Escape From Tarkov

Escape From Tarkov

Son zamanlarda özellikle hayatta kalma oyunları, oyun dünyasını kasıp kavurmaktadırlar. Call of Duty: Warzone, PUBG ve Fortnite gibi popüler hayatta kalma oyunlarının yanına Escape From Tarkov’da eklenmiş durumda. Hayatta kalma oyunlarına çok kaliteli bir örnek olmak isteyen Ruslar’ın oyun yapım firması olan Battlestate Games, Escape From Tarkov’u bizlerle buluşturdu.

İlk oynanışından bu yana hem simülasyon oyunlarına benzer oynanışı ve hayatta kalma özelliği ile hemen hemen herkesi heyecanlandırmayı başarmıştır. Oyunun içerisinde herhangi bir fantastik öge bulunmuyor. Böylece bize daha gerçekçi bir deneyim yaşatmış olmaktadır.

Escape From Tarkov Oynanış

Oyunda Tarkov adı verilen bir şehirde savaşıyoruz. Oyuna başladığınız zaman iki farklı gruptan birini seçmeniz gerekiyor ve hayatta kalma yarışının içine girmiş oluyorsunuz.

Oynanış olarak çok gerçekçi olan Escape From Tarkov’da, silahınızın tetiğine kadar birçok modifiye imkanı olmaktadır. Silahınızda yaptığınız modifiye işlemleri oyununuzu doğrudan etkileyecektir. Yani yaptığınız bütün modifiyeler boşu boşuna olmayacaktır. Genel olarak loş ve karanlık ortamlarda geçmektedir. Bunun için silah ışıklandırmalarını kullanmanız gerekmektedir.

Escape From Tarkov Silahlar

Oyun içinde çok çeşitli silahlar bulunmaktadır. Bu silahları hem yerde bulabilirsiniz, hem de oyun üzerindeki marketten alabilirsiniz. Ancak şunu söylemekte fayda var, oyunda bir şekilde ölürsek silahımızı kaybetmekteyiz. Ama hemen korkmayın. Escape From Tarkov Sigorta Şirketi sizin ayağınıza kadar geldi. Evet, yanlış duymadınız. Sigorta sistemi ile birlikte, ölseniz bile sigorta size silahı tekrar vermektedir.

Escape From Tarkov Ekipmanlar

Oyun sadece silah topla ve modifiye yap üzerine kurulu değil. Bunu söylememin sebebi yukarıda bu konuya çok fazla değinmiş olmam. Ayrıca oyundaki karakterimizi de modifiye yapabileceğimiz zırhlar bulunmaktadır. Bu farklı zırhlar sayesinde farklı farklı özellikler de kazanabiliyoruz.

Oyunun ilerleyen aşamaların özel yeteneklerimizi geliştirme imkanı bulunmaktadır. Yani kısaca oyunda çok fazla miktarda RPG ögeleri bulunmaktadır. Bazı özellikler sayesinde daha hızlı koşabilirken, bazı özellikler ile daha fazla yağmalama yapabileceksiniz.

Escape From Tarkov Hikayesi

Escape From Tarkov’un hikaye tarafına baktığımız zaman, farklı bölümler ile karşılaşıyoruz. Örnek verecek olursak, oyunda her bölüm içerisinde belli bir sürede çıkışa gitmemiz gerekecek. Bu bölümlerde başarılı olduğumuz takdirde, diğer tüm bölümlerin de aralarında bulunduğu ortak bir açık dünya modunu aktifleştirmiş olacağız. Yani bu cümlenin anlamı şu olmaktadır, aslında oyun biterken başlamaktadır. Aynı zamanda oyunda ki market sistemi ile silahlarımızı burada açık artırma ile satmamıza olanak sağlamaktadır. Ticaret, oyundaki en önemli mekaniklerden biri diyebiliriz.

Sonuç

Sonuca gelecek olursak, Escape From Tarkov diğer popüler hayatta kalma oyunlarının arasında kendine çok rahat bir şekilde yer edinmiştir. Özellikle de Twitch gibi en popüler oyun yayıncılığı platformunda, en çok izlenen oyunlar arasında yer almaktadır. Bu da ne kadar çok insanın oynadığını ve sevdiğini göstermektedir. Özellikle de grafikleri, oynanışı ve gerçekçi olmasıyla sevmemeniz neredeyse imkansız.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

29 yaşında, futbol tutkunu ve simülasyon oyunları aşığı. Aynı zamanda boş vakitlerini süper kahramanlık yaparak geçirmeye çalışan blog yazarı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

Subscribe