SEO Uyumlu Makale Yazımı

Google, algoritmalarını günden güne güncelleştirmeye ve geliştirmeye devam ederken internet sitelerinize eklediğiniz içeriğin önemini en üst safhaya çekmiş durumda. SEO uyumlu makale ise bu konuda bizi bir seviye üste taşıyor.

Google, algoritmalarını günden güne güncelleştirmeye ve geliştirmeye devam ederken internet sitelerinize eklediğiniz içeriğin önemini en üst safhaya çekmiş durumda. SEO uyumlu makale ise bu konuda bizi bir seviye üste taşıyor.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

Her SEO uzmanı için oldukça değişken bir kavram olan seo uyumlu makale; ürettiğiniz içeriğin arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesini sağlayabilmek adına bir çok kriteri göz önünde tutarak yazmış olduğunuz makalelerdir.

SEO uyumlu makaleler, Google tarafından çıkartılan Panda güncellemesi sonrasında oldukça önem kazandı. Eskiden üretmiş olduğumuz bir içeriği site dışı seo çalışmaları ile destekleyerek sıralamalarda önemli yerlere gelebiliyorduk. Fakat Google Panda Güncellemesi sonrasında eğer makaleleriniz seo uyumlu değilse dışarıdan verdiğiniz desteğin pek fazla önemi kalmıyor.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Bir makaleyi yazmaya başlamadan önce ilk yapmanız gereken mutlaka içeriğiniz için anahtar kelime belirlemek olmalıdır. Bunun sebebi ise içeriği üretirken doğru anahtar kelime yoğunluğu ve alt başlıklar üretebilmektir.

İPUCU: ANAHTAR KELİMEYİ seçerken küçük bir rekabet analizi yapmanız, sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkartacaktır.

SEO uyumlu makale yazabilmek adına bazı kriterlere uymanız gerektiğinden daha önce bahsetmiştim. Bu kriterleri biraz daha detaylandırmak gerekirse;

DOĞRU BAŞLIK SEÇİMİ

Hatırlayacağınız üzere makale yazmadan önce yapmanız gereken ilk şey anahtar kelime seçimi yapmaktı. Makalemiz için anahtar kelimeyi bulduktan sonra doğru başlık kullanımı yapabilmek için seçmiş olduğunuz anahtar kelime mutlaka başlıkta yer almalıdır. Hatta ekstra 1 puan daha kazanmak istiyorsanız başlığınız anahtar kelime ile başlamalıdır. Çok kısa veya çok uzun başlıklar oluşturmaktan daima kaçının. En az 3 kelimelik başlıklar tercih sebebiniz olmalıdır. Ayrıca bir başlık içerisinde en fazla 50 karakter kullanınız.

Yazı Kısa Bağlantısı (URL)

SEO açısından oldukça önemli bir yere sahip olan kısa bağlantıları doğru kullanmak önemlidir. SEO uyumlu makale yazarken mutlaka anahtar kelime içeren kısa ve öz bağlantılar oluşturmaya özen gösterin.

Kaliteli İçerik Üretimi

Yazmış olduğunuz makaleyi seo uyumlu yapmak sadece anahtar kelimelerden ibaret değildir. Yazacağınız makalede belki de odak noktası içerik olmalıdır. İçeriği yazarken oldukça dikkatli olmalı ve bir çok kriteri göz önünde tutmalısınız.

  1. Hem kullanıcılar hem arama motorları tarafından son güncellemeler sonrasında başarı yakalamış kelime sayısı 300 kelimedir. İçerikleri en az 300 kelime yazmaya özen gösteriniz.
  2. Seçmiş olduğunuz anahtar kelimenin ilk ve son paragrafta kullanılıyor olması seo uyumlu makale açısından önemli bir kriterdir.
  3. Yazmış olduğunuz makaleye ekleyeceğiniz ekstra resimlerden en az 1 tanesinin alt etiketinin anahtar kelime içermesi size ekstra 1 puan kazandırır.
  4. İçeriği yazarken anahtar kelime kullandığınız kısımlarda oluşturduğunuz kısa bağlantı için yazı içi link işlemi yapabilirsiniz.
  5. Anahtar kelime yoğunluğunun %2’yi geçmemesine dikkat edin.
  6. Aşırıya kaçmadan anahtar kelimeyi yazıda 1-2 kez vurgulayın. Bu vurgulamayı yaparken anahtar kelimeyi kalıplaştırabilir, eğik yazabilir yada renklendirme işlemi yapabilirsiniz.

SEO konusunun oldukça derin bir olay olduğunu ve sadece teknik terimlerden ibaret olmadığını unutmayın. Google gibi algoritması oldukça gelişmiş arama motorlarının dikkat ettiği başka faktörlerde var. Google seo uyumlu makalelerin kullanıcı dostu olmasına da oldukça önem veriyor.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılmalıdır? Doğru makale yazımı arama motoru sıralamalarına ne derece etki eder?

Akıcı bir dille yazılan ve kullanıcıyı aradığı içeriğe direk olarak ulaştıran içeriklerin sıralamaya girmesi ve üst sıralarda kendine yer edinmesi diğer içeriklere göre daha kolay. Ayrıca bu şekilde yazılmış olan yazıların sosyal medya platformlarında paylaşılma oranı ise normal içeriklere göre çok daha yüksek.

Maddelerde belirttiğimiz 300 kelime kriteri genel bir kriterdir. Bazı konular vardır ki uzunca içerik üretmek imkansıza yakındır. O tarz bir içerik üretiyorsanız kendinizi belli bir kelime sayısına ulaşmak için zorlamayın. Yazabileceğiniz maksimum kelimeyi yazın ve kullanıcının o anahtar kelimede aradığına ulaşmasını sağlayın.

Paragraflar ve Alt Başlıklar

Makalelerinizi akıcı yazmak elbette önemli. Fakat okunabilir olmasını sağlamak için akıcılıktan fazlasına ihtiyacınız var. Yazmış olduğunuz yazıların hem seo uyumunu arttırabilmek adına hemde okunabilir olmasını sağlamak adına alt başlıklardan ve paragraflardan oluşmasına özen göstermeniz gerekiyor.

Özellikle alt başlıklarda yan anahtar kelimeler kullanmanız seo açısından oldukça önemli bir kriter. Bu alt başlıkları oluştururken de mutlaka anahtar kelime analizinde karşınıza çıkan sonuçlara odaklanmaya dikkat edin. Atacağınız küçücük alt başlık size milyonlarca ziyaretçi olarak dönüş sağlayabilir!

Not: H1 genellikle yazının başlığıdır. Konu içerisinde H1 kullanmanıza gerek yoktur. 1000 kelimenin altı konularda en fazla 2 adet H2 kullanın. Ayrıca çok çok uzun konularda H3 ve H4 gibi diğer alt başlık seçeneklerini de kullanmanız yazı zenginliği arttıracaktır.

Paragrafların ise seo açısından önemi henüz tam olarak net değil. Fakat kullanıcıyı içeriğin tamamını okumaya yönlendirmek adına oldukça önemli bir yol. Yazmış olduğunuz yazıları kullanmış olduğunuz görsel şablonda ki (tema) yazı tipi boyutuna göre paragraf haline getirin.

Meta Alanlarının Doğru Kullanılması

Sadece seo uyumlu makale yazmak elbetteki yetersiz gelebilir. Bir internet sitesinin olmazsa olmazı meta alanları, doğru kullanıldığı zaman üretilen içerikten alınan verimi %1000 kadar arttırabilir. Peki meta alanı en doğru şekilde nasıl kullanılabilir?

Meta Başlık: 50-60 kelime civarında anahtar kelime içeren, mümkünse anahtar kelime ile başlayan ve ilgi çekici özgün başlıklar atmaya çalışın.

Meta Açıklama: Ortalama 140 karakterden oluşan, anahtar kelime içeren ve yazdığınız makale ile alakalı ilgi çekici, özgün açıklamalar üretin.

Meta Anahtar Kelimeler: Aynı kelimeleri üst üste tekrar etmeden ve aşırıya kaçmadan makalenizde kullandığınız anahtar kelime ve onun yan aranmalarını ekleyin.

Tüm bu kriterlere uyarak yazdığınız makaleler, tamamen seo uyumlu makale olacaktır. Bu kriterlerin tamamına uymanız sizi arama sonuçlarında 1.sıraya çıkartmaz. Fakat rakiplerinizden 1 adım önde olmanızı sağlar. Unutmayın, SEO oldukça derin bir konudur.