Alt Başlık Kullanımı ve SEO Açısından Önemi

Alt Başlık Kullanımı

Özellikle makale sektörünün gelişmesiyle beraber SEO için doğru alt başlık kullanımı yapan kişilerin sayısı oldukça azaldı. Projelerimiz için makale satın alırken veya yazdırırken kullandığımız bu tarz yanlış alt başlık kullanımına sahip içerikler kesinlikle sitelerimiz için faydasız durumdalar.

Alt Başlık Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kaliteli bir içerik üretmek adına alt başlık kullanımı kesinlikle doğru yapılmalıdır. İçerik üreticilerinin düştüğü en büyük hatalardan bir tanesi olan bu durum yüzünden üretilen içerikler sıralamalarda alt sıralarda kalmaktadır. Peki alt başlık kullanımı nasıl olmalıdır? Örneklerle size açıklamaya çalışacağım.

Bu örneklemeleri yaparken uydurma bir yazıyı buraya dökelim. Örneğin;

Ana Başlık: Portakal

Siz bu portakal makalesini semantik olarak yazdırmak istiyorsunuz. İstediğiniz içerikte başlıkların portakal, portakal nedir, portakal nerede üretilir, portakalın yararları gibi gibi tüm detaylar var. Fakat bu durumda nasıl bir alt başlık kullanımı yapılmalı onu iyi anlamalı ve uygulamalısınız. Ana başlıklar bildiğiniz gibi h1 etiketine sahip başlıklar olmaktadırlar. Yani değersel olarak düşündüğümüzde makalenin anahtar kelime hiyerarşisinde en zirvededir. Bu yüzden alt başlıklarda zorunlu kalmadıkça tekrar h1 başlığa yönelmeyin. Size örnek kullanımı şöyle açıklayayım.

H1 > Ana Başlık (Portakal)
H2 > (Portakal Nedir?)
H3 > (Portakal Nerelerde Üretilir?)
H4 > (Portakalın Tarihçesi)

Gördüğünüz gibi tamamen sıralı bir şekilde gidiyor. Olması gereken normal durum budur. Fakat makaleler semantik duruma geçmeye başladığı zaman işler biraz karışıyor. Bu noktadan sonra ise yanlış alt başlık kullanımı ortaya çıkıyor. Nasıl mı? Üst başlıkların devamını yanlış bir şekilde getirelim.

H3 > (Portakalın Yararları ve Zararları Nelerdir?)
H2 > (Portakalın Yararları)
H3 > (Portakalın Zararları)
H3 > (Portakal Hangi Hastalıklara İyi Gelir?)

Yukarıda listelemiş olduğum durum tamamen bir yanlış alt başlık kullanımının örneğidir. Peki burada hatalar nelerdi? Bu makale semantik olmaktan neden çıktı? İlk başlıkta kullanmış olduğumuz H3 etiketiyle semantik makale içerisinde tamamen yeni bir konuya geçtik. Bu durumda bu başlık tamamen yeni bir h2 etiketine sahip olmalıydı. Onu takip eden alt başlıkları ise h3 şeklinde kullanılabilirdi.

Örnek Bir Alt Başlık Kullanımı

Peki alt başlık kullanımını örneklemek gerekirse hiyerarşi nasıl olmalıdır?

H1 > Ana Konu Başlığı
H2 > Örnek H2 Kullanımı
H3 > Örnek H3 Kullanımı
H4 > Örnek H4 Kullanımı
H3 > Örnek H3 Kullanımı
H4 > Örnek H4 Kullanımı
H3 > Örnek H3 Kullanımı
H2 > Örnek H2 Kullanımı
H3 > Örnek H3 Kullanımı
H2 > Örnek H2 Kullanımı

Yukarıda doğru alt başlık kullanım örneklerini görebilirsiniz.
Peki benim yapmış olduğum bu hiyerarşi tablosunda göze çarpan unsurlar nelerdi? Ana konudan uzaklaşmadan bir nevi listeleme yapmaktı. Eğer içerikleri oluştururken alt başlıkları bu şekilde önceden hazırlayıp içeriği daha sonrasında eklerseniz alt başlık kullanımına kolaylıkla alışacaksınız.

Oluşturduğunuz bir içerik hem kullanıcı hem arama motorları açısından bu şekilde olursa o makale zamanla hak ettiği sıralamayı elde edecektir. Elbette SEO için sıralama unsurlarında tek bu durum yeterli değil. Fakat alt başlıkların doğru kullanılması sizi rakiplerinizden 1 tık öteye taşımaya yetecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

29 yaşında, futbol tutkunu ve simülasyon oyunları aşığı. Aynı zamanda boş vakitlerini süper kahramanlık yaparak geçirmeye çalışan blog yazarı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

Subscribe