Blog Açmanın Maliyeti Nedir?

Yazmaya bu kadar hevesliyseniz neden paranızı ölü yiyenlere kaptırmaya can atıyorsunuz?

Çağımızda sosyal medya sitelerinin blog sektörünü öldürdüğünü düşünen büyük bir topluluk mevcut. Fakat bu işi sektör olarak görmeyen ve yazmayı seven bireylerin de ciddi bir kesim oluşturduğunu unutmamak gerek. Bu kesimin büyük bir bölümü ise genç nüfustan oluştuğu için böyle bir yazı yazmaya karar verdim. Yeni bir blog sahibi olmayan bireyler genellikle para tuzağına düşüyorlar. Buda benim fazlasıyla hoşuma gitmeyen bir durum diyebilirim. Bir kaç webmaster forumunu detaylı bir şekilde inceledim. Aynı zamanda bu işi bireysel olarak yapan kişilerin de sunduğu hizmetlere detaylıca bakma vaktim oldu. Ortada dönen fiyatları gördükten sonra ciddi anlamda bir kalp sıkışması yaşadım diyebilirim.

Para tuzaklarına düşmeyin..

Eğer sizde yeni bir internet sitesi yada blog sahibi olmak istiyorsanız başlangıç olarak bütçenizi yıllık 20 $ olarak değerlendirebiliriz. Buda ortalama olarak 50-60 Türk Lirasına tekabül etmektedir. Bu bütçeyi kullanım alanımız ise oldukça anlaşılır olacak. Bu ücretin yarısı olan 10$ gibi bir fiyata rahatlıkla alan adı sahibi olabilirsiniz. Kalan yarısı ile de başlangıç için fazlasıyla yeterli olacak bir hosting paketi satın alabilirsiniz.
Unutmamanız gereken bir durum var ki blog sitesi açacaksınız. Bu işi sektör haline getiren kişilerin veya firmaların istediği ücretler en az 50 $’dan başlıyor ki genç nüfus için 50 $ büyük bir miktar diyebiliriz. Ayrıca bu işlerin nasıl döndüğünü bilen kişiler anlayacaklardır ki o 50$ zamanla teknik problemlerden dolayı 100$’a kadar çıkabilir. Tabi bu bahsettiğim 50$ temsili bir rakam diyebilirim. Yani bu miktara çalışan firma veya bireysel çalışan birini bulmanız ciddi anlamda çok çok zor.

Eğer korktuğunuz şey kurulum ise bu sizin en son derdiniz olmalı. Kullanımı oldukça basit olan WordPress sizin için tercih sebebi olmalı. Yazılımın kurulumunu eğer yapamaz iseniz hosting aldığınız firma bunu sizin için severek yapacaktır. Ayrıca günümüzde hosting yönetim panellerinde tek tıklama ile kurabileceğiniz yüzlerce yazılım arasında WordPress’de mevcut.. Tasarım için ise milyonlarca ücretsiz temadan bir tanesini kullanmak ise zor olmamak gerek..

Kısa kısa özetlemek gerekir ise;

Blog Açmanın Maliyeti Nedir?

  • Yıllık ödeyeceğiniz 20 $ ile blog sahibi olabilirsiniz.
  • Blog kurulumu zor değil.
  • Siz yazmayı istedikten sonra profesyonel tasarımlara ihtiyacınız yok.
  • Zamanla öğrenilemeyecek hiç bir şey yok.
  • Boş yere paranızı ölü yiyenlere kaptırmayın.
Blog açmanın maliyeti nedir?
Tüm dünyadan uzaklaşıp yazınızı yazarken içtiğiniz kahvenin huzuru…

En önemlisi ise yazmaktan hiç bir zaman vazgeçmeyin. Şuan piyasada kendini blog sektörünün kralı olarak gören ve sadece egoları ile yürüyen kişilerin yazdığı makalelere aldırmadan istediğinizi yazın. Kişisel blog denilen şey illa günlük hayatta ne yaptığınızdan oluşmamalı. İçinizden gelen her şeyi yazmalı yada paylaşmalısınız. Başka kişilerin çok bilmiş eleştirilerini duymazdan gelerek sadece kendi bildiğiniz yolda koşmaya devam etmelisiniz.

” WordPress’e hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bu sizin ilk yazınız. Bu yazıyı silin ve sonrasında yeni yazılar yazmaya başlayın. Blog dünyasına adımınızı atın. ”
– WordPress

 Blog sistemlerinin babası olan WordPress bile sizi yeni yazılar yazmaya iterken başkalarının yolunuzu kesmesini umursamayın.