Kişisel Blog Sitelerinin 5 Faydası

Sosyal medyanın kişisel blog sitelerini öldürdüğünü düşünenleri yanıltacak nitelikte bilgiler. Kişisel blog sitelerinin en önemli 5 faydası.

Sosyal medyanın kişisel blog sitelerini yavaş yavaş öldürdüğü gerçeği ile yüzleşmek yerine, kişisel blog sitelerinin internet dünyasına kattığı 5 faydadan bahsetmek istiyorum.

Facebook ve Twitter gibi dünyaca ünlü sosyal medya platformlarının Türkiye’de yaygınlaşmasıyla beraber zamanın en popüler siteleri kişisel bloglar, deyim yerindeyse kepenkleri indirmeye başladı. Bu elbette köşeye atılacak bir problem değil. İnsanlar sosyal medyadan takip etmek istedikleri kişilere çok daha rahat ulaşabiliyor, onlarla etkileşime daha kısa sürede geçebiliyorlar.

Dünya üzerinde bir çok ülkede kişisel blog sitelerinin fazlasıyla önemsendiğini unutmamak gerekiyor. Bunun başlıca nedenleri ise;

Ek Gelir Kapısı

Kişisel blog siteleri düşündüğünüzün aksine hatrı sayılır miktarlarda para kazandırabilir.

Tamamen kişisel olan bir sitenin size gelir getirmeyeceğini düşünmek büyük bir hata olacaktır. Kişisel blog siteleri reklam ağlarından pek fazla gelir getirmese de reklam verenlerin en değer verdiği site kategorilerinden bir tanesidir. Bunun başlıca sebebi seo açısından önemli bir yere sahip olmalarıdır. Çünkü içerikleri özgün ve genellikle benzersiz yazılardan oluşur.

Geleceğiniz İçin En Önemli Yatırım

En önemli anlarınızı, hatıralarınızı, fotoğraflarınızı veya yaşadığınız unutulmayacak olaylarınıza yer verebilirsiniz.

Günümüzde çok fazla kişinin önemsemediği günlüklerin yerini Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarının aldığı önemli bir gerçek. Fakat bir gün profilinize girdiğinizde ya hiç bir şey bulamazsanız? Sosyal medya ile arası iyi olanların bildiği gibi bir profili 3-5 şikayet ile haklı veya haksız bir şekilde kapattırmak mümkün. Eğer kendinize ait bir kişisel blog siteniz olursa yıllar sonra bile herhangi bir içerik kaybetmez, paylaşmış olduğunuz anılarınıza kolaylıkla ulaşabilir ve en önemlisi o dönem ki profilinizi analiz edebilirsiniz.

Yeni Arkadaşlıklar

Sizin gibi bir çok blog yazarı ile yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Blog yazarlığı oldukça zor bir sanattır. Bu iki sihirli kelimeyi “blog yazarlığı” gerçek anlamda sanat olarak gören bir çok yazar, başka blog sayfalarını da takip etmekten keyif alırlar. Bu takip süreci zamanla kendini “yorum kardeşliği” dediğimiz evreye geçer. Bu evrenin bir üst aşaması ise yeni arkadaşlıklar edinmektir.

İş Başvurularınız İçin Ekstra Puan

Kişisel blog sayfanızı CV içerisine ekleyebilir ve iş başvurularında rakiplerinize göre avantaj sağlayabilirsiniz.

Bir çok kişi tarafından az bilinen bir gerçektir. Herhangi bir iş için başvuru yaptığınızda CV içerisine ekleyebileceğiniz blog siteniz size fazlasıyla iyi bir referans olabilir. Artık günümüzde iş alımlarında Word gibi basit programların kullanımını bilmek size herhangi bir ekstra puan kazandırmaz. Fakat kişisel bloglar iş verenlerin bilgi birikiminizi görebilmeleri ve sizi daha iyi tanıyabilmeleri açısından oldukça etkili bir araçtır.

Rahatlama Sebebi

Kendinize ait düşünce ve fikirleri paylaşabilir, huzur bulabilirsiniz.

Kişisel blog sahibi olmanın bir çok yararı var. Fakat belki de en önemli yararı insanlara huzur veriyor olmasıdır. Düşüncelerinizi, fikirlerinizi veya bilgilerinizi başkalarıyla paylaştığınız zaman büyük bir rahatlama hissedersiniz. Özellikle yalnızlığı seven bir kişiliğiniz varsa kişisel blog sahibi olmak sizde büyük bir fark yaratacaktır. Yazılarınızın okunup okunmaması hiç önemli değil. Önemli olan o duygu ve düşüncelerinizin bir şekilde dışa vurulmasıdır.

Oldukça zor bir sanat olan kişisel blog yazarlığı her ne kadar yerini sosyal medyaya bırakmış olsa da hatrı sayılır miktarda kaliteli blog aktif olarak kaliteli içerik üretmeye devam ediyor. Eğer bu işi gerçekten severek yapacağınızı düşünüyorsanız eminim ki diğer insanların sizden öğreneceği çok şey olabilir. Belki de kendinizi daha fazla geliştirmek için sizin böyle bir blog sayfasına ihtiyacınız olabilir..

Blog Açmanın Maliyeti Nedir?

Yazmaya bu kadar hevesliyseniz neden paranızı ölü yiyenlere kaptırmaya can atıyorsunuz?

Çağımızda sosyal medya sitelerinin blog sektörünü öldürdüğünü düşünen büyük bir topluluk mevcut. Fakat bu işi sektör olarak görmeyen ve yazmayı seven bireylerin de ciddi bir kesim oluşturduğunu unutmamak gerek. Bu kesimin büyük bir bölümü ise genç nüfustan oluştuğu için böyle bir yazı yazmaya karar verdim. Yeni bir blog sahibi olmayan bireyler genellikle para tuzağına düşüyorlar. Buda benim fazlasıyla hoşuma gitmeyen bir durum diyebilirim. Bir kaç webmaster forumunu detaylı bir şekilde inceledim. Aynı zamanda bu işi bireysel olarak yapan kişilerin de sunduğu hizmetlere detaylıca bakma vaktim oldu. Ortada dönen fiyatları gördükten sonra ciddi anlamda bir kalp sıkışması yaşadım diyebilirim.

Para tuzaklarına düşmeyin..

Eğer sizde yeni bir internet sitesi yada blog sahibi olmak istiyorsanız başlangıç olarak bütçenizi yıllık 20 $ olarak değerlendirebiliriz. Buda ortalama olarak 50-60 Türk Lirasına tekabül etmektedir. Bu bütçeyi kullanım alanımız ise oldukça anlaşılır olacak. Bu ücretin yarısı olan 10$ gibi bir fiyata rahatlıkla alan adı sahibi olabilirsiniz. Kalan yarısı ile de başlangıç için fazlasıyla yeterli olacak bir hosting paketi satın alabilirsiniz.
Unutmamanız gereken bir durum var ki blog sitesi açacaksınız. Bu işi sektör haline getiren kişilerin veya firmaların istediği ücretler en az 50 $’dan başlıyor ki genç nüfus için 50 $ büyük bir miktar diyebiliriz. Ayrıca bu işlerin nasıl döndüğünü bilen kişiler anlayacaklardır ki o 50$ zamanla teknik problemlerden dolayı 100$’a kadar çıkabilir. Tabi bu bahsettiğim 50$ temsili bir rakam diyebilirim. Yani bu miktara çalışan firma veya bireysel çalışan birini bulmanız ciddi anlamda çok çok zor.

Eğer korktuğunuz şey kurulum ise bu sizin en son derdiniz olmalı. Kullanımı oldukça basit olan WordPress sizin için tercih sebebi olmalı. Yazılımın kurulumunu eğer yapamaz iseniz hosting aldığınız firma bunu sizin için severek yapacaktır. Ayrıca günümüzde hosting yönetim panellerinde tek tıklama ile kurabileceğiniz yüzlerce yazılım arasında WordPress’de mevcut.. Tasarım için ise milyonlarca ücretsiz temadan bir tanesini kullanmak ise zor olmamak gerek..

Kısa kısa özetlemek gerekir ise;

Blog Açmanın Maliyeti Nedir?

  • Yıllık ödeyeceğiniz 20 $ ile blog sahibi olabilirsiniz.
  • Blog kurulumu zor değil.
  • Siz yazmayı istedikten sonra profesyonel tasarımlara ihtiyacınız yok.
  • Zamanla öğrenilemeyecek hiç bir şey yok.
  • Boş yere paranızı ölü yiyenlere kaptırmayın.
Blog açmanın maliyeti nedir?
Tüm dünyadan uzaklaşıp yazınızı yazarken içtiğiniz kahvenin huzuru…

En önemlisi ise yazmaktan hiç bir zaman vazgeçmeyin. Şuan piyasada kendini blog sektörünün kralı olarak gören ve sadece egoları ile yürüyen kişilerin yazdığı makalelere aldırmadan istediğinizi yazın. Kişisel blog denilen şey illa günlük hayatta ne yaptığınızdan oluşmamalı. İçinizden gelen her şeyi yazmalı yada paylaşmalısınız. Başka kişilerin çok bilmiş eleştirilerini duymazdan gelerek sadece kendi bildiğiniz yolda koşmaya devam etmelisiniz.

” WordPress’e hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bu sizin ilk yazınız. Bu yazıyı silin ve sonrasında yeni yazılar yazmaya başlayın. Blog dünyasına adımınızı atın. ”
– WordPress

 Blog sistemlerinin babası olan WordPress bile sizi yeni yazılar yazmaya iterken başkalarının yolunuzu kesmesini umursamayın.