Fringe / Dizi Tarihinin En İyi Bilim Kurgu Dizisi!

Fringe Dizisi

Fringe dizisi izlenmeli mi? Gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu dizisi Fringe hakkında detaylar!

Bugüne kadar izlemiş olduğum tüm dizileri bir kenara bırakırsak Fringe dizisi için ayrı bir parantez açmak doğru olurdu. Bu paranteze ise koyacağım kelimeler tam anlamıyla “En iyi bilim kurgu dizisi” olacaktı ve öylede oldu. Genelde gizem ve bilim kurgu dizilerini oldukça severek izleyen birisiyim. Fringe dizisi de benim için tam anlamıyla erkenden bitirdiğime pişman olduğum diziler arasındadır! Fakat bu diziyi diğer erkenden bitirdiğim dizilerden farklı kılan bir şey var! O da kolay kolay izlediğim bir diziyi tekrardan izlememe rağmen bu diziyi en az 5-6 kez izlemiş olmam! Çokta uzatmamak gerek değil mi? Hadi biraz diziden bahsedelim!

Fringe Dizisi Konusu

Fringe konu olarak dünyada meydana gelen sıra dışı ve ilginç olayların insanların ölümüne sebep olmasıyla kurulmuş bir departmanın verdiği mücadeleyi anlatıyor. Bu departmanın adı ise zaten diziye ismini vermiş durumda. Fringe departmanı sınır bilim olayları ile ilgilenmek üzere kuruluyor. Yaşanılan bu korkunç olayların belirli bir düzene bağlı olarak işlenmesi ise yaşanan paniği daha üst seviyeye taşıyor. FBI içerisinde kurulan bu departmanda ise ajanların yanı sıra sınır bilim konusunda çığır açmış fakat son 17 yılını akıl hastanesinde geçiren Dr. Walter Bishop ve oğlu Peter Bishop yer alıyor.

Fringe Dizisi Oyuncuları / Tanıtım Kapak Resmi

Fringe dizisine ait bir kaç detay ise şöyle;

Dizinin Tam Adı: Fringe
Yapım Yılı: 2008
Sezon Sayısı: 5
Başrol Oyuncuları: John Noble, Anna Torv, Joshua Jackson
Yazar: J.J. Abrams
Yönetmen: Abrams, Alex Kurtzman

Fringe Dizisi İzlenmeli Mi?

Fringe hakkında bu kadar güzel bahsetmişken bir çok kesim benim diziyi abarttığımı düşünebilir. Fakat az biraz araştırdığınız zaman oldukça sevilen bu dizinin bir çok kesim tarafından abartıldığına şahit olabilirsiniz. Çünkü John Noble (Walter Bishop) oyunculuğu ile diziyi arşa çıkarırken J.J. Abrams’ın yine mükemmel senaryosu ise daha ayrı bir tat katıyor.

Dr. Walter Bishop
Dr. Walter Bishop

Beyninizin tam olarak yanmasına sebep olacak dizinin atası ise sizlere daha önce paylaşmış olduğum başka bir dizi. The X-Files dizisinin adeta gelişmiş versiyonu olan fakat çok fazla benzerlik içermeyen Fringe bilim kurgu izleyenlerin kaçırmaması gereken nadide yapıtlardan! Alanında benzersiz olan bu diziyi özel kılan bir başka sebep ise gerçekten çok bilimsel, gerçekçi ve zaman zamanda hayallerimizin ötesinde bir senaryoya sahip olması. Bu yüzden Fringe dizisi bilim kurgu sevmeyenlerin bile bir kez şans vermesi gereken bir dizi.

Fringe Dizisi Hakkında Kişisel Görüşlerim!

Dizi tarihinin en iyi karakterlerinden birini ortaya koyan Fringe dizisi hakkında kişisel görüş olarak buraya yüzlerce satır detay ekleyebilirim. Gerçekten bir insanın izlediği en iyi diziyi anlatması hiç sıkıcı gelmez. Dr. Walter Bishop benim için dizi tarihinin en iyi karakteridir. Bu karakteri canlandıran John Noble ise böyle bir senaryoya böyle bir oyunculuk ile bir çok ödülü alabilecek şekilde eşlik etmiştir.

Gözlemci (Observer)

Saflığı, kötülüğü, iyiliği, masumluğu, zekiliği, ahlakı ve diğer bir çok konuda göstermiş olduğu performans ile adeta karakteri bizim için unutulmaz kılmıştır. Dizide beni büyüleyen en büyük şey Walter karakteri olsa bile senaryoda bir çok detayda aklımda kalanlardan olmayı başarmıştır. Mesela büyük bir gizem içerisindeki observer (gözlemci) ismi verilenler beni fazlasıyla meraklandırmış ve diziyi hızlıca bitirmeme sebep olmuştu. Onların kim olduğu gerçeğini öğrenmeden bir türlü rahat olamıyordum.. Sadece büyük ve ilginç olaylarda ortaya çıkan ve dünya dışı varlıklar gibi gözüken bu kel insanlar eminim sizleri de fazlası ile meraklandırmaya yetecek. Ayrıca Peter gerçeği de ters köşe yapan durumlardan bir tanesi. O kadar fazla konu var ki! Hangisine fazla fazla zaman ayrılmalı bilmiyorum!

Bu yüzden çok fazla uzatmamak daha iyi olacaktır. Eğer Fringe izlemeye karar verir ve benim kadar etkilenirseniz gelin burada beraber merak ettiklerimizi tartışalım! Şimdiden iyi seyirler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

29 yaşında, futbol tutkunu ve simülasyon oyunları aşığı. Aynı zamanda boş vakitlerini süper kahramanlık yaparak geçirmeye çalışan blog yazarı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

Subscribe