Yıldızlarda Kaderini Arayan Adamın Hikayesi: Doktor Who

Uzay ve zamanda seyahat ederek yıldızlarda kaderini arasa da kaderine küsmüş bir doktorun hayat hikayesi..

Eğer yabancı dizilere aşinaysanız ve bilim kurgu tarzından hoşlanıyorsanız eminim ki Doctor Who dizisini kesinlikle izlemişsinizdir. Türkiye’de büyük bir kesimin saçma bulduğu dizi tüm dünyanın en eski ve en çok izlenen bilim kurgu dizisi diyebiliriz. İlk yıllarında sloganı basit bir şekilde “Açılın! Ben doktorum! ” olsa da teknolojinin gelişmesiyle dizi çok farklı bir boyuta ulaştı diyebiliriz. Özellikle değişen her doktorun kendine has stili ve son 1-2 sezondur iyiye giden senaryoyu düşündüğümüz zaman dizi tamamen içimizi ısıtıyor..

Konu olarak yaşayan en son zaman lordunun yaşamını ele alan dizide doktorumuzun belirli bir ismi yok. Kendisine sadece Doktor denilmesini istiyor ve TARDIS ismi verilen zaman makinesi ile uzay ve zamanda yolculuk ediyor. Onun en büyük tutkusu seyahat etmek. Fakat bu yolculukları sırasında yalnız kalmamak ise onun kaderi diyebiliriz. Kendisine her zaman bir yol arkadaşı bulmayı başaran doktorumuz her bölümde farklı olaylara tanıklık ediyor.

Gerçekten, doctor who ??

David Tennant
Dizinin 10.doktoru olan David Tennant adına yapılmış küçük resim çalışması.

Şahsi olarak kurgusunu çok beğendiğim ve severek izlediğim Doctor Who her bölümünü merakla beklediğim bir dizi diyebilirim. Eski ve yeni serideki tüm oyuncu performanslarını karşılaştırmak gerekirse de favori doktorumun kesinlikle 10.doktor olan David Tennant olduğunu söyleyebilirim. Sürekli güler yüzlü olması ve aksanı yüzünden diziye gerçek anlamda renk katan en iyi doktordu benim gözümde..

Ayrıca şuan ki doktor olan Peter Capaldi ise yine yaşına aldırmaksızın harika bir oyunculuk dersi veriyor. Seriye doktor olarak geldiği ilk zaman Doctor Who hayran kitlesi tarafından eleştirilen Peter Capaldi şuan dizi hayranlarının büyük bir takdirini toplamış durumda. Kendine has stili ve gösterdiği sıra dışı oyunculuk ile benim 2. favori doktorum olmayı başardı.

Dizi ile ilgili çok fazla bilgi yazıp spoiler vermek istemem. Bu yüzden kısaca özetlemek gerekirse;

Eğer bilim kurgu dizilerini seviyor ve hayatınızda bir farklılık istiyorsanız bu diziyi size kesinlikle önerebilirim. Dizinin eski ve yeni olmak üzere 2 farklı serisi var. İlk önce yeni seriden başlamanızı öneririm. Eğer beğenirseniz eski seriyi de ara ara izleyerek olaylara hakim olabilir ve doktorun hayat hikayesine biraz olsun tanıklık edebilirsiniz.