Yabancı Kuralı IRKÇILIKTIR!

Hani marjinal olan bizlerdik? Yıllar sonra yabancı kuralının 14 olması ile beraber seyir kalitesi oldukça artmış durumdaydı. Fakat siyasetin içindeki insanların spora karışması ile beraber tekrar gündeme gelen yerli oyuncu saçmalığı sanıyorum ki bütün takım taraftarlarının sinirini bozmuş durumda.

Hani marjinal olan bizlerdik? Yıllar sonra yabancı kuralının 14 olması ile beraber seyir kalitesi oldukça artmış durumdaydı. Fakat siyasetin içindeki insanların spora karışması ile beraber tekrar gündeme gelen yerli oyuncu saçmalığı sanıyorum ki bütün takım taraftarlarının sinirini bozmuş durumda. Kişisel olarak Galatasaray taraftarı olsam da ligimizde sadece bizde değil, tüm takımlarda fazlasıyla iyi yabancı oyuncular olduğunu hatırlatmak isterim. Fakat bu yazımda en iyi bildiğim ve tanıdığım takım olan Galatasaray üzerinden örnekler vererek hislerimi aktaracağım.

Bildiğiniz üzere bizim takımda büyük emekleri olan Selçuk İNAN son 3 sezondur fazlasıyla yatarak oynuyor. İlerleyen yaşını bahane etmeye gerek yok. Çünkü ondan daha büyük olan GOMIS gibi bir örnek ile tanıştık bu sezon. Sosyal medyadan Gomis’i takip edenlerin bildiği gibi Gomis günün bir çok saatini kişisel antrenmanlar ile geçiriyor. Bunun katkısını da sanırım ligin ilk 5 haftasında attığı golleri ve gösterdiği yırtıcılığa bakarak anlayabiliriz. Ondan daha küçük yaşta olan Selçuk ise mücadele ruhunu kaybettiği gibi futbolda ilerleyen yaşlarda daha da olgunlaşan görüş açısını da kaybetmiş durumda. Antalyaspor ile oynanan mücadelede sanırım o atmadığı pası hepiniz görmüşsünüzdür. Bunlar sadece bir kaç örnek. Detaylı detaylı her şeyden bahsetmeye gerek yok.

Nerede futbol ruhu??

Gomis’in ruhunu, Fernando’nun çabalarını, N’Diaye’nin hırsını ve Maicon’un nasıl bir tank olduğunu biz Galatasaray taraftarı bu sezon fazlasıyla gördük. Peki diğer takımlarda durum farklı mı? Elbette hayır! Fenerbahçe’de oynayan yine Selçuk’tan daha yaşlı olan Valbuena o kadar hırslı ki! Taraflı tarafsız herkes onun hırsına hayran! Peki Beşiktaş’ta yine Selçuk’tan daha yaşlı olan Pepe’nin mücadelesi? Ben sahada mücadele görmek istiyorum. Kalite görmek istiyorum. Ve bir futbol sever olarak bu benim en büyük hakkım.

Şimdi diyeceksiniz ki yazının başlığında ırkçılık var fakat içerik ile alakası yok. Onu da hemen şöyle toparlamak gerekirse; futbol camiasındaki bir çok insan her zaman yabancıların ayrıldığını söylüyor. Fakat bu kesinlikle doğru değil. Galatasaray’da Tolga, Serdar söke söke formayı almadı mı yabancılardan? Beşiktaş’ta Cenk Tosun’a bakın! Adam Negredo gibi bir dünya markasına forma yüzü göstermiyor! Trabzonspor’a bakın. Gencecik çocuk Abdulkadir Ömür’ü, Yusuf Yazıcı’yı nasıl da oynatıyor? Çünkü onlar çalışmayı biliyorlar. Aldıkları paranın hakkını, giydiği formanın ruhunu biliyorlar..

Tüm bunlar olurken siyasetle ilgilenen kişilerin Türkiye’de yabancı kuralına el atması kadar IRKÇI bir durum yoktur. Tüm bu düşünce tamamen rezilliktir. Sizin yeriniz meclistir ve siyasi konulardır. Haftada sadece 90 dakika ayırdığımız amacı eğlence olan spor sizin işiniz değil. Irkçılığı bırakın ve işinize bakın!