Don’t Starve Oyun İncelemesi ve Hayatta Kalma Rehberi

Don't Starve

2013 yılının en iyi bağımsız oyunu seçilen Don’t Starve, tam bir hayatta kalma oyunu. Survivor’a başvurup katılamadıysanız alın size büyük fırsat. Survivor yaşamı bilgisayarlarınıza kadar gelmiş durumda.

Bu yazımda muhtemelen Don’t Starve ile ilgili kötü bir şey duymayacaksınız. Bu taraflı olduğum için değil, tam aksine küçük bir oyunun sizi ne kadar eğlendirebileceğini ve saatler boyunca başından kalkamayacağınızı göreceksiniz. 

Don’t Starve :Nereye Düştüm Ben?

Oyuna başlar başlamaz kötü karakterli biri sizi hiç bilmediğiniz bir dünyaya bırakıyor. Oyunu ilk açtığınız zaman bir karakter seçebiliyorsunuz. Oyunda ilerledikçe daha sonraki dünyalarınızda farklı karakterler seçebiliyorsunuz. Başladığımız karakterimizin adı Wilson. Dünyaya giriş yaptıktan sonra yanınızda bir adet çöp bile bulunmamakta. Ondan dolayı hemen çevremizi keşfedip biraz materyal toplamamız gerekmekte.

Oyunda ki ilk günümüzde sağ salim kalmamız bizim için yeterli olmakta. Bunun için hemen ot, çimen, dal, çakmak taşı bulmamız gerekiyor. Yemek için ise biraz böğürtlen bulmamız kafi. Şimdi soracaksınız bunları topladık ama ne için? Bu oyunda ki en büyük tehlike gecenin ta kendisidir. Gece olduğu zaman ortalık kapkaranlık olmakta ve karakterimizin akıl sağlığı düşmektedir. Bunun oluşmaması için meşale ya da kamp ateşi yapmamız gerekmektedir.

Taktik Maktik Yok. Bam Bam Bam!

Oyunu oynarken iki ayrı taktik yapabilirsiniz. Bunlardan birincisi ilk gün haritanın büyük kısmını gezerek harita da ne var ne yok açmak ve güzel bir yerleşim yeri bulmak. İkincisi ise ilk gördüğünüz yere yerleşmek. Bana soracak olursanız birinci yöntemi tercih ederim. Çünkü iyi bir yerleşim alanı sizin oyunda daha çok hayatta kalmanızı sağlayacak. Zorluk olarak diğer günler, ilk gününüze asla benzemeyecek, bunu aklınızdan çıkarmayın.

İzcisin Sen, İzci Kal

Evet, bir izci için en önemli hayatta kalma gereksinimi bir kamp ateşi kurmaktır. Ama bunu yapmadan önce güzel bir altın rezervi sağlamanız gerekmektedir. Altın elde etmenin ise iki yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki altın bulunan kayaları kazarak elde etmek. Diğer yol ise “Domuz Kral” isimli yaratıktan takas yolu ile altın düşürmek.

Kamp ateşi kuracağımız yer bizim yaşam alanımız olacağı için çok iyi ve taktiksel açıdan güzel bir yer olmalı. Size önerim yola, madenlere ve domuz krala yakın bir yer bulursanız her açıdan kendinize avantaj kurmuş olacaksınız. Özellikle yol kenarına kurmanız, sizi evinize daha fazla ulaşmanızı sağlayacaktır. 

Eğer yerleşim yerinizin yakınlarında bufalolar ve domuzlar varsa bir nebze daha rahat sayılabilirsiniz. Ama bu iki türe çok dikkat etmeniz gerekmekte. İlk başlarda çok zararsızlardır ama belli zamanlarda çok tehlikeli olurlar. Örnek verecek olursak; bufalolar çiftleşme zamanında kimseyi yanlarına yaklaştırmazlar ve oldukça saldırgan olurlar. Domuzlar ise geceleri insana dönüşerek etrafa saldırırlar. Bunları bilmekte fayda var.

Öldük, Şimdi Ne Olacak?

anlışlıkla ya da hatanızdan dolayı öldüğünüzde oyun bitmektedir. Ama 3 yol var ki onlar sayesinde tekrar canlanabilirsiniz. Birinci yol taktığınız kolye sayesinde tekrar canlanabilirsiniz. Bu kolyeyi ise mezarları kazarak çok küçük bir ihtimal ile elde edebilirsiniz. İkinci yol ise haritada bulunan “Touch Stone” isimli yapılar. Bu yapıların üstüne geldiğinizde aktif olmakta ve öldüğünüzde buradan otomatik olarak canlanmaktasınız. Peki ben bir yapının “Touch Stone” olduğunu nasıl anlarım diye soracak olursanız; tahta yuvarlak bir zemin üzerinde 4 adet domuz kafası göreceksiniz. Hah işte “Touch Stone” bunlar oluyor.

Son yolumuz ise kendi kuklamızı yapma. Peki bunu nasıl yapacağız? Kuklamızı yapmak için kendi sakalımıza ihtiyacımız var. Bunun için jilet yaptıktan sonra sakalımızı keserek kuklamızı yapabiliyoruz. Ama o kadar kolay olmuyor. Çünkü sakalımızı kestikten sonra çok az sayıda sakal vermekte. Kukla yapmak için çok uzun süre bekleyebilirsiniz. Bu arada unutmadan şunu da söylemeliyim ki sadece Wilson isimli karakterimize özel bir durum kukla yapımı.

Karlar Düşer, Düşer Düşer Ağlarım

Eee oyun hep güllük gülüstanlık, kuş cıvıltısıyla geçmiyor. Kışa hazırlık yapmadıysanız vay halinize. Özellikle kış aylarında yemek bulmanız çok daha güç durumda olmaktadır. Bunun için kışa girmeden önce mutlaka çok iyi bir hazırlık yapmak gerekiyor.

Don’t Starve’da en iyi kışa hazırlıklardan biri tavşanlardır. Tavşan yakalayarak yemek ihtiyacınızı bir nebze dindirebilirsiniz. Diğer yemek yöntemlerimizden biri de köftedir. Bunun içinse çok fazla miktarda canavar ve örümcek eti gerekmektedir. Yemek olayını çözdükten sonra geldik ısınma aşamasına. Bu sorunu çözmek için yerleşim alanınızın etrafına bol bol ağaç dikin. Kış geldiğinde ise bu ağaçları keserek yakıt ihtiyacını çok rahat bir şekilde karşılayacaksınız. Ama sürekli olarak kamp ateşinizin yanında kalarak kışı geçiremezsiniz. Biraz çıkıp kaynak da toplamanız gerekecek. Bunun için bize çok iyi ısıtan giysiler ve ısı taşı lazım.

Isı taşı bizi soğuktan koruyan çok önemli bir eşyadır. Kamp ateşinin yanında iyice ısıttıktan sonra yolculuk yaparken yanımıza aldığımızda bizi soğuktan korumaktadır. Ama unutulmamalıdır ki bunun da belli bir süresi vardır. Taş soğuduktan sonra tekrar kamp ateşinin yanında ısıtmamız gerekiyor.

Giysilerimiz de kış için önemli konumda. Oyunda çok farklı giysiler bulunmaktadır. Özellikle hayvan derilerinden yapılan giysiler soğuklar için tercih edilmektedir. Size tavsiyem bufalo derisinden yapılmış giysi ve şapka sizi uzun bir süre götürecektir.

Sadede Gelelim;

Don’t Starve size hayatta kalma temasını çok iyi şekilde geçiren bağımsız bir yapım. İlk oynadığınız zaman çok zorlanacaksınız. Hatta ilk kışı gördüğünüz zaman hemen öleceksiniz. Ama asla pes etmeyin. Oyunu öğrendikçe ve tanıdıkça fazlasıyla sevecek ve saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Size kesinlikle böyle bir oyunu deneyimlemenizi öneriyorum. Şimdiden herkese iyi oyunlar dilerim.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

29 yaşında, futbol tutkunu ve simülasyon oyunları aşığı. Aynı zamanda boş vakitlerini süper kahramanlık yaparak geçirmeye çalışan blog yazarı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

Subscribe