Fikirler Kurşun İşlemez: V For Vendetta

Bir çok kişinin izlese de unutamadığı ve izlemeyenlerin ise pişman olacağı harika bir baş yapıt olan V For Vendetta hakkında kısa kısa bilgiler.

Sanırım bir çoğumuzun bildiği bir baş yapıt olan V For Vendetta, hayatımıza yeni görüşler katmayı ve bakış açımızı değiştirmeyi başarmıştı diyebiliriz. Fakat ben hem baktıkça tekrar hatırlamak ve henüz izlemeyenlerin olduğunu var sayarak burada bu filmle yer vermek istedim. Bu filmin baş yapıt olmasından ziyade kusursuz bir senaryosu olması ve oyunculuklarla da bunun daha yükseğe doğru işlenmesi oldukça şahane diyebilirim.

V For Vendetta

Konu olarak eski İngiltere döneminde devlet yönetiminin halka panikten başka bir şey vermemesini ve bu durumu durdurmak isteyen bir adamın savaşını göreceğiz. Fakat bu konuyu işlerlerken 2020 yılına değindiklerini de görmeden gelmek çok zor. Sanırım başka bir manası olmalı bunun.. Konu olarak çok fazla detaya girmek istemiyorum. Çünkü bu filmden göreceğiniz ufacık bir spoiler bile gerçekten büyük bir kayıp diyebiliriz.

V For Vendetta
Fikirlerin asla kurşun işlemeyeceğini bize anlatan V For Vendetta filminden bir kare.

V For Vendetta ile ilgili sizlere bir kaç sevdiğim repliği de paylaşmak isterim.

  • ” Siyasilerin yaptığı şey gerçeği örtmek, sanatçıların yaptığı şey ise gerçeği göstermek için yalan söylemektir.”
  • ” Eğer taktığın maskeyi uzun bir süre çıkarmaz isen altındaki kişiyi de unutmaya mahkumsun. “
  • ” Bu maskenin altında büyük bir fikir var. Ve fikirler asla kurşun işlemez “

Daha fazlasını yine çok fazla spoiler vermemek için paylaşmıyorum. Fakat filmde gerçekten asla unutamayacağız onlarca güzel replik olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olmaz. Sadece repliklerle alakalı da değil bu durum. O senaryoyu unutmak mümkün değil arkadaş. Bunların haricinde teknik bilgiler vermek gerekirse film 2005 yılında Almanya ve A.B.D. tarafından ortak bir şekilde yapıldı. Filmin yönetmeni ise hepimizin hayatında önemli bir yeri olan Matrix filmindeki yardımcı yönetmen James McTeigue oldu. Film ciddi bir gelir elde etmeyi de başardı diyebiliriz. O dönemin döviz değeri ile 135.000.000 $ gibi bir gelir elde edildi. Filmde her ne kadar maskeden dolayı tanıyamasak da başrol de Hugo Weaving oynuyor. Evey rolünü ise Natalie Portman üstleniyor.

Oldukça akıcı bir film olan V For Vendetta sizleri 1 saniye bile sıkmadan izleyebileceğiniz en güzel filmler arasında ilk 5 sırada kendine yer edinebilir. Halen izlemediyseniz kesinlikle boş vaktinizde izlemenizi öneririm.