen her bölümde farklı bir dinamik sunuluyor. Böylece bu muhteşem yolculuk hiçbir zaman sıkıcı bir çehreye dönüşmemektedir.  

Journey Oynanır Mı?

Bir bilinmezliğin içinde uçsuz bucaksız bir çölde oyuna başlıyor ve oyunun sonuna kadar sürüklendiğiniz heyecan dolu macera, hem karakterinizle sıkı bir şekilde bağlanmanızı hem de oyuna katılan diğer oyuncularla bu maceranın sizde yarattığı hisleri paylaşmanızı sağlamaktadır. Evet, Journey’de oyunu oynayan diğer oyuncularla beraber ilerleyebiliyor, onları oyun haritasında sağda solda uçarken görebiliyor bazen de çıkan bir fırtınaya birlikte meydan okuyorsunuz.

Özellikle uzun süre boyunca bir yerde başka bir oyuncu ile zorluklara meydan okuyarak ilerliyorsanız, hiç konuşmasanız da bu yabancı ile aranızda tuhaf bir bağ oluşmaktadır. İnsanoğlunun güçlüklere beraber meydan okuma işbirliği yapma dürtüleri bu anlarda ortaya çıkıyor. Journey bu hisleri de doyasıya yaşatan uçsuz bucaksız bir deneyim sunuyor.  Oyunun PlayStation 3 ve PlayStation 4 sürümünde diğer oyuncular ile sıklıkla karşılaşırken Journey’nin PC versiyonunda da çok fazla oyuncuya rastlayamamak biraz üzdü. 

Journey tam anlamıyla bir yolculuk, adı gibidir. Ancak bu yolculuk hafızanızda otobüs camından akıp giden şehir görüntüsü gibi silik bir yer asla bırakmıyor. Aksine Journey’nin her anı hafızanızda gerçek bir deneyimmiş gibi kazınmakta. Eğer PlayStation 3 ve PlayStation 4’te oynamadıysanız PC için Journey’yi şiddetle tavsiye ediyorum. Oyunlar ile sanatın arasındaki engelleri yıkan, oyunlara bakış açınızı değiştirecek muazzam bir yapım. Oyunun PC versiyonu sorunsuz çalışıyor ve adeta görsel bir şölen sunuyor. Ayrıca yeniden oynamak için de iyi bir fırsat sunmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

29 yaşında, futbol tutkunu ve simülasyon oyunları aşığı. Aynı zamanda boş vakitlerini süper kahramanlık yaparak geçirmeye çalışan blog yazarı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

Subscribe