Guacamelee

Guacamelee İncelemesi

Guacamelee oyununda aksiyon, eğlence ve bulmaca, yani ne ararsanız var. Küçük ama bir o kadar etkili ve komik olan Guacamalee oyunundan bahsediyorum. Drinkbox Studios firması tarafından yapılan Guacamalee, Playstation için çıkartılmıştı. Tek nefeste biten bu harikulade oyun sonunda bilgisayar içinde gelmişti. Oyun içinde çok fazla derecede Meksika kültürü bulunmaktadır. Guacamalee, fazlasıyla komik ve Meksika kültürünü anlatan bir oyun olarak bilinse de, içine girdiğiniz zaman ise çok daha fazlasıyla karşılaşacağınızı görüyorsunuz.

Guacamelee Hikaye

Hikayemiz, Juan Aguacate isimli Meksikalı bir Amerikan güreşçisi ile başlıyor. Amerikan güreşi sektöründe istediği işleri yapamadığını anlayan kahramanımız bunun için düşüncelere dalmışken, kızı Carlos Calaca denilen haydut tarafından kaçırılıyor. Bunu öğrenen kahramanımız ise hemen kızını bulmak için yollara düşüyor. Genel olarak hikayemiz bunun üzerine kurulu. Oyunda ki en önemli kısım ise, oyun içinde ilerlerken ölüler dünyası ve yaşayanlar dünyası arasında gidip gelmemiz. 

Hızlı ve Maskeli

Oyunun içine girdiğiniz zaman, oyun içi karakterlerin sadece kahramanımız ile sınırlı olmadığını görmekteyiz. Bazı karakterleri oynayabildiğimiz gibi bazıları ise oyuna direkt etki etmektedir. Oyunda genel olarak görev alıp onları tamamlamaya çalışıyorsunuz. Ana görevlerin yanı sıra, bol miktarda da yan görevlerde bulunmaktadır. Bir görevin yan görev olduğunu anlamak için, karakterinizin üzerine bakın. Eğer karakterinizin üzerinde sarı bir şekilde yanan ünlem işareti bulunuyorsa, aldığınız görev yan görevdir. Bazı yan görevleri yapabilmek için, belli şartları sağlamış olmak gerekiyor. Mesela, bir görevi yapmak için, yumruk atmayı bilmeniz gerekmekte.

Oyun içinde toplanabilir üç farklı eşya bulunmaktadır. Genel olarak sandıkların içinden çıkan bu eşyalar, bazen ise çok gizemli yerlerde bulunabiliyor. Bu eşyalar, health chunk, stamina chunk ve para olmak üzere üç adettir. Bu sandıkların içindekilerini renklerine göre de anlayabiliriz. Örneğin; kahverengi renkte olan bir sandıktan para çıkmaktadır ya da sarı renkte olandan ise para hariç diğer iki eşyanın çıktığını görebiliriz. Bu eşyalardan ilki olan health chunk kahramanımızın canını doldurmaktadır. Aynı zamanda bunlardan üç adet topladığımızda ise toplam can barımız bir adet olacak şekilde artmaktadır. Diğer eşyamız olan stamine chunk ise, savaş yaparken işinize yarayacak özellikler vermektedir.

Bu saydığımız üç eşya haricinde oyunda aynı zamanda orb isimli toplanabilir eşya da bulunmaktadır. Bunları bulmak oldukça zordur. Son bossa gelmeden önce beş adet vardır. Son boşsu yendikten sonra bir adet daha alabiliyoruz. Yani toplamda altı adet bulunmaktadır. Bu orbları bulabilmek için çok zorlu savaşları geçmemiz gerekmektedir. Peki, bu ne işe yarıyor, bu kadar çabaya değer mi, diye soracak olursanız, evet değiyor. Çünkü onları topladığınız zaman luchador maskesini yapabiliyorsunuz. Bu maskeye taktığınız zaman kahramanınızın uçmasını sağlayabilirsiniz.

Guacamelee Küçük Bir Dev

Guacamalee rengarenk ve bir o kadarda eğlenceli dünyayı içinde barındırıyor. Bir platform oyunu olarak çok daha fazlasını bizlere sunmaktadır. Yakın dövüş hissini çok güzel aktarıyor. 2013 yılında en iyi görsele sahip oyunlar arasında gösterilmiştir. Eğer güzel vakit geçirmek istiyorsanız Guacamalee’yi mutlaka oynamalısınız. Herkese şimdiden iyi oyunlar dilerim.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

29 yaşında, futbol tutkunu ve simülasyon oyunları aşığı. Aynı zamanda boş vakitlerini süper kahramanlık yaparak geçirmeye çalışan blog yazarı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

Subscribe