Lazer Operasyonu: Yeni Bir Dünya

Göz numaramın fazlasıyla büyümesi ve gözlük kullanmaktan nefret ettiğim için aldığım bir karar sonrası gözlerim için lazer operasyonu yaptırdım.

Göz numaramın fazlasıyla büyümesi ve gözlük kullanmaktan nefret ettiğim için aldığım bir karar sonrası gözlerim için lazer operasyonu yaptırdım.

Gözlerimde küçük yaşta başlayan miyop ve astigmat problemi vardı. Göz numaramın haddinden fazla ilerlemesi sonrası artık bazı zamanlarda gözlük kullanmaya mecbur kalmıştım. Gözlük kullanmaktan tamamen nefret eden biri olarak lazer operasyonları için araştırma yapmaya başladım.

Benim için tek problem 25 yaşın altındaki bireylerde göz ilerlemesi hızlı bir şekilde devam ettiği için bu durumun sadece araştırmadan ibaret olmasıydı. Türkiye’ye sık sık gelemiyor olmam da bu duruma etki etti elbette. Yurt dışında hastaneler düşündüğünüz kadar kaliteli değil. Bu yüzden operasyonu Türkiye harici herhangi bir yerde olma fikrine asla sıcak bakmadım.

Ülkeme dönebildiğim ilk fırsatta ise bu operasyon için gerekli cesareti toplamaya başladım. Operasyon öncesinde göz numaralarım tam olarak şu şekildeydi;

Sağ Göz: 3,25 Miyop – 0,75 Astigmat
Sol  Göz:  3,00 Miyop – 0,75 Astigmat

NOT: Lazer operasyonu olma kararını verdikten sonra gözlük takmayı tamamen bıraktım ve göz numaramı ilerletebildiğim kadar ilerlettim. Bu süreç yaklaşık olarak operasyondan 8 ay önceydi.

Lazer Operasyonu Öncesinde Neler Yaşandı?

Hastanelere ve doktorlara güvenmeyen biri olarak bu süreç benim için oldukça zorluydu. 2-3 yıllık araştırmamın sonucunda lazer operasyonu için Türkiye’de en çok önerilen ve bu konuda tecrübesi fazla olan Dünya Göz Hastanesi benim tercihim oldu. Dünya Göz Hastanesi Konya baş hekimi Prof. Dr. Ümit Kamış‘ın daha önce aile bireylerimizden bir tanesine başarılı bir lazer operasyonu uygulamış olması beni de kendisine yönelten bir referans oldu diyebilirim.

Hastaneyi arayarak kendilerinden randevu aldık. Gerekli testlerin yapılmasından sonra gözlerimin lazer operasyonu için uygun olduğu teyit edildi. Eskiden tek bir yöntemle yapılan bu operasyon için önüme 3 farklı seçenek sunuldu.

Canı fazlasıyla tatlı olan birisi olarak bu noktada yaptığım seçim beni fazlasıyla şaşırttı. Göze lazer öncesinde atılan küçük kesikler ile yapılan ameliyat yöntemini seçtim. Bu operasyonun ismi her hastanede farklı olduğu için özellikle yazmadım. Bu operasyonda lazer tedavisinden önce korneada küçük kesikler oluşturuluyor ve yapay bir tabaka meydana getiriliyor. Lazer tedavisi ise 2. aşama olarak yapılıyor.

Elbette bu operasyonun görüntülerini merak edip araştırdım ve gördüğüm görüntülerden sonra vazgeçmeyi fazlasıyla düşündüğüm zamanlar oldu. Fakat bu görme problemi daha üstün bastığı için aldığım kararı uygulayabilmek adına kendime yaptığım savaşlardan galip çıkmayı başardım.

Operasyon Günü

İkinci bir randevu sonrasında ise operasyon günü için randevu aldık. Sabah saatinde olmayı tercih ettiğim bu operasyon için saat 07.30 civarında hastaneye ulaştık. İlk olarak operasyon öncesinde son testler yapıldı. Ayrıca göz bebeğini büyütmek adına damlalar döküldü. Operasyon saati tam olarak 08.00 olarak ayarlansa  da kısa bir gecikme oldu. Bu tarz gecikmeler elbette insanı daha fazla strese sokabiliyor.

Doktorun gecikmeli de olsa hastaneye ulaşmasıyla beraber artık operasyon önlüğü giydirildi ve sakin kalmam için bir hap verildi. Ayrıca göze uyuşturucu damlalar dökülmeye de başlandı. Ameliyathaneye ulaştıktan sonra ise son bir test yapıldı ve adını bilmediğim, gözümü kesen o iğrenç makineye gözlerim sabitlendi.

Lazer kadar olmasa da rahatsız edici ışıkları olan bu makine gözünüze girerek orada küçük teknik kesikler açıyor. Herhangi bir acı hissi yaşamıyorsunuz lakin düşününce mideniz bulanabiliyor. Benim halen aklıma geldikçe içim gidiyor diyebilirim. Bu makinede iki göze de teker teker kesikler açıldıktan sonra asıl olay olan lazer işlemine sıra geldi. Aralarında 3-4 metre bulunan lazer makinesine yürüyerek gittim. Elbette bu sırada bulanık görüyordum.

Lazar Anı: Uzaylılar Gerçekmiş

Lazer için gözünüz ve çevresi sterilize ediliyor ve gözünüzün etrafına bir bant çekiliyor. Daha sonrasında ise bu bantın göz kısmı yırtılıyor. Size bir ışığa odaklanmanız söyleniyor ve lazer ışını vurulmadan önce yine sizi fazlasıyla rahatsız edecek ışıklara mağruz kalıyorsunuz.

Bu ışıklar sonrasında her şey hazır olduğu zaman doktorunuz size 18 saniyelik bir lazer ışını işlemini başlatacağını söylüyor. Bu süre size 18 saat bile gelebilir. Çünkü lazer ışını gerçekten inanılmaz derecede rahatsız edici. Herhangi bir fiziksel acısı olmasa da psikolojik acısı sizi bunalıma sokabilir.

İki göze de tutulan lazer sonrasında ilk makineden dolayı aldığımız kesikler için gözünüze bir işlem uygulanıyor. Bunu hissetseniz de ne olduğunu açıkçası bilmiyorum. En son ise seri bir şekilde bir çok damla dökülüyor ve operasyon tamamlanıyor. Tüm bu işlemlerin süresi ortalama olarak 20 dakika diyebilirim.

Operasyon sonrasında direk olarak özel odaya çıkartıldım. Bana sadece 30 dakika odada kalacağımı ve 30 dakika sonrasında doktor kontrolüne gireceğimi söylediler. Dedikleri gibi 30 dakika boyunca bir kaç damla döktüler ve bir kaç test yaptılar. Sonrasında ise doktor kontrolü yapıldı. Ameliyatın başarılı geçtiğini söylediler ve reçeteye toplamda 4 göz damlası, 1 göz kremi yazıldı.

Bu 4 göz damlasından bir tanesi göz yaşı damlası. Göz yaşı damlası oldukça işkenceli. 30 dakikada bir damlatılması gerekiyor. Diğer 2 damla ise antibiyotik. Bu damlalar ise 4 saat arayla damlatılıyor. 6 saatte 1 uygulanan vitamin damlası ise benim gözlerimde küçük bir kuruluk oluştuğu için ekstra yazıldı. Ayrıca yatmadan önce uygulamanız gereken 1 krem de mevcut.

Lazer operasyonu sonrasında yazılan ilaçların kullanım süresi ise gözünüzün operasyona nasıl bir tepki verdiği ile alakalı diyebilirim.

Operasyon Sonrası Neler Değişti?

  1. Herhangi bir acı hissi yaşamadım.
  2. Işığa duyarlılığım fazlasıyla arttı. (En fazla 1 ay süreceğini söylediler.)
  3. Güneşe bakmam kesinlikle yasaklandı. Ayrıca güneşli havalarda ilk 6 ay güneş gözlüğü kullanmam tavsiye edildi.
  4. Herhangi bir bilgisayar, televizyon gibi yasaklama olmadı.
  5. En önemlisi gözlük olmadan yeni bir dünyaya merhaba dedim.

Operasyonu 21 Kasım 2017 tarihinde oldum. Şuan üzerinden 15 gün geçti. Bu 2 haftalık süreçte nelerin değiştiği konusunda sizleri kısaca bilgilendirmek istiyorum. Ayrıca bu kısmı 1. ay, 3. ay ve 6. ay tekrar güncelleyeceğim ve son durumu ekleyeceğim.

15 Gün Sonrası

  • Sağ gözüm operasyon bittikten hemen sonra gözlüklü halimden çok daha iyi görmeye başladı. Sol gözümde ise normalden çok daha fazla kuruluk problemi vardı. Bu süreç içerisinde sol gözümde kuruluk hissiyatı azalsa da kuruluğun sebep olduğu bulanıklık halen mevcut. Özellikle gözüm çok yorgun olduğunda bulanıklık iyice artıyor. İlk 3 tanesi ameliyat sonrası 3 gün olmak üzere toplamda 5 kez kontrole gittim. Bu süreçte test değerleri oldukça iyiydi. Fakat kuruluk problemi halen devam ediyor. Sağ gözümde oldukça az olan kuruluk solda bir hayli fazla.
  • Oluşan kuruluğun daha hızlı iyileşebilmesi için ekstra 1 damla daha yazıldı. Bu damla gözde kuruluk ve vitamin eksikliği için kullanılıyor.
  • Sağ gözüm ile yazıları okuma oranım normal göz mesafesinden %140 daha iyi. Sol gözüm ise şuan bulanık olduğundan %80 civarında. Fakat herhangi bir numara kalmadığını yapılan testler ile teyit ettik. Gözde kuruma problemi bittiği an bulanıklığında kaybolacağını ve iki gözünde maksimum 0,25 numarasında sabitleneceğini söylediler.

Sizde lazer tedavisi olmak istiyor ve çekiniyorsanız yapmanız gereken tek şey cesur bir adım atarak bir karar almak. Gerçekten dünyayı çok daha renkli bir şekilde görmeye başlıyorsunuz diyebilirim. Korkacağınız herhangi bir durum yok.

Sadece bu işe girişmeden önce tecrübeli ve hastaları ile yaklaşımı iyi olan bir doktor bulmaya özen gösterin.