Vay bizim takımların haline…

Ülkemizde futbol ilerlemek yerine günden güne geriye doğru giderken nerede bizim taraftarlar?? Neden seyirciyiz bu duruma?

Türk futbolunun son 3 4 sezondur ciddi anlamda gerilediğini hepimiz biliyoruz. Buna sebep olarak ortaya 100 farklı düşünce atabiliriz ve eminiz ki bu attığımız düşüncelerin 99 tanesi doğru çıkar. Avrupa’da herhangi bir başarıyı zaten kimse beklemiyor. Fakat bu durumdan çıkartmamız gereken sonuç ise Avrupayı önemsememek olmamalı. Bunun için bir çalışma içine giren kimse yok. Çünkü ortada girebilecekleri belli bir bütçe yok. Takımlarımızın hepsi şuan batık durumda. Taraftarlar ise resmen uyuyor.

Nerede bizim 4 büyükler?

4 büyükler
Nerede bizim eski 4 büyükler? Ufacık kadrolar ile Avrupa’da her sezon heyecan yaratan takımlarımız… Şimdi neredeler?

Son yıllarda 3 büyükleri yakalamak uğruna eski ve ölmüş yıldız oyuncuları kadrosuna katan Trabzonspor’da çok ciddi bir borç durumu var diyebiliriz. Yeni gelen başkanları ile bu durumu biraz da olsa temizlemeye çalışsalar da diğer takımlara göre başarı şansı en az olan kulüp olan Trabzonspor’u mali olarak düzlüğe çıkarmak ciddi bir zaman alacaktır. Bunu yaparlarken de alt yapıya önem vermeleri ve nokta atışı transferler ile başarı yakalamaya çalışmaları lazım. Fakat bu durumların aksine halen pahalı transferler yapmaya çalışan Trabzonspor aynı zamanda daha önce yaptığı nokta transferleri ise bonservissiz bir şekilde ellerinden kaçırıyorlar.

Bir diğer çöküşte olan takım ise Fenerbahçe. Ellerinde yıldız oyuncular olsa da takım içinde belli bir disiplin olmadığını düşünüyorum. Kadroları çok çok iyi. Özellikle ellerinde çok iyi stoper oyuncuları var. Hücum hatları da çok iyi. Orta sahaya yapacakları bir transfer ve iyi bir disiplin ile rahatlıkla şampiyonluğa oynayacak bir kadroları olsa da takımın transfer yapmaya hali yok. Maddi durumun en çok etkilediği takım bence Fenerbahçe. Beşiktaş ve Galatasaray gibi açık açık “feda” demeye korkuyorlar. Taraftar ise anlamıyor. Fakat takımın ciddi anlamda maddi çöküşte olduğunu sanırım görmemek büyük bir aptallık olur diyebilirim.

Ligin son şampiyonu Beşiktaş ise Şenol Güneş önderliğinde rakiplerine oranla çok iyi  durumdalar. Özellikle Fikret Orman geldikten sonra maddi olarak gözle görülür bir şekilde en çok toparlayan kulüp olan Beşiktaş’ın en büyük artılarından biride kadrodaki genç ve yaşlı oyuncu dengesini iyi tutturmaları. Eğer Fenerbahçe ve Galatasaray bu anlayışları ile devam ederlerse Beşiktaş elindeki genç kadro ile 2-3 sezon üst üste şampiyon olabilir.

Tuttuğum takım olan Galatasaray’da ise eski heyecanımı kaybettiğimi söyleyebilirim. Özellikle son 2-3 sezondur neredeyse takımımı hiç takip etmez oldum diyebilirim. Eskiden maç öncesinde saniyeleri sayarken şimdi fikstürü ve puan durumunu bile takip etmeyecek kadar soğudum. Bunun en büyük sebebi ise yaşlı oyunculardan oluşan ve hiç bir şekilde performans gösteremeyen oyuncuları sürekli 11’de başlatıp üstüne birde şaka gibi sözleşme yenileyen yönetim olduğunu söyleyebilirim. Hamza Hamzaoğlu’nun başarılı bir teknik direktör olduğunu kesinlikle hiçe saymam. Fakat o geldikten sonra takımın futbol vizyonu tamamen yok oldu. Ayrıca yeni başkan Dursun Özbek ve yönetiminin ise tam bir futbol cahili olduklarını söylemeden duramam. Kesinlikle takımda büyük değişimler gerekiyor. Maddi olarak durumunun iyi olmadığını belirten Galatasaray yöneticileri ise yerli oyunculara 3-4-5 milyon gibi bonservis ücreti ödemeye devam ediyorlar. Yani… Kim inanırsa artık…