NCIS: Bir Grup Ajanın Hikayesi

Bir grup NCIS ajanı, ardı arkası kesilmeyen cinayetler ve diğer ağır suçlar. Deniz Kuvvetleri Kriminal Soruşturma Servisi ajanlarının yıllara yayılmış hikayesi…

NCIS, Amerika’da faaliyet gösteren ve Amerikan savunma bakanlığına bağlı denizcilik bölümünün kolluk kuvvetidir. Gerçek hayattaki işlevini tam olarak yansıtan dizi yıllardır yayınlanmakta olup izleyecek bir şey bulamadığınızda adeta çerezlik niyetine izlenebilir. 2003 yılından bu yana yayınlanmakta olup sade polisiye kurgusuna zaman zaman hayat hikayeleriyle süs verilen dizide oyuncuların performansları içinde oldukça pozitif konuşabilirim. Diziyi art arda izlemediğiniz zaman eminim ki sizde keyif alacaksınız. Dizide tam olarak belli bir başrol kavramı olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Oyuncu kadrosunda ise Mark Harmon, Michael Weatherly, Pauley Perrette, David McCallum, Sean Murray ve Cote de Pablo gibi isimleri barındıran dizimizde söz konusu NCIS ekibi her bölüm farklı bir cinayeti yada benzer suçları araştırıyor.

NCIS
Bakmayın çoğunun böyle ciddi durduğuna aslında hepsi sevecen karakterlere sahip. (Gibbs ?? Hmm..)

Dizi genel olarak donanma askerlerinin başına gelen olaylar üzerine kurulu olsa bile izleyicileri sıkmamak adına zaman zaman karakterlerin hayat hikayelerinden kesitler görebiliyoruz. Ekibin başındaki isim olan Leroy Jethro Gibbs, özellikle kendi kuralları ile dikkat çekiyor. Genellikle kanunu hiçe sayan ve etik davranışları önemsemeyen dik başlı özel ajan Gibbs, sadece kendi kalbindeki doğrular için savaşıyor. Oldukça kıdemli ve tecrübeli bir ajan olmasına rağmen dik başlılığı sebebi ile kariyerinde hiç bir zaman yükselemeyen bir karakter.

Çok Özel Ajan DiNozzo

Dizinin bir diğer ana karakteri ise Çok Özel Ajan Anthony DiNozzo. Kendisi sürekli karşı cinsin peşinde koşan, kötü espriler yapan ve çok konuşan biri olsa da oldukça kıdemli ve iyi bir ajan diyebiliriz. Ayrıca dizinin hayran kitlesinin bir numaralı başrol oyuncusu olduğunu da eklemek gerekiyor.

Karakterler hakkında çok fazla detaya girmek istemiyorum. Dizideki her bölüm 40 dakikanın üzerinde bir ortalamaya sahip. Ayrıca 2003 yılında yayınlanmaya başlayan dizinin günümüzde halen çekildiğini düşünürsek oldukça fazla bölüm olduğunu söyleyebiliriz. Her sezon ise 20 üzeri bölümden oluşmaktadır. Ayrıca dizide ajan kelimesinin anlamı filmlerde olduğu gibi süper silahlar, son teknoloji saatler kullanan kişiler değil. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi yeri geldiği zaman masa başında çalışan, yeri geldiği zaman ise saha görevine çıkan ajanların anlatıldığı bir hikaye.

Eğer daha önceden izlemediyseniz ve başlayacak çerez tadında dizi arıyorsanız NCIS tam size göre diyebilirim. Özellikle polisiye ve dedektiflik tarzında dizileri seviyorsanız portföyünüze yeni bir dizi daha ekleyeceksiniz.