Yıldızlarda Kaderini Arayan Adamın Hikayesi: Doktor Who

Uzay ve zamanda seyahat ederek yıldızlarda kaderini arasa da kaderine küsmüş bir doktorun hayat hikayesi..

Eğer yabancı dizilere aşinaysanız ve bilim kurgu tarzından hoşlanıyorsanız eminim ki Doctor Who dizisini kesinlikle izlemişsinizdir. Türkiye’de büyük bir kesimin saçma bulduğu dizi tüm dünyanın en eski ve en çok izlenen bilim kurgu dizisi diyebiliriz. İlk yıllarında sloganı basit bir şekilde “Açılın! Ben doktorum! ” olsa da teknolojinin gelişmesiyle dizi çok farklı bir boyuta ulaştı diyebiliriz. Özellikle değişen her doktorun kendine has stili ve son 1-2 sezondur iyiye giden senaryoyu düşündüğümüz zaman dizi tamamen içimizi ısıtıyor..

Konu olarak yaşayan en son zaman lordunun yaşamını ele alan dizide doktorumuzun belirli bir ismi yok. Kendisine sadece Doktor denilmesini istiyor ve TARDIS ismi verilen zaman makinesi ile uzay ve zamanda yolculuk ediyor. Onun en büyük tutkusu seyahat etmek. Fakat bu yolculukları sırasında yalnız kalmamak ise onun kaderi diyebiliriz. Kendisine her zaman bir yol arkadaşı bulmayı başaran doktorumuz her bölümde farklı olaylara tanıklık ediyor.

Gerçekten, doctor who ??

David Tennant
Dizinin 10.doktoru olan David Tennant adına yapılmış küçük resim çalışması.

Şahsi olarak kurgusunu çok beğendiğim ve severek izlediğim Doctor Who her bölümünü merakla beklediğim bir dizi diyebilirim. Eski ve yeni serideki tüm oyuncu performanslarını karşılaştırmak gerekirse de favori doktorumun kesinlikle 10.doktor olan David Tennant olduğunu söyleyebilirim. Sürekli güler yüzlü olması ve aksanı yüzünden diziye gerçek anlamda renk katan en iyi doktordu benim gözümde..

Ayrıca şuan ki doktor olan Peter Capaldi ise yine yaşına aldırmaksızın harika bir oyunculuk dersi veriyor. Seriye doktor olarak geldiği ilk zaman Doctor Who hayran kitlesi tarafından eleştirilen Peter Capaldi şuan dizi hayranlarının büyük bir takdirini toplamış durumda. Kendine has stili ve gösterdiği sıra dışı oyunculuk ile benim 2. favori doktorum olmayı başardı.

Dizi ile ilgili çok fazla bilgi yazıp spoiler vermek istemem. Bu yüzden kısaca özetlemek gerekirse;

Eğer bilim kurgu dizilerini seviyor ve hayatınızda bir farklılık istiyorsanız bu diziyi size kesinlikle önerebilirim. Dizinin eski ve yeni olmak üzere 2 farklı serisi var. İlk önce yeni seriden başlamanızı öneririm. Eğer beğenirseniz eski seriyi de ara ara izleyerek olaylara hakim olabilir ve doktorun hayat hikayesine biraz olsun tanıklık edebilirsiniz.

NCIS: Bir Grup Ajanın Hikayesi

Bir grup NCIS ajanı, ardı arkası kesilmeyen cinayetler ve diğer ağır suçlar. Deniz Kuvvetleri Kriminal Soruşturma Servisi ajanlarının yıllara yayılmış hikayesi…

NCIS, Amerika’da faaliyet gösteren ve Amerikan savunma bakanlığına bağlı denizcilik bölümünün kolluk kuvvetidir. Gerçek hayattaki işlevini tam olarak yansıtan dizi yıllardır yayınlanmakta olup izleyecek bir şey bulamadığınızda adeta çerezlik niyetine izlenebilir. 2003 yılından bu yana yayınlanmakta olup sade polisiye kurgusuna zaman zaman hayat hikayeleriyle süs verilen dizide oyuncuların performansları içinde oldukça pozitif konuşabilirim. Diziyi art arda izlemediğiniz zaman eminim ki sizde keyif alacaksınız. Dizide tam olarak belli bir başrol kavramı olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Oyuncu kadrosunda ise Mark Harmon, Michael Weatherly, Pauley Perrette, David McCallum, Sean Murray ve Cote de Pablo gibi isimleri barındıran dizimizde söz konusu NCIS ekibi her bölüm farklı bir cinayeti yada benzer suçları araştırıyor.

NCIS
Bakmayın çoğunun böyle ciddi durduğuna aslında hepsi sevecen karakterlere sahip. (Gibbs ?? Hmm..)

Dizi genel olarak donanma askerlerinin başına gelen olaylar üzerine kurulu olsa bile izleyicileri sıkmamak adına zaman zaman karakterlerin hayat hikayelerinden kesitler görebiliyoruz. Ekibin başındaki isim olan Leroy Jethro Gibbs, özellikle kendi kuralları ile dikkat çekiyor. Genellikle kanunu hiçe sayan ve etik davranışları önemsemeyen dik başlı özel ajan Gibbs, sadece kendi kalbindeki doğrular için savaşıyor. Oldukça kıdemli ve tecrübeli bir ajan olmasına rağmen dik başlılığı sebebi ile kariyerinde hiç bir zaman yükselemeyen bir karakter.

Çok Özel Ajan DiNozzo

Dizinin bir diğer ana karakteri ise Çok Özel Ajan Anthony DiNozzo. Kendisi sürekli karşı cinsin peşinde koşan, kötü espriler yapan ve çok konuşan biri olsa da oldukça kıdemli ve iyi bir ajan diyebiliriz. Ayrıca dizinin hayran kitlesinin bir numaralı başrol oyuncusu olduğunu da eklemek gerekiyor.

Karakterler hakkında çok fazla detaya girmek istemiyorum. Dizideki her bölüm 40 dakikanın üzerinde bir ortalamaya sahip. Ayrıca 2003 yılında yayınlanmaya başlayan dizinin günümüzde halen çekildiğini düşünürsek oldukça fazla bölüm olduğunu söyleyebiliriz. Her sezon ise 20 üzeri bölümden oluşmaktadır. Ayrıca dizide ajan kelimesinin anlamı filmlerde olduğu gibi süper silahlar, son teknoloji saatler kullanan kişiler değil. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi yeri geldiği zaman masa başında çalışan, yeri geldiği zaman ise saha görevine çıkan ajanların anlatıldığı bir hikaye.

Eğer daha önceden izlemediyseniz ve başlayacak çerez tadında dizi arıyorsanız NCIS tam size göre diyebilirim. Özellikle polisiye ve dedektiflik tarzında dizileri seviyorsanız portföyünüze yeni bir dizi daha ekleyeceksiniz.