Cities Skylines

SimCity efsanesini adeta ayaklar altına alan Cities Skylines şu ana kadar yapılmış en iyi şehir kurma ve yönetme simülasyon oyunu..

Fazlasıyla severek oynadığım şehir kurma simülasyonu oyunları arasında benim gözümde 1.sırada bulunan ve çıktığı günden beri bu listedeki sırasını hiç bir zaman kaybetmeyen Cities Skylines oldukça akıcı ve kaliteli oynanış tarzıyla dikkat çekiyor.

Eğer benim gibi simülasyon oyunlarına karşı bir ilginiz varsa sanıyorum ki rakiplerini de düşünürsek Cities Skylines kolay kolay en iyi şehir kurma & yönetme oyunu olma özelliğini kaybetmeyecek gibi.

SimCity gibi bir efsaneden sonra yenilikçi özellikleri ve kaliteli grafikleri ile bu kategoride yer alan bir çok oyuncuyu bünyesi altına çekmeyi başaran oyun aynı zamanda klasik bir Paradox yapımı diyebilirim.

Oyunun temelinde bulunması gereken bir çok eklenti yine ek paketler (dlc) ile geliyor. Kısacası Paradox oyunlarında görmeye alıştığımız tablo burada da karşımızda.Fakat ek paketleri almak için büyük indirim zamanlarını beklerseniz bu durum pek canınızı sıkmayacaktır.

Oyunu temel fiyatından yargılamak gerekirse yine indirim döneminde alırsanız oldukça uygun bir fiyata denk geliyor. Yanlış hatırlamıyorsam büyük indirim dönemlerinde 12 TL gibi çok cüzi bir fiyata kadar düşüyor.

Oyunun benim için en büyük özelliği SimCity sonrasında çok akıcı olması. Temel mekaniklerinin klasiğin dışına çıktığı oyunda aynı zamanda bir çok mod bulunuyor.

Modlarla Cities Skylines

Atölyeye bağlanarak kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklere ulaşabilir ve oyununuza yeni haritalar, özellikler ve bir çok şeyi ücretsiz şekilde ekleyebilirsiniz. Ayrıca oyundaki harita boyutunun Simcity’e oranla adeta devasa olduğunu söyleyebilmek mümkün. Şimdilik çok oyunculu seçeneği olmasa da zamanla ekleyeceklerini düşünüyorum.Aslında Paradox firması yaptığı resmi açıklamalarda multiplayer özelliğinin geleceğini bir çok kez açıkladı. Fakat uzun süre geçmesine rağmen henüz yeni bir gelişme yok.

Steam atölye öğeleri arasında oyununuzu %80 civarında Türkçe yapan bir mod mevcut. Eğer teknik terimlere hakim değilseniz belirli bir süre kullanabilirsiniz. Fakat daha sonra kaldırmayı unutmayın. Çok fazla güncellenen bir yama olmadığı için oyuna gelen yeni güncellemeler sonrasında bu mod yüzünden hatalarla karşılaşmanız mümkün.

Cities Skylines
Çıktığı günden sonra efsanevi seri olan SimCity oyununu ayakları altına alan Cities Skylines yeni bir efsane olma yolunda ilerliyor…

Oyun çıkalı uzun süre olduğu için tüm detayları uzun uzun yazmak istemiyorum. Kısa ve öz konuşmak gerekirse Cities Skylines şuan en iyi şehir kurma & yönetme simülasyonu diyebilmek mümkün.